Протести, стрілянина, штурм адміністрації та пожежі: все, що потрібно знати про протести в Казахстані

Розповідаємо про протести в онлайн-режимі

Протести, стрілянина, штурм адміністрації та пожежі: все, що потрібно знати про протести в Казахстані

У середу, 5 січня, на тлі протестів уряд Казахстану пішов у відставку. Однак це не зупинило народного гніву, і акції протесту продовжилися.

Інформатор вирішив розповісти про найважливіші події, що відбуваються зараз у Казахстані.

Так, зранку 5 січня тисячі людей вийшли на акції протесту у містах по всьому Казахстану. В Алмати мітингувальники пішли на штурм будівлі міської адміністрації. Поліцейські намагалися зупинити їх світлошумовими гранатами, проте протестувальникам все ж таки вдалося захопити будівлю. Після цього у будівлі спалахнула пожежа.

 

Після цього силовики покинули площу перед будівлею адміністрації, а в центрі міста почали лунати постріли. Також в Алмати підпалили будівлю прокуратури. Протестувальники попрямували до алматинської резиденції президента та захопили будівлю, після чого в ній також почалася пожежа. Деякі поліцейські та військові приєднуються до протестувальників.

  

 

У місті Атирау силовики почали розганяти акцію протесту у міської адміністрації, яка була мирною. Після цього деякі силовики також перейшли на бік протестувальників та відмовилися застосовувати зброю проти людей. В Актау протестувальникам вдалося захопити вантажівку із військовими. Розгін протестувальників також розпочався і в Актобі, а в столиці Нур-Султані введено надзвичайний стан.

  

За даними KazTag, сьогодні з Казахстану вилетіло вже близько десяти бізнес-джетів. «Еліти біжать з Казахстану до Європи», — пише видання. Дані поліції Алмати та коменданта міста про підсумки заворушень:

  • спалено 120 машин, у тому числі 33 поліцейських;
  • розбито 120 магазинів та об'єктів торгівлі, 180 підприємств громадського харчування, близько 100 офісів малого та середнього бізнесу;
  • побито понад 500 цивільних осіб.

13:20. В Алмати протестувальники захопили резиденцію президента Казахстану. Вони також відкрили вогонь з військових Національної гвардії. Серед силовиків є поранені.

13:40. Telegram-канал Ateo Breakin повідомляє, що в Алмати відключили дротовий інтернет та телефонний зв'язок. Нібито в Астані також блокують інтернет.

13:57. В аеропорту Алмати приземлився російський військово-транспортний літак ІЛ-76. За однією з версій, на його борту були найманці ПВК "Вагнер", які прибули до Казахстану для захисту космодрому "Байконур".

Новости про

Тим часом інтернет в Казахстані повністю ліг.

Новости про

14:40. В Алмати неподалік резиденції президента, чути звуки тривалої стрілянини, а також звуки вибухів. Протестувальники розгромили редакції проросійських ЗМІ. У країні перестав працювати безготівковий розрахунок.

15.00. Президент Казахстану Токаєв розпочав свій виступ. Він заявив, що вступає на посаду голови Ради безпеки замість Назарбаєва. Він також наголосив, що від сьогодні «голова Ради безпеки має намір діяти жорстко». Токаєв також заявив, що у будь-якому разі залишатиметься у столиці країни. Раніше з'являлися чутки, що президент із сім'єю вже покинув Казахстан.

15:05. Токаєв заявив, що під час протистоянь у Казахстані є жертви серед силовиків.

16:00. Протестувальники почали зносити пам'ятники Назарбаєву. Силовики покинули резиденцію президента, коли побачили протестувальників із карабінами та автоматами. З Казахстану продовжують вилітати чартерні рейси бізнесменів. Водночас із Москви до Казахстану вилетів урядовий літак, але хто на борту – невідомо.

  

17.00. Orda.kz повідомляє, що аеропорт Алмати захоплений протестувальниками, йде евакуація співробітників.

«Весь день пасажирам казали, що армія захищає аеропорт, літаки літають у штатному режимі, а реєстрація йшла у ручному режимі. Зараз у службі безпеки аеропорту нам сказали: «Вибачте, аеропорт захоплено. Рейсів сьогодні не буде», — розповів виданню блогер Алішер Єлікбаєв.

Також є інформація, що одного з демонстрантів убито в Атирау. Sputnik повідомляє, що в Алмати протестувальники намагаються захопити будівлю одного з відділів поліції, розташованого в одному із житлових районів. Поліцейські відстрілюються з даху будівлі. Казахський фондовий ринок впав на фоні протестів.

Новости про
Казахський фондовий ринок

17:30. У мережі з'явилося відео, де, нібито, один із силовиків гине від влучення в нього з вогнепальної зброї.

18:20. Пам'ятник Назарбаєву в Талдикоргані таки знесли.

Матеріал буде оновлюватися в міру появи нової інформації, так що тут ви можете стежити за перебігом протестів онлайн

Нагадаємо, у Казахстані спалахнули масові протести через різке зростання цін на скраплений газ та безробіття. Ціни піднялися з 50-60 до 120 тенге за літр (приблизно з 3 до 8 гривень). Протести почалися в Жанаозені, але пізніше поширилися і інші міста країни. Увечері 4 січня ситуація у країні стала ще більш напруженою. На вулиці багатьох міст країни, таких як столиця Нур-Султан, Алмати, Караганда, Кизилорда, Актау, Актобе та інші вийшли сотні людей. Де-не-де силовики жорстоко затримували мітингувальників.

Пізніше влада знизила ціни на газ, але протестувальники почали вимагати відставки уряду і відходу з політики першого президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва. Президент Токаєв звернувся до протестувальників, закликавши їх «виявити розсудливість» і не вчиняти незаконних дій, а також заявив, що «влада не впаде». Пізніше він ввів надзвичайний стан і комендантську годину в Алмати та Мангістауській області Казахстану.

Раніше ми повідомляли, що українців просять не їхати до Казахстану.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписатися на канал у Viber можна тут.

Фото: REUTERS / Павло Михеїв

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube