Війна в Україні призведе до сплеску захворюваності на рак: як зменшити ризики на 50%

ВООЗ розробила європейський кодекс боротьби проти раку. Важливо не вживати тютюнової продукції, підтримувати здорову масу тіла, бути фізично активними

Пил від руйнувань може викликати рак
Пил через масштабні руйнування будівель дуже небезпечний

Щодня в Україні внаслідок вибухів у повітря виділяються небезпечні канцерогени. Військові дії також сприяють потраплянню шкідливих речовин у ґрунт і води, що негативно впливає на здоров'я населення. Лікарі-онкологи зазначають, що стрес може спровокувати шкідливі звички, такі як куріння, переїдання та вживання алкоголю, які є доведеними факторами ризику розвитку раку.

Про ймовірне зростання захворюваності на рак в Україні внаслідок війни розповів онколог Олексій Ковальов у інтерв'ю РБК-Україна. За його словами, досвід попередніх воєн в інших країнах свідчить, що у найближчі роки в Україні може значно зрости кількість випадків раку легень, носоглотки, гортані, шлунка, яєчка, печінки, підшлункової залози, шийки матки, молочної залози та передміхурової залози.

Ковальов нагадав, що після війни в Іраку смертність від раку серед населення, яке зазнало інтенсивних бомбардувань, збільшилася на 50%. У перші три післявоєнні роки найчастіше реєстрували рак молочної залози, шийки матки, легень, бронхів, сечового міхура, шкіри, шлунка, яєчок та лейкемії. У Югославії протягом 13 років після війни захворюваність на рак молочної залози збільшилася з 68 до 80 випадків на 100 тисяч населення.

Онколог наголошує на необхідності вже зараз інформувати населення про медичні наслідки війни та вживати заходів для їх протидії, щоб запобігти хвилі онкологічних захворювань в Україні. Вчені вже дослідили зв’язок травматичних переживань із психічними та серцево-судинними захворюваннями, а також раком. До таких переживань належать життя в блокаді та окупації, щоденні обстріли, примусове розлучення з членами сім’ї та насильницькі смерті близьких.

"Рак може бути зумовлений не тільки впливом канцерогенів, а й стресом. Хронічний стрес призводить до безсоння, шлунково-кишкових розладів, тривоги, депресії, а також до підвищеного ризику серцево-судинних, психічних захворювань та раку", - говорить лікар.

За даними ВООЗ, є щонайменше 12 рекомендацій, як запобігти раку. Вони входять в європейський кодекс боротьби проти онкології. Основні рекомендації для уникнення раку: регулярно відвідувати лікаря для профілактичного огляду, не палити, бо тютюнопаління є головним фактором ризику появи раку, пов'язаним з розвитком різних типів раку, включаючи рак легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. Окрім цього важливо уникати пасивного впливу тютюнового диму. Важливо споживати здорову їжу, підтримувати здорову вагу і бути фізично активними. Не засмагати, робити щеплення, самоперевірки і скринінги тощо. 

12 рекомендацій, як запобігти раку
12 рекомендацій, як запобігти раку

 Спалах онкології відбудеться у найближчі чверть століття

Міжнародне агентство з вивчення раку, що входить до структури ВООЗ, оприлюднило невтішний прогноз на найближчу чверть століття. Вчені вважають, що до 2050 року у світі буде 35 мільйонів нових випадків онкології. І це на 77% більше, ніж 2022 року. На тлі нових хвороб та вірусів, повернення забутих недуг та мутацій існуючих, це сумна новина А реалізовують її і старіння і зростання населення, і зміни у схильності людей до факторів ризику, повідомляє ScienceAlert.

Нагадаємо, коли король Великобританії Карл III оголосив, що має рак, до Лондона прилетів його молодший син Гаррі - запитувати аудієнцію в батька. Тим часом спадкоємець престолу принц Вільям та інші члени королівської сім'ї взяли він частину обов'язків Карла III.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube