Квартири в кредит подешевшали - експертка розповіла, чого очікувати від цін та яке житло обирають українці

Для українців покращуються умови не лише іпотеки, а й кредитних програм загалом

Кредит
Кількість виданих банківських кредитів на житло до кінця поточного року може збільшитися на 20%

В Україні банки вперше з початку повномасштабної війни знизили ставки за іпотечними кредитами. Падіння становило 3%. Його причиною стало зменшення облікової ставки НБУ до 20%. Попит на нове житло є, але млявий. 

Як розповіла Obozrevatel перша заступниця очільника Глобус Банку Олена Дмітрієва, для українців покращуються умови не лише іпотеки, а й кредитних програм загалом. Однак позики на купівлю житла стали флагманами цієї тенденції.

"Зниження облікової ставки стало поштовхом до активізації кредитування. Насамперед – іпотеки, яка не може розвиватися в умовах високих процентних ставок ", - зазначила Дмітрієва.

Вона прогнозує, що іпотечне кредитування пожвавиться на первинному ринку житла. Це може спонукати "первинку" до розвитку, бо після початку повномасштабної війни продажі там практично завмерли. За її розрахунками, після зниження іпотечних ставок кількість виданих банківських кредитів на житло до кінця поточного року може збільшитися на 20%, але активніший розвиток іпотеки може припасти на першу половину 2024 року. Цьому сприятиме економічний поступ країни, завдяки якому облікова ставка надалі знижуватиметься.

Житло в іпотеку - яким квартирам надають перевагу

Найбільш популярними для придбання в кредит на первинному ринку є квартири невеликої площі від 50 до 80 квадратних метрів у ЖК економ та комфорт-класу зі ступенем готовності від 30% до 60%. Їх вартість сягає до 2-3 мільйонів гривень. 

Щодо локацій, то пріоритетом є великі міста з активним розвитком будівництва. Це насамперед Київ та Львів. Особливо популярними залишатимуться програми з найнижчими відсотковими ставками. Це:

  • програми із терміном погашення до 3 років: 7-12% річних залежно від початкового внеску,
  • до 5 років: у середньому 11-14% річних,
  • до 20 років: 4% на перший рік та 19% на наступні 19 років.

Проте, окрім цін та відсоткових ставок, фахівчиня радить українцям, які планують взяти житло в іпотеку, звертати увагу на ряд важливих нюансів. Зокрема, слід:

  • оцінити досвід банківської установи на іпотечному ринку – він має становити не менш як 5-7 років,
  • дізнатися, чи брав участь банк у державних іпотечних програмах, наприклад, "Доступне житло під 7%" (до повномасштабного вторгнення) чи єОселя (нинішній період),
  • уточнити розмір додаткових обов'язкових платежів – він не має перевищувати 3% загальної суми позики,
  • на первинному ринку віддавати перевагу спільним з девелоперами програмам кредитування (це безпечніше для позичальника).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube