Божевільна нічия та втрата шансів: Огляд матчу Польща - Чехія

Сусідам України не вдалося роздобути пряму путівку на Євро-2024

Роберт Левандовський Польща
Роберту Левандовському не вдалося вивести Польщу у фінальну частину Євро-2024

У головному матчі відбору на Євро в групі Е, Чехії вдалося стримати шалений тиск другого тайму від Польщі та вирвати нічию в дуже принциповій грі. Як зіграли головні друзі України - в огляді Інформатора.

Перед грою

Вирішальна гра вимагала найкращих складів. Поляки виходять зі старту Левандовським, Беднареком, Слішем, Шиманським та Залевським. Натомість в Чехії починають Провод, Соучек, Цоуфал, Доудєра та Кухта. Це не тільки матч наших друзів. Це ще й битва двох дуже рівних команд, які мають шанси і на вихід далі, і на ганебний виліт.

Перший тайм. Обережні пошуки простору

Одна із сильних сторін Чехії з перших хвилин - одразу чотири гравці Славії. Вона добре знайома нам потужною та креативною грою проти Зорі та Дніпра-1, ті ж Провод та Голеш взагалі можуть створити на фланзі феєрію в кілька пасів. Натомість у Польщі був дуже різнобарвний склад: це виконавці топових клубів Європи, але всі вони мали одну задачу - знайти попереду Левандовського, в якого роль форварда поки відійшла на другий план.

І саме чехи почали агресивно реалізовувати план просування м’яча. Кухта постійно навантажував пресингом лінію захисту, варіативний півзахисник Провод постійно змінював позицію, відіграючи фактично всюди. При втратах його збірна миттєво перебудовувалася у 5 захисників. Левандовського вони попереду не чекали: попри жагу забивати, той грав трохи нижче, звільняючи зони для молодших Свідерського та Шиманського.

Хоча саме Польща була двічі ближчою до голів вже у першому таймі. Як такими моментами це не назвеш, але спрацювала ставка на постійні закидання. Головним у цьому аспекті став Ківьор: центрбек Арсенала вирізав дуже м’які подачі та кілька разів із цього виходили навіть удари. Хитка гра обох збірних перейшла у швидкий, але дуже обережний футбол, де кожна команда намагалася атакувати лише так, щоб виважені передачі призвели до гарантованого удару.

Домінування поступово переходило до Чехії: ближче до перерви, команда затисла Польщу на її половині. Навіть без м’яча, гості були головними, а план захоплення матчу майже вдався. Чому майже? Бо у такій сплячій грі поляки знайшли найкращий момент для контрвипаду: лівим флангом Свідерський пробіг під тиском та прострілив у карний. Там Пйотровскі, падаючи, дотягнувся до м’яча та забив такий важливий для господарів гол.

Пропущений м’яч змусив чехів кардинально змінити повільний темп на проривний. Гра якісно змінилася: гості почали активніше шукати потрібну швидку передачу, а поляки нарешті відмовилися від глибокого захисту. За весь перший тайм (окрім голу) обидві команди створили лише два дійсно гарних та схожих моменти: на лівому фланзі Доудера змістився до центру та пробивав у нижній кут, де потягнув Щенсний. Ідентично, Залевський дальнім пострілом перевірив реакцію Станека. Тренери потребували підсилення атакувальної фази - позаду все працювало чудово.

Другий тайм. Битва до крові (буквально)

Коучі дуже активно думали над замінами в перерві: обидва кидають сили на оновлення атаки. Більше уваги поляки стали приділяти Залевському: саме він створив перший удар у кут чужих воріт. Але більш вдало свою атаку проводять чехи: Цоуфал на фланзі отримав вдосталь простору та зміг адресно подати на Соучека. Півзахисник настільки класно зловив м’яча, що повтори можна роздивлятися з усіх камер купу разів: м’яко, низом та дуже потужно. Одразу із роздягальні Чехія зрівнює рахунок та починає все з нуля.

Не можна сказати, що за нічийного рахунку гра повернулася на висхідні позиції: Левандовський повернувся в передню лінію і з’їв Голеша на помилці - не пощастило лише з точністю удару. Додалося фолів: 5 у першому таймі проти 5-ти за 10 хвилин по перерві. При чому, фолили саме гості, бо біло-червоні бігли ніби на останній штурм.

Господарям допомогла зміна формації: Польща із 4-4-2 перейшла на 3-4-3, солідне представництво попереду (ще й гравців європейських клубів) дозволяла все частіше доправляти м’яча в останню третину. Чехії у відповідь це вдавалося не так легко, хоч нічийний рахунок їх і влаштовував. Ще більше злості гостям додала жорстка травма Соучека, якому Беднарек шипами ледь не зняв скальп.

Чим ближче був фінал, тим більше поляки атакували закиданнями, чехи - низом. Господарям вдавалося перехоплювати більшість пасів уперед, але ті ж навіси не працювали проти Брабеца й Голеша. Тільки-но якась команда забирала м’яча - суперник одразу сідав у автобус, через що пасувати можна було тільки назад. Саме у паралельних пасах з центру на фланг ставалося перехоплення, але схема повторювалася й інша атака врізалася в таку ж скелю оборонців. Футболісти показали бойовий характер, але їм забракло креативності для надважливого другого голу.

1:1 - повільний футбол першого тайму, прикрашений битвою другого, подарував нам нічию. Полякам не вистачило однієї перемоги до путівки на Євро, а от чехи будуть битися за турнір з іншими нашими сусідами - Молдовою.