Гібридна агресія проти НАТО може дати можливість путіну поглибити розкол у Трансатлантичній спільноті
Росія використовує бунт ПВК «Вагнер» для того, аби дистанціюватися від бойовиків, тож зростає ймовірність того, що їх використають для агресії проти Польщі чи Литви. Свідчень про підготовку повномасштабного нападу нема, натомість є докази на користь ймовірної провокації чи гібридної атаки, наприклад, із застосуванням мігрантів як «живої зброї». Литва, а особливо Польща всерйоз занепокоєні перспективою нападу й підводять війська ближче до кордону. Гібридна атака «вагнерівців» може бути спрямована на розхитування НАТО та руйнування польсько-українського союзу, який виник під час повномасштабної війни й дуже дошкуляє кремлю.
У знаменитому діалозі вождь росіян володимир путін та його васал, самозваний президент Білорусі Олександр Лукашенко, нав’язливо, а разом із тим бездарно, розігрували сценку, про те, яка бойовики Пригожина готуються нападати на Польщу. Кремль намагається створити враження, що головний маніяк знову всіх переграв, обманним маневром відмежувався від «вагнерівців» і водночас спланував загрозу НАТО в обличчі банди з тисяч підготовлених головорізів, яка за лічені дні дійде до Варшави.
Немає сумнівів і в тому, що бойовики Пригожина, та ще й без бронетехніки, не зможуть створити серйозну загрозу не тільки для Польщі, але і для значно менших Литви та Латвії, які є членами НАТО. Однак кремль веде гібридну війну проти Заходу, тому й загрози створює гібридні.
Вождя росіян путіна вважають поганим стратегом, але гарним тактиком. Під час бунту Пригожина він був паралізований страхом і не знав, як діяти, але оговтавшись, придумав, як можна скористатися «вагнерівцями». І те, що компанії Пригожина й далі отримують свою долю в російських держзакупівлях, свідчить, що москва хоче тримати його на фінансовому повідку.
«Він (путін — ред.) постав перед публікою як слабак, який був змушений домовлятися про перемир’я із жорстким супротивником. Для нього було важливо використовувати ті ж методи проти своїх ворогів. Групу Вагнера, яка створювала проблеми для росії, перекинули до Білорусі, щоби погрожувати Польщі. Путін «розумно» позбувся своєї проблеми, використавши її проти свого ворога», — пояснює Валерій Карбалевич, експерт Rzeczpospolita.
Новий план має ознаки спецоперації й покликаний виконувати широкий сектор задач та створювати можливості для різних варіантів дій. Вагнерівці в Білорусі — це додаткові важелі впливу на Лукашенка, загроза диверсій на північному та північно-західному кордоні України, вони передають досвід білоруським військам, проводять спільні навчання зі ЗС РБ — по-суті, злагодження. Зважаючи на те, що чисельність бойовиків щодня збільшується і має сягнути 8-10 тисяч, а надати їм озброєння, щоби перетворити на повноцінну армію не так уже й довго, вони можуть спробувати самостійно чи за допомогою білоруської армії розпочати вторгнення в Україну. Навіть, якщо така операція матиме ознаки рейду, і вони обмежаться нищенням частини автомобільних та залізничних шляхів на Заході країни, вкупі з блокадою портів це загрожує великими проблемами.
Можливо, путін мріє і про «референдум» у «споконвічно російській» Сувальській губернії, або ж на тлі перетворення Балтійського моря на внутрішню водойму НАТО, вважає, що має «обов’язок гарантувати безпеку» росіянам в анклаві, забезпечивши сухопутне сполучення, але наразі виглядає це малоймовірним. А от можливість якихось силових гібридних атак за використанням «нейтральних» бойовиків, зокрема на наших союзників-сусідів, Польщу та Литву, дуже висока.
Коли вказували на те, що росія готується до повномасштабного вторгнення в Україну, це здавалося дурницею. У путіна дійсно не вийшло захопити Київ «за три дні», але він розпочав повномасштабні бойові дії. Зараз є ознаки того, що ПВК «Вагнер» готується до якихось дій на території Польщі та Литви.
До прикладу, вони оголосили про те, що набирають людей, які знають мову цих країн, повідомляє Центр національного спротиву. Журналістка «Настоящее время. Білорусь», яка інкогніто спілкувалася з «вагнерівцем» у додатку для знайомств, повідомляє що він вихвалявся «піти на Європу» й що бойовики «мають завдання в Польщі».
Два з трьох відомих таборів «вагнерівців» розташовані за кілька десятків кілометрів від кордону з Польщею: поблизу Бреста та поблизу Гродно. Ватажок ПВК Євген Пригожин видав наказ, згідно з яким усі «вагнерівці», які перебувають у відпустках, мають з’явитися в новозбудований табір в селі Ціль на території Білорусі до 5 серпня.
Центр національного спротиву повідомляв, що приблизно 100 «вагнерівців» готуються влаштувати провокації на кордоні з Польщею та Литвою. Ймовірно, це буде щось пов’язане з переправкою нелегальних мігрантів, можливо, під виглядом мігрантів перекидатимуть бойовиків. Як пише польське видання RMF FM, 29 липня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький підтвердив ці висновки. Він додав, що найманці прямують в бік «Сувальського коридору» — клаптику землі між Литвою та Польщею, захоплення якої дало б можливість росії встановити сухопутний коридор до Каланінграда. Моравецький заявив, що, ймовірно, йдеться про підготовку до гібридного нападу на польську територію.
