На війні виявили бактерії-мутанти, які викликають майже невиліковну хворобу: лікарі заявили, що в ЗСУ процвітає тиха пандемія – The Times

Одного з солдатів ЗСУ лікували п’ятьма видами антибіотиків, але інфекція все одно зберігалася у його нозі

Бактерії-мутанти в Україні
У місцях бойових дій в Україні процвітають бактерії-мутанти. Колаж: Інформатор

У місцях ведення бойових дій часто можуть поширюватися різні інфекції, проте в Україні ця проблема вийшла на новий рівень. Вчені виявили бактерії, що резистентні до сильних антибіотиків та не піддаються лікуванню. Вони могли з’явитися на фронті ще у 2022 році або навіть раніше.

Про це йдеться у матеріалі The Sunday Times. Зазначається, що в листопаді 2022 року лікарі лікарні Святого Георгія у Лондоні зіткнулися з проблемою, коли лікували 35-річного солдата, якого евакуювали з поля бою в Україні.

Відомо, що спершу медики приділяли увагу обширним осколковим пораненням бійця, але у глибині поранень виявили небезпечну бактеріальну інфекцію, яка не лікується звичайними антибіотиками. Вона зберігалася у нозі чоловіка навіть під час лікування п’ятьма видами антибіотиків.

Лікарі, зокрема, використовували колістин, від якого зазвичай бувають сильні побічні реакції, але його виявилося недостатньо. У підсумку бійцю довелося ампутувати ногу по коліно. Все це є свідченням процвітання антибіотикорезистентних бактерій, з якими медична наука намагається боротися кілька десятків років.

Консультант з інфекційних захворювань у лікарні Челсі та Вестмінстер доктор Люк Мур називає зростання стійкості до протимікробних препаратів “тихою пандемією”. За його словами, це може стати проблемою навіть рутинних медичних процедур, а також створює загрозу для всієї системи охорони здоров’я. Зокрема, для хірургічних операцій або лікування раку, при яких теж застосовують антибіотики для запобігання інфекцій.

Зазначається, що випадки цієї інфекції траплялися з солдатами з України, яких привозили на лікування у Нідерланди, Норвегію та Німеччину. Дослідження, опубліковане в журналі The Lancet Infectious Diseases і проведене Крістіаном Рісбеком, професором клінічної бактеріології Лундського університету у Швеції, виявило також тривожні рівні стійкості до антибіотиків у пацієнтів, які проходили лікування в українських лікарнях. Виявилося, що у дев'яти зі 141 випадку бактерії були стійкі до всіх наявних антибіотиків. 

Через порушення інфекційного контролю у регіонах, де триває війна, посилюється поширення супербактерій, які також можуть вражати цивільних осіб. В їхній основі лежить здатність бактерій швидко еволюціонувати та обмінюватися генами стійкості, особливо в умовах частого застосування антибіотиків, зокрема, у прифронтових лікарнях і польових умовах.

Як каже професор еволюції та мікробіології Оксфордського університету Крейг Маклін, надмірне використання антибіотиків прискорює цей еволюційний процес. В урядовому огляді Великої Британії ще за 2014 рік йшлося про те, що до 2050 року стійкі супербактерії можуть вбивати десять мільйонів людей на рік. За останніми даними, вже настав кризовий момент.

Дослідження 2022 року, опубліковане у журналі The Lancet, свідчить, що 4,95 мільйона смертей 2019 року будуть пов'язані з лікарсько-стійкими бактеріальними інфекціями, до того ж 1,27 мільйона – безпосередньо з супербактеріями. Наприклад, лише в Англії у 2022 році понад 58 000 осіб заразилися антибіотикорезистентними інфекціями, що на 4% більше, ніж у попередньому році.

На сьогодні фармацевтичні компанії не дуже активно вкладають кошти у дослідження антибіотиків через обмежену рентабельність і високий ризик розвитку резистентності. Тому люди шукають альтернативні методи лікування та вдосконалюють діагностичні інструменти.

Нові хвороби в Україні

З початку червня 2024 року у КНП "Свято-Михайлівська клінічна лікарня м. Києва" перебували 17 пацієнтів із діагнозом гарячка Західного Нілу. На жаль, троє з пацієнтів померли від ускладнень. Головне джерело та резервуар цієї хвороби це птахи. Йдеться переважно про перелітних птахів, у яких у крові висока концентрація вірусу циркулює від 14 до 200 днів. Передають цей вірус певні види комарів. Вони харчуються кров'ю людини або тварини, а разом з укусом можуть передати хворобу. Також рідко в людей можливе контактне зараження кров’ю хворих тварин.  Хвороба починається з того, що людина відчуває озноб, швидке підвищення температури тіла. Також можливі симптоми інтоксикації.

Нагадаємо, світом шириться віспа мавп – є західна та центральноафриканська форма вірусу. Перша переноситься дещо легше, друга, відповідно, важче. І якщо раніше світом поширювалась легша форма вірусу, то нині у Швеції зафіксували випадок зараження центральноафриканським, тобто важчим вірусом віспи мавп. Про це розповів популярний в Україні лікар Євген Комаровський. ВООЗ вже визнала поширення вірусу небезпечною ситуацією світового масштабу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube