Меморандум з МВФ не передбачає зобовʼязань підвищення тарифів на енергоносії - Мінфін

За даними міністерства, Меморандум від 18 жовтня 2024 року повторює потенційні заходи, які були в минулих оновленнях, не пропонує нові та не створює для України зобовʼязань щодо збільшення тарифів на енергоносії під час війни

Тарифи ЖКГ
Тарифи ЖКГ

Після того, як 20 жовтня українські ЗМІ повідомили, що українська влада в листі про наміри до керівництва МВФ допускає поступове підвищення комунальних тарифів для населення під час війни, 21 жовтня Міністерство фінансів України заперечило це. Оновлений Меморандум МВФ за результатом пʼятого перегляду програми Extended Fund Facility (EFF) не включає зобовʼязань для України щодо підвищення тарифів на енергоносії, повідомили на сайті Мінфіну. 

“Українська сторона разом із експертами МВФ розглядають можливі варіанти підтримки енергетичної стабільності країни, враховуючи значну шкоду, яку завдала РФ енергетичній системі України та, як наслідок, вплив цього на відновлення економіки України. Меморандум МВФ включає різні потенційні варіанти реформування енергосистеми. Україна вже пройшла успішно пʼять переглядів програми EFF МВФ. За результатами кожного перегляду Фонд оновлює Меморандум відповідно до оновленого переліку заходів економічної та фінансової політики. Меморандум, який було оприлюднено після затвердження програми, від 24 березня 2023, а також пʼять його наступних оновлень після кожного перегляду включали блок про реформу енергетичного сектору. Усі оновлення Меморандуму розглядали потенційну можливість підвищення тарифів на енергоносії, як захід, спрямований на вирішення проблем в енергетичному секторі через повномасштабну війну. При цьому, такий захід можливий лише за умови виділення достатніх та адресно спрямованих ресурсів для захисту вразливих домогосподарств”, - пише Мінфін. 

За даними міністерства, Меморандум від 18 жовтня 2024 року повторює потенційні заходи, які були в минулих оновленнях, не пропонує нові та не створює для України зобовʼязань щодо збільшення тарифів на енергоносії під час війни.

“Енергетичний сектор є одним із напрямів над стабілізацією якого українська влада працює спільно з міжнародними партнерами та експертами МВФ. Уряд продовжує працювати над усуненням наслідків масштабних атак на енергетичну систему країни. Серед іншого, було розширено роль 5-7-9 та ФРП у підтримці енергетичного сектору, впроваджуються програми кредитування державними банками на підтримку енергетики та інші заходи”, - пише Мінфін. 

Що про це писали ЗМІ

Українська влада в листі про наміри до керівництва МВФ допускає поступове підвищення комунальних тарифів для населення під час війни. У післявоєнний період тарифи також зростатимуть. Про це 20 жовтня повідомляє РБК-Україна з посиланням на Меморандум із МВФ. 

"Потенційні заходи реформ, як тільки дозволять умови, включають додаткове поступове підвищення тарифів (з урахуванням нової тарифної методології та соціальних міркувань під час війни)", - йдеться у документі. 

Українські чиновники також очікують "зовнішнього фінансування та надання прозорої та виняткової прямої бюджетної підтримки енергетичним державним підприємствам в очікуванні доступних бюджетних ресурсів". Як зазначається у меморандумі, після закінчення війни порядок денний реформ в енергетичному секторі, зокрема, вимагатиме відновлення та посилення конкуренції на оптових та роздрібних ринках газу.

"Крім того, забезпечення стійкості системи та скорочення квазіфіскальних зобов'язань вимагатиме поступового підвищення тарифів на газ та електроенергію з метою відшкодування витрат, при цьому виділяючи адекватні та цілеспрямовані ресурси для захисту вразливих домогосподарств", - йдеться у меморандумі.

Згідно з документом, Кабінет міністрів України прийме дорожню карту для поступової лібералізації ринків газу та електроенергії з планом реалізації із зазначенням термінів на період після воєнного стану. Дорожня карта буде заснована на технічному аналізі фінансового стану сектора у координації із Європейською комісією.

Оновлений Меморандум із МВФ підписали президент України Володимир Зеленський, прем'єр-міністр Денис Шмигаль, міністр фінансів Сергій Марченко та голова НБУ Андрій Пишний. Він містить добровільні зобов'язання влади країни здійснити певні кроки.

МВФ ухвалив новий транш для України на мільярд доларів

Виконавча рада Міжнародного валютного фонду затвердила п'ятий перегляд програми EFF. Це дозволить Україні отримати новий транш міжнародного фінансування від МВФ. Він складе не дуже велику суму – всього лише 1,1 млрд доларів США.

Про рішення МВФ повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Він зазначив, що кошти, які передасть МВФ, будуть спрямовані на покриття пріоритетних невійськових видатків державного бюджету.

"Також під час перегляду був оптимізований графік траншів на 2025 рік, завдяки чому залучимо до державного бюджету більше ресурсів", – сказав він, натякаючи, що наступного року МВФ надасть більше фінансування.

4 вересня місія МВФ почала консультації з українським урядом щодо перегляду Програми розширеного фінансування. 

5 вересня голова податкового Комітету Верховної Ради Данило Гетманцев після зустрічі Мінфіну та НБУ з представниками місії МВФ повідомив, що Фонд вказує на недостатність ресурсів у законопроєкті про підвищення податків. Одне із додаткових джерел – податок на додану вартість (ПДВ).

Програма МВФ для України діє з березня 2023 року та розрахована до 2027-го. Обсяг фінансування — $15,4 млрд. Діюча програма МВФ є вагомою частиною великого пакета міжнародної підтримки України на $122 млрд на 2023–2027 роки.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube