Якщо росіяни окупують місто, вони використають його як плацдарм для наступу на Словʼянськ та Краматорськ
З початку квітня російська армія не полишає спроб взяти Часів Яр на Донеччині. Батьківщина померлого путініста Йосипа Кобзона є бажаною метою для окупантів, оскільки звідти вони можуть наступати на Словʼянськ та Краматорськ. Наразі ворогу вдалось просунутись до крайніх будинків міста і закріпитися там
За даними аналітиків, для досягнення своїх цілей росіяни застосовують тактику схожу на ту, яка спостерігалась під час захоплення інших населених пунктів. Та чи є шанси у армії РФ окупувати Часів Яр і яка ситуація там наразі - розібрався Інформатор.
Аналітик німецького видання Bild Юліан Рьопке розповів, що Росія наступає на Часів Яр, застосовуючи так звану тактику подвійного удару. Зокрема, ворог намагається утворити "кліщі" з півночі та півдня міста, одночасно штурмуючи його зі сходу. Ця тактика раніше показала свою ефективність. Паралельно з цим загарбники атакують позиції Сил оборони за допомогою плануючих керованих авіабомб, ракет та артилерії.
Четвертого та п'ятого квітня російська піхота намагалась зайти на околиці Часового Яру в Східному районі. Однак закріпитись там окупантам не вдалось - їх вибили українські захисники. Однак вже 9 квітня військовий журналіст Владислав Мирошніков констатував, що росіяни дійшли до околиць міста - там вже, хоч і нестабільно, але працює їхня логістика.
Проєкт DeepState 10 квітня зазначив, що на околицях Часового Яру спостерігається найважча ситуація. Потенційно, ворог готується посилити тиск на місто. Тим часом Москва вирішила збільшити виплати воякам, які перебувають на "нулі" на Донеччині, щоб заохотити їх йти на штурм.
"Важливість (Часового Яру) у війні колосальна і тому (окупант) буде давити, і не буде рахуватися ні з якими втратами (...) Ситуація залишається складною, а місцями близькою до критичної", - вважають в DeepState.
Часів Яр має вигідне географічне розташування. Це місто розташоване на височині, а на сході та півдні має водну перешкоду. Йдеться про канал Сіверський Донець-Донбас та низку великих ставків. До повномасштабної війни там базувався штаб Операцій Обʼєднаних сил. Також там побудували серйозні фортифікаційні споруди.
Речник ОСУВ "Хортиця" Ілля Євлаш пояснив, що Росія розглядає Часів Яр як пункт для продовження наступу на Костянтинівку, Краматорськ і Словʼянськ. Крім цього під загрозою опиняться Лиман та Дружківка. Також аналітики вважають, що у разі окупації міста Сили оборони через втрату логістичних шляхів будуть змушені відійти від Кліщіївки та Андріївки на південь від Бахмуту - ці населені пункти були звільнені у 2023 році під час контрнаступу України.
Також відомо, що Сіверськодонецький канал проходить саме через місто Часів Яр. У разі захоплення міста росіяни могли б розв'язати проблему з дефіцитом води в окупованому з 2014 року Донецьку.
Начальник міської військової адміністрації Сергій Чаус 8 квітня розповів, що ворог зруйнував практично всю інфраструктуру міста. Однак попри це у Часовому Ярі залишаються близько 760 цивільних. Як зізнався посадовець, темпи евакуації не дуже високі, але вже вдалось вивезти з міста всіх дітей. Комунікації в місті майже відсутні.
"Якщо електрика - це генератор. Якщо вода - свердловина, генератор, розвезення води далі по громаді, по нашим локаціям. Щодо тепла, завдяки обласній та районній адміністрації і благодійним фондам, ми видаємо дрова, паливні брикети. Протягом останніх двох років ми видавали населенню буржуйки у великих кількостях, робили пункти обігріву", - заявив Чаус.
У спілкуванні з журналістами місцева мешканка Любов Михайлівна розповіла, що в місті не встигають латати вікна після прильотів. Лише минулого тижня Часів Яр обстрілювали щонайменше чотири рази. Сама жінка живе у більш-менш уцілілій багатоповерхівці, однак вона розглядає можливість виїхати з міста.
"Мені спокійно, поки наші військові є. Як будуть вже сильно бомбить і бачитиму, що військові покидають місто, то і ми виїжджатимемо. Але поки читаю в інтернеті, як Росія хвастається, що взяла Часів Яр. Ну де ж вона його взяла?" - сказала Любов "Суспільному".
Військовий експерт Костянтин Машовець припускає, що швидко захопити Часів Яр росіянам не вдасться. За його словами "темпи просування противника не дозволять казати про те, що його командування таки досягне своїх цілей до кінця весни - початку літа", розповів аналітик "Забороні".
Своєю чергою експерт та колишній співробітник СБУ Іван Ступак в коментарі Інформатору звернув увагу на велику проблему в ЗСУ - брак боєприпасів, який утворився через затримку західної, зокрема, американської допомоги. Однак якщо снаряди таки встигнуть дійти до Сил оборони, в такому випадку місто стане великим випробуванням для росіян. В іншому випадку - перспективи досить похмурі.
"На жаль, мені здається, що Часів Яр захоплять набагато швидше, ніж Бахмут. Можливо, такими ж темпами, як і Авдіївку. Все через нестачу боєприпасів та тактику російської авіації, яка КАБами випалює певну ділянку, а потім туди заходить російський штурмовий підрозділ", - заявив Ступак.
Інший експерт, Олександр Коваленко, вважає, що для захоплення Часового Яру росіянам спершу треба окупувати найближчі населені пункти - мова йде про Іванівське, Кліщіївку, Богданівку та Андріївку. Саме тому основні сили на місто росіяни можуть кинути тільки в червні, висловив думку аналітик "Інформаційного спротиву". При чому він не виключив, що невдовзі "ми побачимо аналог Авдіївки" - ресурси для цього у ворога є, і вони намагаються їх постійно збільшувати.
Тим часом ворог тисне й в інших місцях. 9 квітня DeppState констатував, що росіяни повністю захопили Первомайське Донецької області, прорвавши оборону стрілецького батальйону 59-ї ОМПБр. Також загарбники просунулися південніше Новокалинового, східніше Уманського та південніше Новомихайлівки.
За словами Ступака, поліпшити ситуацію зможе надання США пакету допомоги Україні, який забуксував у Палаті представників. Зараз Сили оборони страждають не тільки від дефіциту артилерійських снарядів, я й ракет для ППО. Через це літаки ворога можуть вільно літати поблизу позицій українських військових на Донбасі, оскільки ворожі льотчики не бояться, що їх підібʼє Patriot чи інша західна система.
Американські ЗМІ вже попереджали, що наша держава втрачатиме території без належної підтримки. І кожен день зволікання з боку партнерів з Вашингтону, які наразі відзначаються лише вимогами до наших захисників не бити по обʼєктах в російському тилу, обходиться Україні дуже дорого.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.