Лобіювання, медичне забезпечення ЗСУ та податки: Рада прийняла за основу низку важливих законопроєктів

Читать на русском

Народні депутати проголосували за законопроєкти, які були серед вимог ЄС та НАТО

Читать на русском
парламент, законопроєкт
Частина зазначених проєктів входять до вимог ЄС та стандартів НАТО

Народні депутати проголосували за законопроєкти, які були серед вимог ЄС та НАТО

У середу, 10 січня, Верховна Рада України проголосувала за низку важливих законопроєктів. Два з них стосуються податків, один - медичного забезпечення військових. Також прийняли за основу законопроєкт на вимогу Євросоюзу, який стосується доброчесного лобіювання і зменшення корупційних ризиків.

Про те, як працював парламент, у своїх Telegram каналах повідомили депутати Ірина Геращенко і Софія Федина. Найважливіші голосування сьогоднішнього пленарного дня виглядають так:

Стандарти НАТО для медзабезпечення воїнів

Народні депутати прийняли за основу законопроєкт про організацію належного рівня медичного забезпечення ЗСУ №10343. За законопроєкт проголосували 326 депутатів.

Йдеться про про якісні турнікет, правильні аптечки для ЗСУ та загалом доступ до медицини й парамедицину за стандартами НАТО. Проєкт передбачає надати МО повноваження затверджувати клінічні протоколи, стандарти технічного оснащення та надання домедичної та медичної допомогина передштальному рівні (тобто, на полі бою) відповідно до стандартів НАТО.

МО також визначатиме порядок дотримання цих стандартів та здійснюватиме нагляд за їх виконанням. Міноборони, за узгодженням з відповідним ЦОВВ, встановлює мінімальні вимоги до медичних виробів для використання силами безпеки та оборони в бойових умовах.

Доброчесне лобіювання

Верховна Рада в першому читанні проголосувала законопроєкт про доброчесне лобіювання №10337. Це була вимога Єврокомісії, парламент мусив прийняти закон до кінця січня 2024 року. За законопроєкт проголосували 309 депутатів.

Втім, документ прийняли лише за основу. У ньому все ще багато недоліків і Єврокомісія вже готує свої правки. Крім того, редакція є контроверсійною і має справедливу критику від неурядових організацій. Найбільший недолік: у проєкті ще не розмежований лобізм як професійна оплачувана діяльність від діяльності громадських організацій. На представників влади фактично покладається обов’язок проводити зустрічі з лобістами, що може суттєво ускладнити виконання їхніх безпосередніх функціональних обов’язків.

Законопроєкт встановлює чітку термінологію: права, обов'язки та методи лобіювання. Також створює Реєстр прозорості, який формуватиме НАЗК. Питання законодавчого врегулювання лобізму охоплюються Угодою про Асоціацію між Україною і є однією з вимог ЄС для подальшої інтеграції України в європейський правовий, політичний простір.

Податки та ринок електроенергії

ВР за основу прийняла зміни до ПКУ щодо стабілізації розрахунків на ринку електричної енергії №5399. За законопроєкт проголосували 230  депутатів.

Ним встановлюються особливості оподаткування економічних операцій на ринку електричної енергії в Україні. Особлива увага - погашення боргів, що виникли на гуртовому ринку. Також регулюються податкові питання, пов'язані з непогашеною ланцюговою заборгованістю між ключовими державними електроенергетичними, вугледобувними підприємствами та іншими учасниками ринку.

Бугато депутатів вважають цей проєкт авторства Данила Гетманцева сумнівним і таким, що містить корупційні ризики. Адже є ймовірність, що знову виникнуть лобістські пільги й можна буде не оподатковувати доходи за електроенергію на окупованих територіях.

Ірина Геращенко нагадала, що за цим стоять провладні люди, наближені до Гетманцева. Зокрема, на зловживанні розслідувачі свого часу упіймали Ростиславу Шурму, який працює в Офісі президента. Тому багато депутатів документ не підтримали.

Ще податки: комунікація з платниками

За основу прийнято проєкт закону про внесення змін до ПКУ щодо вдосконалення онлайн комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства №9662. За законопроєкт проголосували 252  депутати.

Пропонується можливість для платника податків взаємодіяти з органом контролю у режимі відеоконференції (зокрема, під час розгляду матеріалів скарг та перевірок). Проєкт передбачає зміни, які:

  • Виключають з оподаткування безоплатну передачу нематеріальних активів державними підприємствами органам виконавчої влади, якщо ці активи були створені або придбані за кошти держбюджету або в результаті міжнародної технічної допомоги.
  • Встановлюють норми втрат і виходу для тютюнових виробів, включаючи електронні сигарети, та пального.
  • Скасовують функцію формування Реєстру набувачів одноразової компенсації витрат за ЄСВ та розрахунок сум компенсацій для юридичних осіб.
  • Врегульовують функцію органів контролю повідомляти правоохоронні органи про виявлені правопорушення.

Найрезонансніший законопроєкт буде пізніше

Найбільша увага суспільства нині прикута до нового законопроєкту про мобілізацію - і не одного, адже на сайті Верховної Ради зареєстрували п'ять версій цього документу.

Відомо, що 8 січня Комітет Верховної Ради з соціальної політики виступив проти законопроєкту про мобілізацію, не підтримавши  його у тому вигляді, в якому документ існує наразі. Також не допустив до голосування законопроєкт команди Шмигаля антикорупційний комітет - тут вважають, що документ містить суттєві корупційні ризики, його потрібно доопрацювати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.