Солдати скаржаться на побиття, шантаж і родинні зв’язки в командуванні
Журналісти "Української правди" дізналися про знущання над бійцями у 211-ій понтонно-мостовій бригаді ЗСУ, а також вимагання грошей та кумівство. Винних не покарано, а правоохоронці ігнорують численні порушення, включно із побиттями та корупцією, зазначає видання. Попри численні скарги та службові перевірки, прокуратура розслідує лише незначні адміністративні порушення, а командир бригади отримує державні нагороди.
За інформацією "Української правди", восени редакція отримала частину матеріалів про події у 211-й бригаді від офіцера, який брав участь у службових перевірках. Перевірки, що почалися навесні 2024 року, виявили численні порушення, проте, замість притягнення винних до відповідальності, командування перевело до піхотних підрозділів тих, хто був залучений до розслідувань, зокрема й постраждалих.
Зазначається, що бригада була створена на основі 210-го понтонно-мостового полку, сформованого у 2022 році. Основна діяльність військовослужбовців зводиться до інженерних завдань: будівництва переправ та укріплень, участь у бойових діях на передовій вони не беруть.
Один із ротних командирів на умовах анонімності повідомив, що ядро підрозділу сформували військові, які раніше служили разом у 128-й гірсько-штурмовій бригаді. Серед них і командир бригади, полковник Олег Побережнюк, чия дружина працювала в Кам’янець-Подільському ТЦК. За словами джерела, в бригаді склалося “коло своїх”: родичі, кумівство, знайомі та випускники одного військового інституту.
"Пізніше в полк підтягнулися люди з Кам'янець-Подільського, багато з них закінчували місцевий військовий інженерний інститут. Побережнюк – один із випускників цього вишу. Тобто сформувалося коло людей, які мали давні дружні або родинні стосунки або служили разом", – розповів військовий.
Серед численних зловживань - вимагання грошей за уникнення складання протоколів. Наприклад, військові другого батальйону мали сплачувати від 5 до 20 тисяч гривень, щоб уникнути покарання за алкогольне сп’яніння. Один із офіцерів, який проводив перевірку, виявив і факти побиття тих, хто відмовлявся платити. Найчастіше ці порушення пов’язували з Владиславом Пастухом, сином начальника штабу та похресником комбрига Побережнюка. Він, за словами співрозмовників, вимагав гроші та погрожував переведенням у піхотні частини.
"Малий Пастух погрожував тим, що його батя – начальник штабу, а хрещений – комбриг, які можуть перевести військових у піхоту, де їх одразу кинуть "на м'ясо". За рахунок цих погроз йому вдавалося вимагати у хлопців гроші", – розповів на умовах анонімності інший співрозмовник УП серед сержантів.
Окрім побиття, згідно з заявами постраждалих, були й випадки принизливих покарань, таких як прив’язування до дерев’яного хреста. Незважаючи на численні скарги, правоохоронні органи не відкривали кримінальних проваджень через знущання з бійців.
"Я, …, перебуваючи на ротації у Дніпропетровській та Донецькій області вживав алкогольні напої за що був неодноразово покараний ст. лейтенантом Пастухом Владиславом Валерійовичем фінансово та фізично із застосуванням до мене грубої фізичної сили, також мене прив'язували до дерв'яного хреста і фізично знущалися наді мною", - йдеться в одній із заяв від постраждалого військового.
Натомість прокуратура розслідувала справи про нескладання адміністративних протоколів. У вересні 2024 року Гусятинський суд визнав начальника штабу винним у службовій недбалості, присудивши штраф у 34 тисячі гривень.
Додатково Українська правда повідомляє, що триває розслідування фактів будівництва військовими бригади приватного будинку в Хмельницькій області замість виконання бойових завдань.
Водночас у листопаді 2024 року президент України Влодимир Зеленський нагородив командира бригади орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня та передав бойовий прапор підрозділу. Омбудсмен повідомив, що з початку року до його офісу надійшло понад 3,8 тисяч звернень від військовослужбовців щодо порушення їхніх прав. У ДБР зазначили, що на момент публікації не володіють інформацією щодо згаданих випадків.
Державне бюро розслідувань від початку повномасштабної війни в Україні перевіряє діяльність та спосіб життя керівників військкоматів у всіх куточках країни. За цей час було складено 112 проваджень на воєнкомів, дев'ять з яких – резонансні.
Зазначимо, що самів фактів зловживань у ТЦК за час війни назбиралося чимало. Так, у Запоріжжі ДБР викрило воєнкома, який організував схему збагачення для свого оточення та допомагав ховатися від суду кримінальним елементам.
На Закарпатті ДБР повідомило про підозру військовому комісару, який змушував солдат будувати його маєток. А на Київщині ДБР викрило посадовця територіального центру комплектування та соцпідтримки на сприянні нелегальному перетині кордону.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.