Майже рік мобілізації в Україні: коли припинять роздавати повістки

Читать на русском

Україна воює на межі можливостей

Читать на русском
Майже рік мобілізації в Україні: коли припинять роздавати повістки
Росіяни роблять постановочні відео щодо нібито жахів української мобілізації

Україна воює на межі можливостей

Українська мобілізація, якщо порівнювати з російською, почалася і не припинялася з 24 лютого 2022 року. Вже скоро рік, як вона йде безперервно. Рік, як Україна воює на межі ресурсів. Росіяни ж забивають інформпростір постановочними відео про жахи української мобілізації. Проте варто розуміти, що їхні вкиди - це теж елемент війни, та про те, що доукомплектування війська здійснюється етапами. В залежності від того, наскільки наша армія потребує тих чи інших професій.

У вересні минулого року з’явилася петиція щодо почерговості проходження служби та обмеження її терміну однорічним строком. Вона отримала необхідну кількість голосів, щоб на неї звернув увагу президент.

Володимир Зеленський відповів, що захисники можуть звільнитися під час воєнного стану за віком, за станом здоров’я, у зв’язку з вироком суду, через сімейні обставини або за інші поважні причини. А просто так обмежити термін мобілізації для кожного під час війни не можна. Але Зеленський доручив прем’єру Денису Шмигалю з цим розібратися.

Майже рік мобілізації в Україні: коли припинять роздавати повістки 1

Через майже рік мобілізації українці отримують повістки

Про те, що люди, які зараз воюють, потребують заміни заявила у грудні минулого року заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

«Є потреба у відновленні тих військових, які на війні отримали поранення. Ці речі складно прогнозувати, тому що мобілізація залежить від потреб війни. І, крім того, є втрати та потреба у відновленні, навіть ті люди, які зараз воюють, потребують заміни», – розповіла Ганна Маляр, передає Укрінформ

Мобілізація в Україні не припинялася з 24 лютого. Вже скоро рік, як вона триває безперервно. Пошук спеціалістів для армії проводиться етапами, залежно від того, скільки військо потребує тих чи інших спеціалізацій.

«Ніхто у нас не гребе людей та не кидає на смерть. Не використовує так, як вигрібають в’язнів з колоній і застосовують для того, щоб продавлювати фронт, як це роблять росіяни, - стверджує голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан. - Про кількість та потреби армії - ця інформація завжди секретна. Тобто вона не оголошується - хіба що буде спеціальне рішення військового керівництва. Це робиться з тією метою, щоб про це не дізнався ворог. Адже це складова нашої обороноздатності».

Як вважає експерт, набагато страшніший для нас по втратах, по тяжкості на фронті був саме початок війни.

«Це весна і початок літа (2022 року – ред.). От тоді було критично. Про це зараз вже можна говорити. У нас був критичний період, нестача боєприпасів на фронті, неймовірні втрати, неймовірна кількість полонених. З того часу жоден період – і цей також - не зрівняється ні у втратах, ні в інших показниках. Але розгін теми антимобілізаційної кампанії сьогодні спостерігається сильніший, ніж на той період», - заявляє Кузан.

Українців залякують постановочними відео

За словами Сергія Кузана, важливо розуміти, що росіяни проводять свої заходи інформаційно-психологічного характеру зі зриву мобілізації.

«Сьогодні вони дуже активно це роблять. Для цього працюють всі ці ботоферми міністерства оборони рф, їхнього генерального штабу - з метою деморалізувати, посіяти зневіру, підживлювати будь-які негативні процеси, які завжди виникають через мобілізацію, - вважає Кузан. - В наш інфопростір вкидається абсолютно весь спектр методів, починаючи з «сарафанного радіо» в східних регіонах, де чутки досить швидко поширюються в умовах загостреного сприйняття всього пов’язаного з війною. Мовляв, хапають з автоматами».

На провокації реагують навіть світові медіа. Для цієї авдиторії російські спецслужби розміщують фейкові відеоматеріали у Twitter.

«Тільки вчора давав коментар французькому національному телебаченню. Абсолютно дика ситуація: відео, як люди в камуфляжній формі з автоматами в балаклавах, без розпізнавальних знаків, без шевронів, тягнуть чоловіка. Там жінка, дитина кричить, якась собака бігає. «Куди ж ви мене тягнете?» - «Пішли, пішли в армію, типу мобілізація». Це така жахлива примітивна російська постановка, але навіть це доводиться коментувати провідним європейським медіа», - додає експерт.

Одне з таких відео, як буцімто одеські патрульні під «дулом» автомата забирають чоловіка до військкомату....виявилося затриманням підозрюваного у вбивстві.  За словами першого заступника начальника Департаменту патрульної поліції Олексія Білошицького, знято відео 22 січня, проте не в Одесі, а в Миколаєві.

 

«І нікого там не забирали до військкомату. А передісторія була така: жінка в істериці зателефонувала в поліцію та повідомила, що її вітчим зарубав чоловіка сокирою. Звучить жахливо, але для патрульних такі виклики не вперше», - написав Білошицький у соцмережі. 

Українська Служба безпеки відслідковує цілі фабрики однотипних повідомлень та коментарів під популярними постами, на кшталт «Я не хочу мобілізуватись, нащо вони мене тягнуть?».

«Ця історія ідентична до «Сняли с трамвая и в Нацгвардию». Тому я і кажу: весь спектр, починаючи від сарафанного радіо, відео, всі соцмережі, включно з Твіттером, пости, публікації – все спрямовано на те, щоб створити ефект масовості: з одного боку, щодо насилля, яке начебто чинить українська влада, проводячи мобілізацію, а з другого боку, щодо небажання йти мобілізуватись. Включно з перевдягнутими людьми, з постановочними відео. Це те, що нам потрібно розуміти, перш ніж ми починаємо дискурс про мобілізацію», - вважає Сергій Кузан.

Військкомати фіксують переселенців

Військкомати мають знати, з ким мають справу. Поки йде війна, в армії завжди буде потреба в людях. Проте спочатку місцеві центри комплектації мають зрозуміти, скільки людей – особливо внутрішньо переміщених осіб - є в їхніх осередках.

Майже рік мобілізації в Україні: коли припинять роздавати повістки 2

Військкомати мають розуміти, на кого можуть розраховувати 

«Є ще один момент, на який треба звернути увагу. Сама по собі повістка ще не означає, що тебе заберуть в армію. Зараз у територіальних центрах комплектації є завдання максимально точно всіх порахувати, у зв’язку з тим, що йдуть великі хвилі внутрішньо переміщених осіб. Багато людей переїхали з одних місць в інші. Це справедливо, що люди їдуть від війни. Хто знає, що в нас буде завтра. Але військкоматам потрібно провести облік людей різних спеціальностей, - зауважує Сергій Кузан. - Повістка означає, що треба прийти, відмітитись, описати свою військову спеціальність, професію, перевірити стан здоров’я. Це значить те, що продовжується робота з формування реєстру. Це і пов’язано з розголосом, що, дійсно, роздають повістки. Але далеко не всім тим, хто їх отримав, видають чоботи, форму і відправляють на передову. Це величезна робота, яка триватиме ще рік, через те що багато людей змінили місце проживання».

Кожен територіальний центр комплектації повинен розуміти, з ким він матиме справу. Якщо у нього раніше був розрахунок 10-15 тисяч людей, то сьогодні це вже може бути 30-35 тисяч. Голова Українського центру безпеки зазначив, що подібні спроби зриву української мобілізації - російське ІПСО, до якого кремль вдається знову й знову, аби дискредитувати українську державу.

Що треба знати мобілізованим

За словами адвоката Ігоря Фещенка, відповідальність за ухилення від військової служби одразу передбачено декількома статтями Кримінального кодексу України: ст. ст. 335, 336, 336-1, 337. Однак саме ухилення від призову на військову службу під час мобілізації закріплюється у ст. 336 КК України.

«Тим, кого затримали або розпочали слідство за ст. 336 КК України, загрожує позбавлення волі від 3 до 5 років. Звичайно, шанси отримати виправдувальний вирок суду на користь самого обвинуваченого завжди є. На даний час, більшість судів дають порушникам умовний термін у випадку, якщо суд та обвинувачений укладуть угоду про визнання винуватості останнього та він буде звільнений від відбування покарання», - вважає адвокат.

Також, дивлячись, які обставини, вірогідність отримати реальний строк позбавлення волі не маленька. Останнім часом, в реєстрі судових рішень почали з'являтися обвинувальні вироки суду із реальним строком позбавлення волі.

«У більшості випадків за ухилення від мобілізації затримують після того, як особа пройшла обстеження військово-лікарської комісії, отримала мобілізаційне розпорядження та не з’явилася на виклик військкомату, або відмовилася від його отримання, - заявив Ігор Фещенко. - Частими є випадки незаконного перетину державного кордону України, а точніше, саме невдалих спроб, внаслідок яких порушників ловлять прикордонники та поліція, а згодом притягують до кримінальної відповідальності за ухилення від мобілізації».

Все б нічого, якби спроба перетнути була у мирний час. Правопорушник обійшовся б штрафом, але під час війни такі дії інкримінують саме як ухилення від мобілізації.

Інформатор розповідав, чи можуть в Україні ув'язнити за ігнорування повістки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.