Як стосунки росії та Китаю поставили світ на край ядерної катастрофи

Саміт ШОС у Самарканді став переламною точкою у світовій історії

Як стосунки росії та Китаю поставили світ на край ядерної катастрофи

Мобілізація, референдум, ядерний шантаж, приєднання до росії окупованих територій – це ті події, які за останні два тижні викликали в усьому світу не аби яку напругу. Чому путін пішов на кардинальну ескалацію конфлікту? Серед різноманітних припущень з боку військових експертів, політологів та аналітиків –  виявлена позиція Китаю.

З війни на виснаження росія перейшла до етапу термінової ескалації

Те, що відбулося 18-21 вересня і триває до сьогодні з боку росії  президент Інституту економічного аналізу Андрій Ілларіонов назвав «скипидарною гонкою». «Коли перший етап війні – бліц-криг, який планував путін – не вдався, він перейшов до другого етапу. До війни на виснаження. Але цей період явно змінився третім періодом. Який можна назвати «скипидарною гонкою», - каже Ілларіонов. 

За словами аналітика цей перехід був викликаний тими подіями, які відбулися під час та після саміту ШОС в Самарканді та зустрічі путіна з лідером Кітаю Сі Цзіньпіном. «Сі досить прохолодно розмовляв з путіним і висловив думку, порадив закінчити війну як можна бистріше. І я думаю, що було побажання закінчити її до початку чергового з'їзду комуністичної партії Китаю, на якому Сі повинен бути затвердженим на третій термін керівництва, - припускає Андрій Ілларіонов. – Після тої зустрічі МЗС Китаю вже декілька разів прямо заявляли про бажання Китаю, щоб Путін завершив війну якомога бистріше. Під час зустрічі в Самарканді путін неодноразово казав про серйозне та багатостороннє стратегічне співробітництво між Китаєм та росією. На що Сі досить недбало зауважив, що так, є деякі стратегічні контакти. Іноді телефоном, у відношенні справ спорту, культури, відношення між окремими людьми, а також на рівні провінцій. Тобто, це один із прикладів вищого пілотажу тролінгу, який здійснювався керівництвом Китаю в адресу путіна», - звернув увагу експерт. І пояснив, що він так вважає, тому що буквально кілька днів поспіль після зустрічі в Самарканді, МЗС Китаю заявило про те, що Україна для Китаю є стратегічним партнером. «Термін «стратегічний» - це серйозний термін, – каже Іларіонов. -  І зараз ми побачили приклад того, як керівник Китаю цілком свідомим чином відкидає доводи путіна про те, що між росією та Китаєм існують стратегічні відносини, стратегічне партнерство. Для путіна, російського уряду такі нюанси, які є далеко не є нюансами, не могли бути не поміченими.  Таким чином, цей останній період «скипидарної гонки» вже цілком очевидний. І доводить, що Китай вже не просто нейтральний в цій війні. Він у набагато більшому ступені зрушив у бік України».  

Як позиція Китаю вплине на подальший розвиток ситуації

За словами Андрія Ілларіонова, останні дії Китаю не означають, що він, наприклад, буде надавати зброю Україні, або виступати з більш серйозними заявами. Це говорить тільки про те, що китайське керівництво радикально збільшило дистанцію з нинішньою росією. «Це перший дуже позитивний факт для України, - вважає експерт. – Ми знаємо, що в останні сім місяців Китай не допомагав зброєю путіну, не надавав будь-якої суттєвої підтримки у справі військового співробітництва. Він скористався моментом, щоб покупати російську енергію за зниженими цінами. Китай користується цим, користувався і буде користуватися. Але з політичної точки зору, дипломатичної та геополітичної Китай збільшує дистанцію до путіна і скорочує дистанцію до України. Саме ця радикальна зміна одного з важливих учасників сучасних міжнародних відносин відіграло ключову роль у тому, що путін робить з 18-21 вересня», - переконаний Андрій Іларіонов. 