Заступник очільника Міністерства внутрішніх справ Польщі Мацей Вонсік вважає, що лиш частина «вагнерівців» дійсно навчає білоруських вояк. Але загалом історія з тренуваннями потрібна для того, аби перемістити їх ближче до кордону з Польщею, повідомляють Wiadomosci. Він додав, що вагнерівці можуть бути використані для дестабілізації Польщі під час виборів, а також для проникнення в Литву та Латвію.
«Це абсолютно непередбачувана ситуація. Ми готуємося до того, що на кордоні будуть провокації, які, до речі, є і які ми бачимо… Уся група Вагнера однозначно сильніша за литовську армію. Крім того, це мотивовані найманці, які фактично не мають власної Батьківщини. Деякі з них походять із Північної Африки, деякі з Близького Сходу, звісно, є і росіяни — злочинці, звільнені з в’язниць, вони не можуть повернутися до мирного життя і готові на все», — сказав Вонсік.
Варшава не вірить в історії про напад на Ржашув чи взяття під контроль Сувальського коридору: бойовики не мають шансів навіть проти одних лише сил ЗС Польщі, не кажучи вже про НАТО. Натомість серйозно сприймають можливість диверсій, рейдів та іншої гібридної агресії кремля.
На відміну від Польщі, Литві буде значно важче впоратися з якимись провокаціями кремля самостійно. Тому Вільнюс розраховує на допомогу союзників, у першу чергу Польщі та Латвії, а також контингент НАТО — американці саме знаходяться на полігоні за 12 км від кордону.
«З перших повідомлень про те, що група «Вагнера» може бути дислокована в Білорусі, я відразу сказав, що ми не можемо виключити таку загрозу, навіть якщо основні сценарії відрізнятимуться, або нам хотілося б, що все буде не так і, можливо, групу «Вагнера» направлять в Африку чи інші місця. Це дійсно велика спокуса (для кремля — ред.), перебуваючи тут, біля нашого кордону, не використовувати їхню присутність для різноманітних провокацій. Тому я вважаю загрозу серйозною», — сказав президент країни Гітанас Науседа.
У наших сусідів поляків восени пройдуть парламентські вибори. Пристрасті вже киплять: польські фермери налякані, що дешеве українське зерно, яке осідає в країні, хоч мало б рухатися транзитом, може їх розорити. Йдеться про 7 мільйонів людей. Кожна з основних конкуруючих партій — консервативна «Право і Справедливість» та ліберальна «Громадянська платформа» — проукраїнські, але таку кількість виборців неможливо ігнорувати. Тому вже виникають дипломатичні непорозуміння, невдоволення спалахують взаємні претензії, згадуються старі образи. І москва хоче використати це, аби вбити між нами клин.
Перспектива вторгнення «вагнерівців», а тим більше саме вторгнення, вкупі із чутками про невдалий український контрнаступ, які з’являються на сторінках впливових видань, підсилить позицію тих, хто вважає, що пора примушувати Україну до миру, повідомляє Rzeczpospolita. У Польщі таких мізер, але «вода камінь точить».
Гібридний удар по Литві чи Польщі потрібний путіну, аби протестувати НАТО на міцність. Попри заяви, нема гарантій, що між союзниками не виникне розкол, особливо, якщо агресія буде від імені бунтівних найманців. В разі якихось рейдів чи диверсій «вагнерівців», висока ймовірність, що Альянс вперто намагатиметься довго їх «не помічати», щоб раптом не розпочинати Третю світову. На запитання про реакцію союзників на проникнення білоруських гвинтокрилів на територію Польщі, у Білому домі відповіли доволі обтічно, що означає, що не впевнені в спільній позиції.
«Ми бачили, що уряд Польщі зробив заяву із цього приводу. Ми очікуємо, що всі країни поважатимуть суверенний повітряний простір інших країн. І ми продовжуватимемо дуже серйозно ставитися до безпеки НАТО», — повідомив речник Держдепу США Меттью Міллер.
Не зрозуміло як буде діяти Стаття 5 НАТО: зобов’язання вимагають, аби союзники реагували на будь-яку агресію, навіть якщо бойовики не репрезентуватимуть якусь країну. А от характер протидій не окреслено. Зважаючи на засилля в Альянсі «друзів путіна» та «миротворців», можливо, йтиметься лише про підтримку з постачанням зброї. Польща не в захваті від того, як це відбувається в Україні.
А проте, напад на Україну й напад на Польщу чи Литву — речі неспівмірні. Можна не сумніватися, що в НАТО, зрештою, знайдуть ефективні способи протидії й на бойовиків Пригожина чекає сумний фінал, якщо вони вчасно не зупиняться від своїх гібридних атак і не переорієнтуються на Африку, чи, можливо, Україну.
Раніше ми розповідали «вагнерівці» будують укріплення на білоруському полігоні. Ми також писали про те, що в ГУР назвали чутки про напад бойовиків Пригожина на Польщу «придуркуватою інформаційною кампанією».
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.