З четвертого кварталу 2024 року в умовах повільного зростання інфляції комерційні банки зосередили увагу на поглибленні та суттєвому розширенні співпраці з виробниками та постачальниками основних засобів ведення бізнесу, розробляючи спільні кредитні програми за найбільш вигідними умовами для позичальника
Станом на кінець березня середньозважені ставки за кредитами для малого та середнього бізнесу зросли до 20% проти 17,7% восени минулого року. Разом з тим середні ставки за спільними кредитними програмами банків та виробників / постачальників засобів бізнесу складають близько 17-18%. Про це розповіла Оксана Шульга, директор департаменту малого та середнього бізнесу ГЛОБУС БАНКУ.
“З огляду на монетарні заходи НБУ, а саме збільшення облікової ставки до 15,5%, наявні кредитні ставки можна вважати об’єктивними та більш-менш прийнятними для малого та середнього бізнесу”, — зазначила банкірка.
Як твердить фахівчиня, з четвертого кварталу 2024 року в умовах повільного зростання інфляції комерційні банки зосередили увагу на поглибленні та суттєвому розширенні співпраці з виробниками та постачальниками основних засобів ведення бізнесу, розробляючи спільні кредитні програми за найбільш вигідними умовами для позичальника. Саме завдяки спільним програмам ставки для малого та середнього бізнесу суттєво не зміняться: здорожчання кредитів за такими програмами очікується на рівні 1 в.п.
Оксана Шульга надала кілька порад підприємцям, на що варто звернути увагу при потребі в кредиті.
По-перше, варто звернутися до офіційного представника/дилера/виробника, знаряддя якого планує придбати підприємець в кредит. Цілком можливо, що такі компанії вже співпрацюють з банками і готові запропонувати вигідні кредитні умови. Крім того, саме підприємець, що звернеться в банк за кредитом на придбання необхідного засобу для ведення бізнесу, може стати “каталізатором” для налагодження вигідної співпраці виробника з банком.
“Дуже часто саме підприємці, що звертаються за кредитом під придбання конкретної техніки чи устаткування, стимулюють налагодження співпраці та запровадження спільних програм між виробниками / постачальниками з комбанками”, — зауважила банкірка.
По-друге, сума кредиту має бути чітко прорахованою: підприємцеві не варто брати кредит, який значно перевищує вартість необхідного обладнання.
По-третє, позичальникам варто “обмежитися” невеликими за сумою кредитами (1-3 млн грн) терміном погашення до 3-5 років. Адже умови за такими кредитами будуть максимально лояльними для позичальника і менш ризиковими для банку.
“Такі умовні “рамки” можуть стати вагомим орієнтиром, що не заведе позичальника в стан боржника. Не варто брати “дорогі” кредити без чіткого уявлення, чи вдасться його погасити вчасно і якою ціною. Водночас кредити на оновлення засобів виробництва сприяють збільшенню продуктивності, доходу, розширенню ринку збуту”, — підсумувала Оксана Шульга.
Довідка від Центру економічних досліджень та прогнозування “Фінансовий пульс”: в структурі кредитного портфеля, виданого банками малому та середньому бізнесу, переважають кредити до 1 року — їх обсяг становить 50%.
За терміном кредитування в структурі кредитного портфеля, виданого банками малому та середньому бізнесу, переважають кредити до 1 року — їх обсяг становить 50% від загального обсягу портфеля. Кредити від 1 до 5 років складають 37,5%, кредити на термін понад 5 років — 12,4%. Порівняно з 01.03.2024 за кредитами на термін від 1 до 5 років спостерігалося зростання на 17,6%. Кредити строком до 1 року зросли на 5%, а обсяг портфеля кредитів із терміном кредитування понад 5 років зменшився на 6,6%.
Станом на 01.03.2025 обсяг кредитного портфеля для МСБ склав 584,7 млрд грн. Порівняно до початку 2025 року приріст склав 2% (+10,66 млрд грн), у порівнянні з 01.03.2024 обсяг портфеля збільшився на 8% (+41,76 млрд грн).
Станом на 01.03.2025 структура портфеля була такою: 47,69% від загального обсягу становили кредити суб’єктам середнього підприємництва, 13,96% — малого підприємництва. Кредити мікропідприємств формували 24,32% від загального обсягу портфеля, ще 14% — це портфель підприємців з невизначеним обсягом доходів.
Найбільший приріст портфеля спостерігався у суб’єктів середнього підприємництва (+16% у порівнянні з початком березня 2024 року та +3% у порівнянні з початком 2025 року). Зростання обсягів портфеля суб’єктів малого підприємництва склало 8% та 2% відповідно. Портфель мікропідприємств у порівнянні з 01.03.2024 зменшився. Найбільшого падіння (–14%) зазнав портфель кредитів мікропідприємств з обсягом річного доходу від 50 тис. євро до 500 тис. євро. Портфель мікропідприємств з доходом від 500 тис. євро до 2 млн євро за цей період скоротився на 8%.
АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ГЛОБУС" (ГЛОБУС БАНК) засновано у 2007 році. Станом на липень 2024 року регіональна мережа налічує 32 відділення у т.ч. 29 входять до об’єднаної мережі Power Banking, що дає змогу працювати за умов відсутності світла. ГЛОБУС БАНК підтверджено найвищий кредитний рейтинг за національною шкалою на рівні uaAAA, а також рейтинг депозитів на рівні ua2+ за шкалою рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг".
Пріоритетними напрямками діяльності банку є кредитування енергоефективних проєктів, іпотечне кредитування на первинному ринку, автокредитування, кредитування малого та середнього бізнесу.
ГЛОБУС БАНК є акредитованим партнером низки державних програм: державної іпотечної програми “єОселя”, програми пільгового кредитування малого та середнього бізнесу “5-7-9”, “Доступний факторинг”, “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9”, “Енергонезалежність фізичних осіб - власників домогосподарств”. Банк є партнером ДУ “Фонду енергоефективності” за програмами кредитування ОСББ та ЖБК “Енергодім” та “ГрінДІМ”. Банк є учасником державної програми “Національний кешбек”.
25 червня 2024 року ГЛОБУС БАНК став одним із 17 найбільших українських банків, що підписали Меморандум про кредитування проєктів з відновлення енергоінфраструктури. Голова правління ГЛОБУС БАНКУ Сергій Мамедов є заступником Голови Ради директорів Конфедерації будівельників України та віцепрезидентом Асоціації українських банків.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.