Експерт вважає, що втративши підтримку, на яку путін розраховував від Сі Цзіньпін, отримавши конкретні сигнали від керівництва Китаю, військові плани  кардинально змінилися. «Перед ним встала дилемма, - каже Іларіонов. – Якщо продовжувати війну на виснаження - це погіршувати потенціальні вимоги. Війну треба закінчувати. І щоб закінчити з максимально вигідними результатами, він різко підвищує ставки. Він створює враження, що божевільний і тому давайте домовленості прямо зараз. План путіна зараз, як можна сильніше злякати не стільки Україну, бо злякати Україну неможливо нічим, а треба налякати союзників, партнерів, помічників України на заході. Чим налякати? Референдумами, прийняттям окупованих територій до складу росії, мобілізацією, загрозою ядерної зброї і він цим продовжує займатися. Але це дуже позитивна подія. Це не означає, що війна може закінчитися сьогодні-завтра. Але насправді - це потік позитивних новин», - переконаний Андрій Іларіонов.

Як Україна закликає Китай вплинути на хід війни

  • 4 серпня в інтерв’ю South China Morning Post президент Володимир Зеленський заявив , що Україна шукає можливості для прямого спілкування з Китаєм, адже КНР має важелі впливу на Росію, які могли б зупинити війну в Україні. Зеленський зазначив, що після початку повномасштабного російського вторгнення не мав жодної розмови з лідером КНР Сі Цзіньпіном. "Я хотів би поговорити безпосередньо. У мене була одна розмова з Сі Цзіньпіном рік тому. З початку широкомасштабної агресії 24 лютого ми офіційно просили про розмову, але у нас не було жодної розмови з Китаєм, хоча я вважаю, що це було б корисно", — сказав президент. Зеленський сподівався, що Китай по-іншому ставитиметься до війни в Україні — Пекін досі не засудив вторгнення РФ в Україну. Водночас він наголосив, що розуміє бажання Китаю зберегти "збалансоване" ставлення до війни, але важливо те, що основою конфлікту стало неспровоковане вторгнення Росії на українську суверенну територію.
  • 23 вересня глава МЗС Дмитро Кулеба зустрівся з китайським колегою Ван І.  «Я зустрівся з членом Держради та міністром закордонних справ Ван Ї, щоб обговорити відносини між Україною та КНР. Мій колега підтвердив повагу Китаю до суверенітету та територіальної цілісності України, а також неприйнятність застосування сили як засобу вирішення розбіжностей», - прокоментував міністр результати зустрічі.
  • 24 вересня Президент Володимир Зеленський заявив, що наразі Україна не має потужної комунікації з Китаєм, проте хотів би, щоб китайська сторона разом з американськими, британськими та європейськими партнерами допомогла змусити росію припинити агресію. Про це він сказав в інтерв'ю французьким ЗМІ, Він зауважив, що Китай - це велика держава та економіка, а також має великий геополітичний вплив щодо російської федерації. «росія не на всіх звертає увагу, на Китай вона звертає увагу. Тому я б хотів, щоб Китай був на нашому боці. Але зараз ми бачимо, що Китай займає позицію балансування десь посередині, і я вдячний, що Китай не продає зброю російській федерації», - підкреслив Президент.
  • 30 вересня Президент України Володимир Зеленський висловився про позицію Китаю щодо війни проти України, заявивши, що в цьому питанні не повинно бути нейтралітету. "У питанні боротьби добра і зла не повинно бути місця для нейтралітету", - сказав президент під час спілкування з університетською спільнотою та громадськими діячами Швейцарії. Зеленський також висловив побажання, щоб Китай відігравав велику роль у закінченні війни, впливаючи на Росію та підтримуючи суверенітет та територіальну цілісність України.

Раніше ми писали, що від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Індія та Китай займали позицію мовчазної підтримки путіна. В умовах відкритого ядерного шантажу кремля Інформатор спробував розібратись, якою буде позиція двох найбільших країн Азії.

Тетяна Самойлова 



Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube