Хотіли, як у кіно, а вийшло не так: чи правда, що на Заході незадоволені українським контрнаступом?

Свідчення про новий виток наступальних дій ЗСУ лунають на тлі критики української армії

Україна у ЗМІ
Україна не зникає зі шпальт ЗМІ

Одразу кілька впливових видань випустили на своїх шпальтах матеріали про те, що західні військові експерти та аналітики вважають, що ЗСУ вчинило грубі помилки в проведенні контрнаступальних дій. Однак такі заяви є, швидше, втіленням завищених очікувань, аніж об’єктивною критикою. Військові та політики Заходу, як і Київ, визнають, що наступ затримався, проте вважають, що це було вимушеною дією. Тепер одразу низка джерел повідомляє, що Україна розпочала другий етап контрнаступу в надії перерізати сухопутний коридор до Криму. Політики та військові на Заході вважають, що ЗСУ мають шанс на успіх, але готуються до затяжної війни.

Чому український контрнаступ критикують

Кожне поважне західне видання по кілька разів на день оновлює на своїй першій шпальті матеріал про стан справ на російсько-українському фронті. Зараз на Заході всі обговорюють початок другого етапу контрнаступу. У світі прекрасно розуміють, що йдеться не лише про існування нашої держави, яку, ніде правди діти, багато хто у тих же США і не знайдуть на карті.

«Нам потрібно, щоб вони (Китай - ред.) зрозуміли, що Україна — це конфлікт глобального масштабу й що ми не можемо запропонувати Україні програти з принципових міркувань, а також із міркувань, які є дуже оперативними. І те, що поставлено на карту для нас в Україні — це набагато більше, ніж, як ви знаєте, суверенітет України. Йдеться про стабільність у світі», — розповів CNN про мотивацію Заходу радник президента Франції з питань зовнішньої політики Еммануель Бонн.

Результати цієї війни впливатимуть на все: на політику, економіку, життя простих людей і, навіть, на екологію та культуру. Очікування настільки підігріті, усі так хочуть новин, що обов’язково мають з’являтися інсайти та витоки інформації, та сама «зрада», або «перемога».

Український контрнаступ
На Заході дехто розчарований повільними темпами українського контрнаступу. Фото: The Independent

Ще до того, як розпочався ймовірний другий етап наступальних дій, галасу наробила публікація Bild, у якій, з посиланням на секретні документи Бундесверу, німці критикують ЗСУ за повільне просування та нездатність організувати гарну взаємодію підрозділів. Як пише видання, українці не можуть вести масовий наступ, натомість розчленовуються на окремі підрозділи по 10–20 осіб і діють автономно. Є випадки «дружнього вогню». Bild пише, що українські вояки не слухають інструкторів, при чому, чим більший вони бойовий досвід мають, тим менш схильні прислухатися до порад. Бундесвер, нібито, жаліється, що ЗСУ ведуть бої не так, як те передбачає доктрина НАТО. А якщо вояки й мають намір діяти так, як їх навчали закордоном, українське командування, не дає цього зробити. Усе це в сукупності, мовляв, і є причиною затягування контрнаступу.

Якщо ця інформація достовірна, то такі судження командування німецької армії дивують, адже вони ігнорують замінування, укріплення позицій ворога, глибиною в тридцять кілометрів, відсутність переваги ЗСУ в повітрі. А «френдлі фаєр», нажаль, звичайна річ на фронті, адже в сучасній війні нема струнких ліній піхоти з яскравими плюмажами на шапках — є маневри, адреналін і шквал вогню, не завжди можна вияснити, друг перед тобою, чи ворог. Як розповідали журналістами Die Welt українські танкісти, інструктори Бундесверу рекомендували їм «просто оминати» мінні поля, очевидно, вони не уявляють суцільно заміновану територію на Сході. Тому можна припустити, що в Берліні, принаймні дехто, дійсно не розуміє що коїться. Сліпо слідувати таким рекомендаціям на фронті — це самогубство. Звідки беруться такі судження?

Скільки в цьому правди

Юліан Репке, який написав скандальний матеріал, відомий іншими гучними, але суперечливими статтями. Витік документів Пентагону показує, що кричуща недбалість можлива й у країнах НАТО, але все ж, доступ преси до секретних документів Бундесверу — це не буденність. Незрозуміло, наскільки можна довіряти таким джерелам. Принаймні, посол України у ФРН Олексій Макеєв, пише Укрінформ, заперечує, що в Берліні є настрої, про які розповідає Bild.

«На стратегічному рівні немає жодного незадоволення тими чи іншими діями ЗСУ… Якщо подивитися зі стратегічної точки зору, усі усвідомлюють, що ці засоби, які є в наявності в української сторони, у тому числі бронетехніка, системи ППО, літаки не є достатніми. Тому коли ми говоримо про загальнозбройний бій, ми повинні розуміти, що нам, на жаль, бракує далекобійної артилерії та переваги в повітрі. У таких умовах те, що ми робимо, знаходить повне розуміння і підтримку вищого командування», — запевнив дипломат.

Український посол
Посол Макеєв заявляє, що Бундесвер не критикує дії ЗСУ. Фото: DW

Він додає, що Україна дуже цінує допомогу Німеччини та періодично просить командування Бундесверу проводити аналіз проведених операцій. Це потрібно, аби зрозуміти, що було зроблено правильно, а що ні.

Можливо, коли говоримо про статтю Bild, йдеться не стільки про сухі висновки генштабу, скільки про очікування німецької громадськості, які поділяє частина військових. Україні пророкували знищення за лічені дні, але цього не сталося, а тоді ми відбилися і повернули 50 % захоплених територій. Західна громадська думка вирішила, що це такий захоплюючий фільм, у якому добро перемагає переважаючі сили зла, завдяки якомусь неочікуваному повороту подій. Але в житті так буває рідко, потрібна підготовка.

«Коли Україна розпочала контрнаступ, західні військові добре знали, що Київ не має достатньої підготовки військових, а головне — снарядів та бойових літаків. Але вони сподівалися на мужність і винахідливість українських військових. Але цього не сталося. Контрнаступ не йде в такому темпі, як очікувалось», — пишуть аналітики The Wall Street Journal.

Тобто західні генерали розуміють, що озброєння мало, але, раптом, «сподівалися на мужність і винахідливість» солдат. Тут одне з двох: або таким генералам потрібно менше дивитися бойовиків, або такий аналіз непрофесійний.

Що заявляли про перспективи український контрнаступу західні чиновники

У США немає культу «героїзму», нема свого Сталінграду, де вибігали в атаку з однією гвинтівкою на двох, нема випадків, коли своїм тілом накривали амбразуру ворожого ДЗОТу. У Пентагоні розуміють, що коли є місце геройству — це погано. Це потрібно тоді, коли командири нездалі, не змогли прорахувати всі виклики та загрози. Кого-кого, а Пентагон не можна звинуватити у відсутності тверезої оцінки.

Українські бійці
Ентоні Блінкен вважає, що український контрнаступ триватиме кілька місяців. Фото: Financial Times

Держсекретар США Ентоні Блінкен, очевидно, користується даними військових, коли коментує український контрнаступ. Політик його рівня не може собі дозволити нерозважливо ставитися до своїх слів, адже їх обов’язково пригадають Джо Байдену під час виборчих перегонів.

«Зараз відносно ранній етап контрнаступу. Натиск не втрачатиме силу впродовж наступного тижня-двох. Ми розглядаємо, я думаю, кілька місяців «, — заявив він 23 липня, повідомляє Reuters.

 Про те, що український контрнаступ йде успішно, хоч і є певні нюанси, говорить заступник міністра оборони Великобританії Джеймс Хіпі в інтерв’ю Daily Telegraph. Він не поділяє висновки, опубліковані в Bild і каже, що ЗСУ працює за планом, розробленим спільно з країнами НАТО. Пан Хіпі навпаки задоволений тим, що українське командування було обережним і не посилало бездумно людей на мінні поля.

«Наразі Україна виправдовує наші очікування. Вони широко реалізують план, який вони розробили з нами, американцями та іншими минулої зими. Це не голлівудський фільм. Не було моменту, коли почнуть їхати танки, заграє музика, промайнуть кадри війни, а потім — наприкінці — перемога у вересні», — пояснює він.

Президент Володимир Зеленський теж визнає, що контрнаступ затримується. Він, однак, заспокоює очікування західної публіки тим, що новий етап от-от розпочнеться. Інформація про швидкий початок нового етапу контрнаступу з’явилася на шпальтах Bild 24 липня. Видання пише, що ключову роль у ньому має зіграти західна техніка, а наразі 90 % втрат росіян відбувається через артобстріли.

Західна техніка
Західну техніку готують для нового етапу контрнаступу. Фото: DSM

ЗСУ просуваються на Півдні

Й от, схоже, це розпочалось. The New Yourk Times з посиланням на джерела в Пентагоні, повідомляє, що 26 липня збройні сили України розпочали другу хвилю контрнаступу. Попередній етап був підготовчим. Наші військові зосередили основний удар на південному сході країни, у Запорізькій області. Йдеться про удар резервних з’єднань, яких спеціально створювали для прориву ворожої оборони.

Як пише видання, Київ поінформував США, що розширений контингент ЗСУ намагається просунутися через російські мінні поля та інші укріплення в напрямку Токмак, а в разі успіху — далі до Мелітополя. Як і передбачали раніше, головною метою є перерізати сухопутний коридор, який поєднує окуповані росією регіони з Кримом. Якщо операція вдасться, це може зайняти один-два тижні. Пізніше повідомлення The New Yourk Times підтвердили матеріали з посиланням на джерела в Пентагоні Politico та The Washington Post.

Нові підрозділи
ЗСУ використали сили, які зберігали для контрнаступу. Фото: Foreign Policy

Українські офіційні особи, зокрема речник Генштабу Андрій Ковальов заявив, що українські військові мають успіх на південному фронті в районі Старомайорського та закріплюються на досягнутих рубежах. Аналітики Bloomberg вважають, що українській армії вдалося прорвати російські оборонні позиції, хоч генштаб рф і заперечує це.

Що, якщо не вдасться досягнути бажаного

Росія побудувала розвинену мережу укріплень, отримує нелетальну допомогу від Китаю, та розраховує на летальну від Ірану та Північної Кореї. Москва не шкодують грошей на ВПК, у якому задіяно до 3 мільйонів населення. Під час відбиття контрнаступу ЗСУ, вони вже використовують нове озброєння, зокрема протитанкові ракети повітря-земля LMUR та модифіковані вертольоти Ка-52М. Очевидно також, що кремль готується до нової мобілізації: перекриває кордони, збільшує призовний вік, робить законодавство про призов жорсткішим. Путін налаштований на довгу війну.

Путін на заводі
Путін готується до затяжної війни. Фото з відкритих джерел

Вона буде випробуванням і для рф, і для Заходу. Режим путіним тріщить, але ще питання, хто виявиться витривалішим, адже Захід боїться неконтрольованого розпаду рф. А рівень підтримки Києва в демократичних країнах може впасти. Президент Чехії Петер Павел на саміті НАТО у Вільнюсі сказав, що, на його думку, Україна має час до кінця року.

«Все, що буде досягнуто до кінця цього року, стане основою для переговорів», — сказав президент Чехії.

Це песимістичний варіант, але навіть він не передбачає, що Україну віддадуть на поталу ворогу. Той же Павел за три дні до своєї заяви у Вільнюсі казав, що Україну приймуть до НАТО після закінчення війни. Результати українського контрнаступу передбачити неможливо, але союзники, готові підтримувати нас далі. Зрештою, вони поступово усвідомлюють, і це щораз частіше трапляється на сторінках ЗМІ, що мир з путіним неможливий. Можлива лише капітуляція чи перемога, причому не лише України, а Заходу загалом. 

«Росія не є розумним міжнародним гравцем, який намагається вирішити законні проблеми безпеки; це відверто імперіалістична держава, яка категорично відкидає поточний міжнародний порядок і чітко заявила про свій намір повністю стерти Україну з карти світ. За таких обставин прихильники компромісного врегулювання ризикують спровокувати геноцид у серці Європи та позбавити весь світ безпеки, яка підживлювала десятиліття зростання рівня життя. Будь-яка спроба торгуватися з путіним створить катастрофічний прецедент для майбутнього міжнародних відносин. Натомість тепер має бути очевидним, що єдиний спосіб забезпечити тривалий мир – це перемога України та рішуча поразка російського імперіалізму», — написав 24 липня Пітер Дікінсон, редактор UkraineAlert Atlantic Council.

Раніше ми писали, що в США впевнені, що знають основний напрямок контрнаступу ЗСУ. Ми також розповідали, що новий етап контрнаступу набирає обертів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube