МВФ ставить питання про зменшення надвисоких пенсій, в Мінсоцполітики не згодні

У МВФ вказують, що пенсійна реформа до COVID-19 не зменшила надзвичайної складності пенсійної системи, а неясність закону призвела до численних судових справ з негативними наслідками для бюджету

МВФ ставить питання про зменшення надвисоких пенсій, в Мінсоцполітики не згодні
Нові домовленості України з МВФ передбачають вжиття заходів для мінімізації тиску витрат, пов’язаного з пенсіями та обмеження спецпенсій

Нові домовленості з Міжнародним валютним фондом (МВФ), за якими Україна отримає 1,1 мільярда доларів, передбачають майбутню пенсійну реформу. Так, у документі, оприлюдненому МВФ, йдеться про те, що Україна надалі має вживати заходів для мінімізації тиску витрат, пов’язаного з пенсіями. Про це пише Судово-юридична газета. 

У МВФ вказують, що пенсійна реформа до COVID-19 розв'язала проблеми стабільності, пов’язані зі старінням, але не зменшила надзвичайної складності пенсійної системи. Неясність закону призвела до численних судових справ з негативними наслідками для бюджету. Напевно саме про це після відповідних зустрічей з делегацією МВФ казав міністр фінансів Сергій Марченко, який звинуватив суди у тому, що вони приймають рішення на користь громадян, «розбалансовуючи бюджет» Пенсійного фонду.

Як зазначає МВФ, «щоб досягти більшої правової визначеності, уникнути додаткового тиску на витрати на пенсії, спричиненого юридичною невизначеністю та запобігти створенню додаткової складності законодавства, органи української влади розглядають: законодавчі поправки для усунення неясності у випадках, коли закони, пов’язані з пенсійним забезпеченням, визнаються неконституційними; нове законодавство, яке забороняє вносити зміни до пенсійної системи через непов’язані закони (тобто, поза законом про пенсійне забезпечення). Органи влади також планують заходи на найближчу перспективу для досягнення економії пенсійних видатків шляхом:

  • зміни індексації деяких пенсій, які наразі прив’язані до заробітної плати,
  • покращення адресності певних доплат до пенсій,
  • обмеження сум пенсії, які можна отримати на додаток до прав, отриманих шляхом внесків (вочевидь, маються на увазі спецпенсії).

Україна, зі свого боку, в цих домовленостях зазначає, що «ми вживаємо заходів для пом’якшення фіскальних ризиків, пов’язаних зі складністю пенсійної системи. Наша пенсійна реформа до COVID-19 розв'язувала проблеми стійкості, пов’язані зі старінням, але не вирішувала складність пенсійної системи. Неясність закону породила численні судові справи з несприятливими для бюджету наслідками. Щоб досягти більшої правової визначеності та уникнути додаткового тиску на витрати на пенсії, спричиненого невизначеністю законодавства, ми подамо до парламенту до кінця березня 2025 року:

  • внесення змін до законодавства щодо негайного набрання чинності частиною 5 статті 61 Закону 3354 (вочевидь, тут йдеться про ч. 5 ст. 61 закону про правотворчу діяльність, яка передбачає, що визнання нормативно-правового акта або окремого його структурного елемента неконституційним, або таким, що втратив чинність, не відновлює дію нормативно-правового акта або його окремого структурного елемента, що діяв до набрання чинності нормативно-правовим актом або окремим його структурним елементом, що визнаний неконституційним, або таким, що втратив чинність),
  • нове законодавство, яке забороняє будь-які зміни в пенсійній системі через непов’язане законодавство (тобто поза рамками пенсійного законодавства)».


«Ми утримаємося від ухвалення будь-якого нового законодавства, яке призвело б до виникнення додаткових умовних зобов’язань, пов’язаних із пенсійним забезпеченням» - йдеться у зобов’язаннях України.

МВФ вважає, що українська влада повинна запровадити Національну стратегію доходів та ключові пенсійні реформи. Україна у домовленостях акцентує, що за допомогою Світового банку готує зміни до пенсійної системи та механізмів підтримки незахищених верств населення.

«Протягом наступних декількох років ми плануємо працювати над комплексною концептуальною основою для вдосконалення та спрощення пенсійної системи та розглядаємо можливість запровадження другого рівня пенсійної схеми, коли для цього будуть створені умови. Повторюємо, що будь-які запропоновані поправки до законодавства, які призведуть до збільшення пенсійних видатків, повинні супроводжуватися середньостроковим фіскальним аналізом і аналізом стійкості боргу, а також чітким визначенням необхідних ресурсів у змінах до бюджету Пенсійного фонду України. Ми утримаємося від: запровадження нових спеціальних пенсій чи пільг; надання додаткових дискреційних прав на користь збільшення та змін, які призведуть до зниження законодавчо визначеного пенсійного віку. Найближчим часом ми вживатимемо заходів щодо обмеження розміру додаткових виплат окремим категоріям пенсіонерів, крім внеску до пенсії. Також ми запропонуємо єдиний підхід до щорічного підвищення всіх пенсій, призначених у пенсійній системі, виключно через механізм індексації. Крім того, ми покращимо адресність і запобігатимемо зловживанню певними надбавками до пенсій, уточнивши критерії відповідності»", - йдеться у документі. 

Також Україна зобов’язалася працювати над подальшим посиленням адресності та перевірки матеріального становища соціально незахищених верств населення. За підтримки Світового банку, в тому числі через програмну позику, держава працює над законопроєктами щодо закріплення різних видів соціальних виплат. Зокрема, вивчає варіанти об’єднання різних програм соціальної допомоги в єдиний пакет на основі індивідуальних потреб незалежно від статусу одержувача (наприклад, ВПО чи не ВПО). У цьому контексті також підвищили поріг доходу для відповідності програмі гарантованого мінімального доходу. Кабмін негайно інформуватиме співробітників МВФ про створення або будь-яку очікувану зміну класифікації будь-яких нових фондів, програм або організацій.

Мінсоцполітики про підвищення пенсій 

Раніше ми писали, що у 2025 році на українців чекає два етапи підвищення пенсій. Йдеться про індексацію в березні та підняття розміру пенсій для деяких громадян влітку. Останнє можливе після змін до законодавства.

«На індексацію вистачить попри те, що бюджетний трансферт зменшено з державних коштів… Ми маємо гроші на індексацію, ми її плануємо», - зазначила очільниця Міністерства соціальної політики Оксана Жолнович.

За її словами, грошей на індексацію пенсій повинно вистачити, бо спостерігається позитивна тенденція збільшення сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) шляхом зарплат військових. Чиновниця також анонсувала пенсійну реформу, яку повинна ухвалити Верховна Рада. Це дозволить влітку 2025 року підняти виплати тим пенсіонерам, які давніше вийшли на пенсію.

«Вони всі отримають збільшення. Це буде залежати від їхнього розміру ЄСВ, який вони платили, їхнього стажу», - розповіла Жолнович.

Вона також зазначила, що великі пенсії не будуть урізати.

«Нікому нічого не зменшать. Ті, хто мають великі пенсії, отримають на своєму рівні, ми не можемо зменшувати», - додала Жолнович. 

Наразі не відомо, яким може бути розмір індексації, бо враховується статистика за 2024 рік, якої ще немає.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube