Перед голосуванням депутати відхилили поправки, якими пропонувалося надати частковий доступ до даних про рахунки громадян Нацполіції
Верховна рада в цілому прийняла законопроєкт щодо удосконалення функцій Національного банку України з державного регулювання ринків фінансових послуг №11043. Він допоможе боротися з різними фінансовими шахрайствами, у тому числі з дропами. Про це повідомила народна депутатка Ірина Геращенко.
За її словами проєкт належить до зобовʼязань перед Міжнародним валютним фондом (МВФ). Основні зміни:
Розширюються права НБУ на володіння земельними ділянками та розширення його повноважень у сфері електронної ідентифікації. Законопроєкт направлений на боротьбу з фінансовим шахрайством.
"Але в проєкті відсутні критерії, в яких випадках застосовується максимальний розмір штрафу, а в яких штраф у меншому розмірі. Це збільшує корупційні ризики. Також НБУ буде великим власником сільськогосподарських земель, якими володіє як заставним майном. Законопроєкт підтримали 270 депутатів", - вказала Геращенко.
Водночас голова комітету Верховної ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев уточнив, що у законопроєкті до другого читання були відпрацьовані механізми реагування надавачами платіжних послуг у разі отримання запиту від Нацполіції щодо ознак кримінального правопорушення у здійснених платіжних операціях.
«Передбачається, що такі процедури допоможуть визначити місцеперебування зловмисників та напрямок, куди кошти перераховувалися до моменту зняття готівки», – зазначив Гетманцев.
Також, додав він, передбачено можливість швидкого викриття неналежних користувачів карток, так званих, «дроперів», які надають свої картки зловмисниками для перерахування вкрадених коштів. Крім того, змінено підходи до того, які саме платіжні послуги, що надаються операторами мобільного зв’язку, будуть вважатися обмеженими платіжними. Зміни враховують позиції, досягнуті в результаті доопрацювання та погоджені комітетом, операторами мобільного зв’язку та регулятором платіжних систем – Нацбанком. Крім того, відповідно до законопроєкту об’єднаним кредитним спілкам надано право залучати кредити від іноземних донорів у валюті, що дозволить відкрити для них додатковий ресурс для фінансування малого та мікробізнесу.
"Рада схвалила №11043 щодо удосконалення функцій НБУ з державного регулювання ринків фінансових послуг. Закон допоможе поборотися з різними фінансовими шахрайствами, у тому числі з дропами. За в цілому - 270. Правки, якими пропонували надати частковий доступ до рахунків поліції в залі були збиті. Відповідно не були прийняті", - прокоментував нардеп Ярослав Железняк.
Україна здійснила перший міжнародний автоматичний обмін інформацією за стандартом Common Reporting Standard (CRS). Державна податкова служба отримала дані про рахунки українців за кордоном. Про це 4 жовтня 2024 року повідомили у пресслужбі Мінфіну. У межах обміну Державна податкова служба України передала інформацію про фінансові рахунки нерезидентів до податкових органів інших країн та отримала від іноземних компетентних органів дані про рахунки податкових резидентів України. Предметом обміну стала інформація про фінансові рахунки, які ведуть фінансові установи (банки, страхові та інвестиційні компанії), а саме: ім'я власника, його адреса, податкове резидентство, податковий номер, дата та місце народження, дані про фінансову установу, дані про рахунок: залишок станом на кінець звітного періоду, загальна сума дивідендів, процентів або інших доходів. Як зазначили в Мінфіні, цей крок є частиною зобов’язань України у процесі інтеграції до ЄС та спрямований на підвищення прозорості податкової сфери. Завдяки обміну Україна зможе ефективніше боротися з ухиленням від сплати податків, що сприятиме додатковим податковим надходженням.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.