Серед найпопулярніших пошукових запитів в Google у 2024 році фігурує абревіатура МСЕК, чиназес та довідка ОК-7
У рейтингу найпопулярніших пошукових запитів українців у Google за 2024 опинився ряд цьогорічних трендів. Наприклад, квадробери, чиназес та популярний у TikTok дубайський шоколад. Вплинули на цей список й скандали - українці масово шукали, що означає МСЕК. Війна в Україні теж поставила свій відбиток - українці цікавилися Суджею та фільмом про Маріуполь. Щодо дозвілля, то популярними запитами є "що таке тюбінг" та "що таке сквіш лапки".
Чому саме ці запити стали наймасовішими й що вони означають - розбирався Інформатор.
6 серпня бійці ЗСУ розпочали контрнаступ на Курську область Росії. Українські військові дуже швидко просунулися вперед. Епіцентром боїв стало місто Суджа, битви за населений пункт розпочалися ще 7 серпня, 8 серпня більша частина міста була під контролем українських військових. А 14 серпня ЗСУ вже повністю зайняли Суджу.
В результаті Україна наразі контролює газовимірювальну станцію Суджа. Саме ця станція була для Росії ключовим об’єктом постачання блакитного палива через Україну.
Творцями фільму є український журналіст Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко. Від початку повномасштабної війни вони перебували в окупованому Маріуполі й бачили все на власні очі. Той жах, що відбувався навкруги, вони документували протягом лютого-березня 2022. Ці кадри й стали основою документальної картини.
В березні 2024 року український фільм Мстислава Чернова "20 днів у Маріуполі" здобув премію Оскар, яка є найпрестижнішою у світі кіно. Він переміг у номінації "Найкращий документальний повнометражний фільм". Це перша кінонагорода для України за всю історію премії.
Також "20 днів у Маріуполі" отримав Приз глядачів на конкурсній програмі "Світове документальне кіно" у США. Фільм ще отримав премію BAFTA у категорії "Найкращий документальний фільм", а згодом виграв премію Гільдії режисерів США в категорії "Видатні режисерські досягнення в документалістиці". Загалом на рахунку картини "20 днів у Маріуполі" понад 20 нагород і 40 номінацій.
Співачка, яка виступає під творчим псевдонімом Клавдія Петрівна, стала справжнім відкриттям 2024 року. Виконавиця на початку своєї кар'єри тримала інтригу - не розкривала свою особистість та ховала обличчя за масками, капелюхами й довгими вбраннями. Кар’єра Klavdia Petrivna стрімко почала набирати обертів з серпня 2023 року. Тоді у мережі завірусилася її пісні "Бережи мене", "Я щаслива" й маленькі уривки її майбутніх пісень.
Одразу почали зароджуватися дискусії - хто ж стоїть за загадковим образом Klavdia Petrivna. Деякі припускали, що це Маша Кондратенко, адже вона вийшла на одну з музичних премій забрати нагороду співачки-інкогніто, а інші й взагалі вважали, що співачка була вигадана штучним інтелектом. Також спливало і ймовірне ім'я виконавиці - Соломія Опришко.
Інтрига розкрилася наприкінці серпня цього року. Klavdia Petrivna зіграла два масштабні сольні концерти у Києві, де показала своє справжнє обличчя. Здогадки підтвердилися, вона - 18-річна Соломія Опришко. Дівчина почала будувати музичну кар'єру ще під час навчання у музичному коледжі, що на Львівщині. Як і більшість молодих артистів, свої перші кавери й власні пісні вона почала публікувати у TikTok, де й знайшлися перші поціновувачі творчості.
Що цікаво, спочатку вона не приховувала свого обличчя й випустила необроблену версію пісні "Я тобі брехала", завдяки чому й з'явилися розмови, що за таємничою співачкою може стояти саме вона. А її псевдонім Klavdia Petrivna натхненний твором "Записки кирпатого Мефістофеля" Володимира Винниченка.
Художниця Соня Морозюк стала відомою на всю Україну наприкінці минулого року через корупційний скандал із родиною її вже екснареченого Романа Гринкевича. Наприкінці грудня 2023 року львівського бізнесмена Ігоря Гринкевича, батька Романа, спіймали на спробі дати хабар у 500 тисяч доларів слідчому Державного бюро розслідувань. Його підконтрольні компанії були найбільшими постачальниками Міноборони України, проте масово розкрадали кошти, завдавши бюджету України збитків на понад мільярд гривень. І це на оборудках з закупівлею одягу та білизни для ЗСУ. Після розголосу Міноборони розірвало договори, які були укладені з підприємцем.
І Роман, і Ігор Гринкевичі наразі перебувають під вартою. Звинувачення лунали й в сторону Морозюк. Втім дівчина, за даними слідства, у корупційній справі не фігурує. До слова, свої картини дівчина називає "Мазнею".
Серед найпопулярніших пошукових запитів в Google у 2024 році фігурує абревіатура МСЕК - Медико-соціальна експертна комісія. Цією установою ніхто з пересічних громадян не цікавився до 4 жовтня. В той день ДБР затримала вже екскерівницю Хмельницького обласного МСЕК, яку підозрюють у незаконному збагаченні, Тетяну Крупу.
Під час обшуків у неї та її сина Олександра знайшли майже 6 мільйонів доларів готівкою, ювелірні вироби, підроблені медичні документи та списки ухилянтів. Частину грошей посадовиця намагалася викинути через вікно. В її службовому кабінеті виявили 93 тисячі доларів США та 2 тисячі євро готівкою. Крім цього, були арештовані документи на проєктування будинків, коробки з коштовностями, техніка та банківські картки.
Після цього гучного скандалу країною прокотилася хвиля затримань лікарів з МСЕК. Дійшло все до того, що у Раді зареєстрували законопроєкт про реформу МСЕК.
Довідка ОК-7 - українці масово гуглили, що це за документ. Довідка ОК-7 містить відомості про суми заробітної плати, з якої сплачується єдиний соціальний внесок (у межах максимальної величини) та страховий стаж за період із 2011 року. В основному використовується для визначення страхового стажу для розрахунку сум лікарняних, нарахування допомоги з безробіття тощо. Довідку видає Пенсійний фонд України.
Новий тренд - квадробери - теж викликав чимало запитань в українців, які масово шукали в Google, що це. Квадробери - це люди, а частіше підлітки, що наслідують поведінку тварин. Так звана квадробіка - це вид спорту, що виник у Японії. Під час змагань учасники пересуваються навкарачки як тварини. Тренд почав стрімко набирати популярності в усьому світі, зокрема і в Україні. Квадробери на обличчі носять маску, на руках рукавички у формі лапок, а позаду причеплений штучний хвіст.
На захоплення малечі та підлітків темою тварин відреагували магазини. Прилавки рясніють різноманітними атрибутами. Для зручності квадроберів аксесуари навіть розміщують в окремих куточках. Психологи кажуть, що така забава може бути корисною для дитини, але не рекомендують дозволяти їм пародіювати тварину на постійній основі.
Чиназес - ще одне слово, почувши яке хочеться одразу зайти в Google. Чиназес (або чіназес) - це сучасний молодіжний сленг, що позначає приємні та радісні відчуття, захоплення або схвалення. Воно використовується для опису позитивних моментів або для висловлення вдячності та насолоди. Наприклад, молодь може сказати: "Цей концерт був просто чиназес!" або "Твій подарунок - це чиназес!". Наразі немає остаточної версії того, звідки пішло це слово.
Трендом у соцмережах став дубайський шоколад. Ці ласощі набули шаленої популярності завдяки TikTok, де відео з хрумкотінням цієї унікальної шоколадки стають вірусними та збирають мільйони переглядів. У складі десерту - молочний шоколад з фісташковою начинкою та хрустким тістом катаїфі, що є традиційним для арабських десертів.
Йдеться про шоколад від компанії FIX Dessert Chocolatier, що базується в Дубаї, під назвою "Can’t Get Knafeh of It". Він коштує близько 68,25 AED (приблизно 19 доларів або близько 700 грн). Купити його можна через офіційні сервіси доставки, такі як Deliveroo, але він швидко розпродається через високу популярність. Тому на українських маркетплейсах його вартість становить понад 2 тисячі грн. Втім в Україні вже доступні й альтернативи, але їхня вартість теж чимала.
Популярним запитом виявилося словосполучення "сквіш лапка". Це - іграшка-антистрес у вигляді лапки тварини. Вибір цієї забавки різноманітний - можна придбати у будь-якому кольорі та розмірі.
Цікавилися й українці й тим, що таке терикони. Це - штучні гори (пагорби), які утворюються внаслідок накопичення гірських відходів, що залишаються після видобутку корисних копалин. Найчастіше вони з'являються в промислових регіонах, де активно ведеться видобуток вугілля, металевих руд або інших ресурсів. В Україні терикони можна побачити на Донбасі, а також у Львівсько-Волинському вугільному басейні.
Серед топзапитів є і слово "тюбінг". Це - катання на надувній камері. Тюбінг поділяється на два основні види: водний та сніговий.
Сніговий полягає, як правило, у з'їзді із засніжених схилів та снігових трас чи катанні по сніговій поверхні. Водний своєю чергою можна поділити на кілька категорій: літній тюбінг (катання на спеціально облаштованих тюбінгових трасах, які постійно зволожуються задля зменшення тертя), тюбінг на катері (катання на відкритих водоймах за допомогою силової тяги водних транспортних засобів), рафтинг-тюбінг (екстремальний сплав по небезпечних та складних ділянках річок).
Також українці цікавилися покупкою гелевого акумулятора на 100 ампер. Зазвичай такі акумулятори призначені для роботи з джерелами безперебійного живлення, інверторними системами, сонячними станціями.
Через російські атаки на українську енергетику, в Україні діють графіки погодинних вимкнень електроенергії. Діяли вони влітку, повернули обмеження після останніх атак, які відбулися в листопаді.
Це значною мірою вплинуло на покупки українців. Зокрема, гуглили, де придбати вентилятор, яким, ймовірно, заміняли кондиціонер влітку.
Традиційно високу популярність має EcoFlow та інші зарядні станції. В топзапитах в гуглі є й інвертор - перетворювач, здатний перетворювати постійний струм на змінний з напругою 220 В або 380 В. Зазвичай являє собою генератор періодичної напруги. До нього можна, зокрема, підключати побутову техніку та освітлювальні прилади.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.