Краще пізно, ніж ніколи: коли Україна отримає допомогу від США та як це вплине на фронт

Читать на русском

Цього тижня можна очікувати серйозних зрушень у питанні американської підтримки, яке фактично стояло на паузі більше ніж півроку

Читать на русском
Допомога від США
З приводу допомоги вже висловився Джонсон і навіть Трамп

Цього тижня можна очікувати серйозних зрушень у питанні американської підтримки, яке фактично стояло на паузі більше ніж півроку

Днями зʼявились ознаки того, що Конгрес таки може ухвалити законопроєкт, який включає допомогу Україні. На це вже натякнув скандальний спікер Палати представників США Майк Джонсон. Також президент Штатів Джо Байден знов провів перемовини з конгресменами на цю тему.

Водночас раніше республіканці в обличчі того ж Джонсона просували деякі зміни до законопроєкту, який вже був ухвалений в Сенаті, але очікує на розгляд в Палаті. Багато чого зараз залежить не тільки від термінів ухвалення документа, але й від суті цих змін, а також терміновості безпосереднього надання пакета допомоги у вигляді озброєння. Інформатор розібрався, які перспективи ініціативи щодо підтримки України з боку Вашингтона станом на зараз.

Наскільки реальне голосування за пакет допомоги найближчим часом?

У пʼятницю, 12 квітня, спікер Палати представників Джонсон обговорював підтримку України з потенційним кандидатом у президенти від республіканців Дональдом Трампом. Експрезидент запевнив, що підтримує схвалення фінансової допомоги Україні, але у формі позики. Цю ідею раніше озвучував і сам Джонсон. Ще 19 березня Politico писало, що республіканці хочуть залишити обсяг допомоги в 60 млрд доларів. Більшість з них, близько 48 млрд доларів, може бути витрачено на підтримку оборонної промисловості США, яка постачає допомогу Києву.

Інші ж 12 млрд доларів, які мають піти Україні у вигляді фінансової допомоги, конгресмени правкою до законопроєкту можуть перетворити на позику на умовах низького відсотка чи взагалі без нього.

У неділю Джонсон заявив, що Палата "спробує ще раз цього тижня" проголосувати за допомогу Ізраїлю. Перспективи ухвалення допомоги Україні спікер не оцінив, однак відомо, що зараз допомога Ізраїлю, Україні та Тайваню обʼєднані в один законопроєкт на 95 млрд доларів. Тож не виключено, що мався на увазі саме цей законопроєкт.

Володимир Зеленський та Майк Джонсон. Фото: пресслужба ОП
Володимир Зеленський та Майк Джонсон. Фото: пресслужба ОП

Варто також зауважити, що зараз в законопроєкті немає правки щодо надання допомоги Україні у вигляді позики. Однак її можуть додати в цей документ. І у разі схвалення в Палаті представників вже в оновленому вигляді ініціатива знов потрапить до Сенату, де більшість у "демократів". Якщо ж і там рішення щодо законопроєкту буде позитивним, його має підписати Байден. Після цього рішення офіційно вважається таким, що набуло чинності.

Голова Комітету з питань розвідки Палати представників республіканець Майк Тернер своєю чергою заявив, що він очікує голосування щодо допомоги Україні цього тижня. Аналогічної думки дотримується і його колега, голова Комітету у закордонних справах Майкл Маккол.

Палата представників працюватиме 16, 17 та 18 квітня. А сесії Сенату відбуватимуться не тільки у всі ці дні, а ще й у пʼятницю, 19 квітня. Тож особлива увага прикута зараз саме до цих дат.

Допомога від США: фактор кризи між Іраном та Ізраїлем

Одночасно з тим, як процес ухвалення допомоги Україні з боку США підходив до фінішної прямої, розгорівся конфлікт на Близькому Сході. Іран у відповідь на удар ЦАХАЛ по своєму консульству в Сирії здійснив масовану атаку на одного з головних партнерів Сполучених Штатів - Ізраїль. Судячи з усього, катастрофічних наслідків вдалось уникнути та більшість цілей були збиті ізраїльськими військовими разом з союзниками. Однак атака дещо змістила фокус уваги з війни РФ проти України.

Це видно по тій же заяві Джонсона щодо ухвалення допомоги Ізраїлю без згадки України. Однак варто не забувати, що станом на зараз підтримка Єрусалима та Києва обʼєднана в один законопроєкт. А про намір розділити ці речі наразі ніхто з топпосадовців США не казав. Тож, у цьому розрізі можна сказати, що атака з боку Ірану спричинила позитивний для нас ефект.

Атака Ірана на Ізраїль
Атака Ірана на Ізраїль

Таку думку висловив і політолог Володимир Фесенко. За його словами, атака Ірану на Ізраїль простимулює республіканців швидше розглянути спільний пакет допомоги для України та Ізраїлю. Водночас він не виключив того, що підтримку можуть винести у два окремих законопроєкти. На думку експерта, поспішати з висновками щодо цього питання наразі зарано.

Водночас конфлікт між двома державами може зазнати ескалації з боку Ізраїлю. Оглядачі газети Wall Street Journal із посиланням на офіційних осіб США та деяких західних країн 15 квітня розповіли, що ізраїльські збройні сили можуть завдати ударів у відповідь вже у понеділок. Це, з одного боку, може ще більше відвернути увагу Вашингтону від України. Однак, якщо після можливої атаки Ізраїлю в Конгресі не виникне бажання терміново розділити законопроєкт на "українську" та "ізраїльську" частини, щоб швидше проголосувати за другу, в такому разі негативних наслідків для Києва не буде.

Терміни отримання допомоги від США

Якщо припустити, що довгоочікуваний законопроєкт таки ухвалять у Вашингтоні цього тижня, одразу ж виникає інше питання - коли саме Україна отримає першу військову допомогу. Для цього варто пригадати, як ухвалювали перший під час повномасштабної війни великий пакет підтримки Києва обсягом 13,6 млрд доларів.

Спочатку 14 березня 2022 року відповідне рішення ухвалили обидві палати Конгресу, а вже наступного дня закон підписав президент Байден. Допомога тоді дійсно не забарилася - перші постачі, згідно з даними ЗМІ, відбулись вже щонайменше 23 березня. Тобто, між підписанням ініціативи та фактичним початком надання допомоги минуло лише 8 днів.

Терміни також залежать від того, яким чином відбуватиметься надання підтримки. На думку аналітиків центру "Нова Європа", є два основних шляхи:

  • постачання вже наявних у США озброєнь з власних складів

    Йдеться про наявну техніку та боєприпаси, які надходять в Україну досить швидко. На думку експертів, повний цикл постачання, разом із заміщенням наданої Києву техніки, займає кілька місяців.

  • виробництво та закупівля нової, а також ремонт та переобладнання старої зброї

    Цей процес є довгостроковим. Виробництво зброї забирає час. Відкритих даних щодо того, яка частка цього озброєння вже направлена до України, немає.
Україна потребує більше Patriot
Україна потребує більше Patriot

Не виключено, що перші постачання і цього разу відбуватимуться протягом досить короткого проміжку часу, як це було на початку великої війни. З боку України неодноразово лунали заклики передати, наприклад, ЗРК Patriot для захисту неба від російських дронів та ракет. Наразі США, на відміну від Польщі, Нідерландів та інших європейських країн, не надали Києву жодної установки, хоча в наявності у держави систем її ж виробництва - десятки. І чекати, поки американські заводи виготують цю зброю, не знадобиться.

Крім цього у перших поставках могли б бути артилерійські снаряди, дефіцит яких спостерігається на фронті вже тривалий час. Однак якими будуть реальні терміни постачань техніки та озброєння з боку Штатів наразі сказати важко.

Як допомога з боку США повпливає на події на фронті

Якщо відповісти на це питання коротко, то найкраще, на що можна сподіватись у перші місяці після отримання військової допомоги від американців - утримання лінії фронту на поточних позиціях. Західні ЗМІ, зокрема, CNN у грудні писали, що Україна навіть може зазнати поразки у війні до літа 2024 року без підтримки США. 

Вже у лютому New York Times опублікували матеріал зі схожим сенсом. Журналісти з посиланням на аналітиків зазначали, що Україна без американської допомоги почне повільно програвати агресору. Зі свого боку європейські країни не мають запасів зброї та боєприпасів, які можна було б зіставити з рівнем США, тому Брюсселю навряд чи вдасться заповнити цю прогалину, писав ЗМІ.

Той факт, що Штати понад 6 місяців затягували процес надання підтримки Києву, вказує на те, що говорити про швидкі перемоги України на фронті після отримання допомоги не доводиться. Наразі мапи DeepState фіксують поступові втрати території Силами оборони під тиском ворога, який переважає нас у кількості як особового складу, так і озброєнь. Наприклад, під російським прицілом знаходиться Часів Яр на Донеччині, який, у разі захоплення, допоміг би противнику просуватись далі на Словʼянськ та Краматорськ.

І перша задача, яку потрібно вирішити якнайшвидше, досягнути хоча б паритету в снарядах та техніці. І цього тижня Конгрес може допомогти Україні в цьому.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.