Метою Києва може бути зрив усіх поставок російського газу в Європу, пише газета The Washington Post
Українські військові могли взяти під свій контроль газовимірювальну станцію Суджа у Курській області Росії. Метою Києва у цій операції може бути зрив усіх поставок російського газу в Європу. Саме ця станція є ключовим об’єктом постачання блакитного палива через Україну.
Про це газеті The Washington Post розповів один із радників президента України Володимира Зеленського. За його словами, Україна зараз контролює газовимірювальну станцію на відстані близько від кордону.
Видання пише, що це може бути найбільша наземна операція на території РФ. Водночас офіційно підтвердили інформацію про захоплення територій Україною наразі підтвердити не вдалось. Вашингтон намагається зв’язатися з українськими військовими, щоб отримати більше інформації про операцію, але все ще не критикував Україною за ці дії.
Аналітики ж припускають, що мета Києва може полягати у тому, щоб повністю припинити постачання російського газу до Європи як точки впливу. У четвер, 8 серпня, газ все ще надходив через Суджу, яка є останньою діючою точкою відвантаження трубопроводу, що транспортує російський природний газ до Європи через Україну. Україна отримує прибуткові транзитні збори, але, як пишуть, забажала відрізати решту енергетичного бізнесу Росії в ЄС.
Потоки газу в Європу через Україну все ще продовжуються. Це підтвердив міністр енергетики Герман Галущенко агентству Reuters. За його словами, Росія не зв'язувалася з Україною щодо ситуації з транзитом газу.
Водночас додають, що російський “Газпром” планує відправити через Україну в п'ятницю близько 41,7 млн кубометрів газу проти 37,25 млн кубометрів, які заплановані на четвер.
Втім, при негайному припиненні процесу буде втрачено більшість поставок – і це призведе до скорочення запасів вже до кінця жовтня, сказав голова відділу європейського газу компанії Energy Aspects Ltd. Джеймс Уодделл. Його слова цитує Bloomberg.
“Хоча майбутню зиму все ще можна пережити, не закінчившись небезпечно низького запасу, у 2025 році буде дуже важко поповнити запаси до необхідного рівня”, – додав він.
В кінці 2024-го закінчується дія транзитної угоди між двома країнами, тому потоки мають припинитися, хоча європейські чиновники все ще ведуть переговори для продовження поставок. Припинення поставок газу стане шоком для Австрії та Словаччини, оскільки вони залежать від блакитного палива, а ціни на нього можуть зрости для компаній та споживачів.
Військові експерти припускають, що Україна намагається відволікти ворожі сили зі сходу, адже російські окупанти просунулися навколо стратегічного вузла Покровська. У Telegraph теж пишуть, що відволікання росіян від наступу на Донеччині – це одна з ключових цілей ЗСУ.
Також пишуть, що Київ таким чином намагається посіяти розбрат всередині Росії та хоче просувати угоду про обмін територіями під час майбутніх переговорів. Зазначається, що менш ніж за сорок вісім годин Україна захопила більше території, ніж за весь свій контрнаступ влітку у 2023 році.
Водночас американські ЗМІ прогнозують, що цей наступ України буде недовгим, оскільки США, ймовірно, змусять Київ змінити курс. На Заході збентежені тим, що європейські ціни на газ зросли до максимумів цього року через новини про захоплення газового експортного хабу Суджа.
6 серпня ЗСУ зайшли у Курську область. Вже 7 серпня у РФ заявили, що українське військо взяло під контроль газовимірювальну станцію "Суджа", яка забезпечує весь транзит російського газу до Європи. Також 7 серпня російські Telegram-канали в паніці писали, що українська армія просунулася вглиб РФ на 25 км, зайшовши в населені пункти Суджу і Кореневе Курської області. Джерела підтверджують не тільки просування ЗСУ, а й надходження підкріплення з бронетехнікою і піхотою.
8 серпня експерт Bild з аналізу відкритих даних Юліан Рьопке повідомив, що українська армія вже перебуває щонайменше за 2 км на північний захід від міста Суджа в Курській області. Повідомляється, що українські війська рухаються від держкордону вздовж автодороги 38К-004. Там вони взяли під контроль невеликі села Гоголівка та Рубанщина.
У Держдепартаменті США заявили, що не знали заздалегідь про атаку ЗСУ на Курську область, але в цьому немає нічого незвичайного. У Євросоюзі з приводу рейду ЗСУ на Курщину наголосили, що Україна має законне право захищатися від агресора. При цьому обмежень щодо використання західної зброї на території Росії ніхто не скасовував.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.