Конфлікт між Китаєм і Тайванем не вщухає: до чого він призведе та як впливає Україна

Читать на русском

В США припускають, що Китай спробує напасти на Тайвань вже цього року

Читать на русском
Конфлікт між Китаєм і Тайванем не вщухає: до чого він призведе та як впливає Україна
Розповідаємо все, що потрібно знати про цю історію

В США припускають, що Китай спробує напасти на Тайвань вже цього року

В США припускають, що Китай може почати війну проти Тайваню вже цього року. Цю територію він вважає своєю. Погрози вже лунали після візиту Пелосі на острів у серпні 2022 року.  Натомість американський президент Джо Байден запевнив, що Штати допоможуть Тайваню захистити себе. Несподівано після кількох місяців війни між Україною та Росією погроза початку Третьої Світової з‘явилась на протилежному кінці материка. 

Які шанси перемогти у кожної зі сторін? І чим пов’язані війна в Україні та зростальний конфлікт між Китаєм та Тайванем? Інформатор Україна знайшов відповіді на ці питання. 

Що сталося?

Вперше в українських медіа інформацію про загрозу з боку Китаю опублікувало видання “РБК-Україна”. Журналісти посилаються на виступ першої заступниці державного секретаря США Венді Шерман 2 грудня під час семінару в Американському університеті. 

“Війна між Китаєм є Тайванем потенційно можлива. Це може статись тому, що лідер КНР Сі Цзіньпін тепер має абсолютний контроль на Китаєм після останнього партійного з’їзду”, – цитує видання дипломатку. 

А 1 і 2 грудня Венді Шерман зустрілась з генеральним секретарем Європейської служби зовнішніх зв’язків Стефано Санніно. Як повідомляє пресслужба Державного департаменту США, вони висловили занепокоєння з приводу провокацій Китаю, які підвищують ризик кризи у протоці.

Що спровокувало конфлікт? 

Світова увага прикута до регіону Тайваню з 2 серпня 2022 року. Саме тоді острів відвідала спікерка палати представників США Ненсі Пелосі. Водночас Китай оголосив про проведення навчань біля Тайваню, які передбачають стрільбу боєприпасами великої дальності. Через це просив іноземні судна та літаки не входити у зазначену зону. Окрім цього, Китай заборонив торгівлю ключовими продуктами між Тайванем та материковою частиною, а також діяльність 100 харчових підприємств. Втім, це не завадило відвідинам острова американською дипломатією. Минуло без надзвичайних подій. Втім, ризик залишився. 

Конфлікт водночас і близький для українців, і ні. Його історію переповідає ВВС. Острів Тайвань знаходиться в 160 км від материкової частини Китаю. До 1895 році він Китаю і належав, допоки не відійшов під владу Японії в 1895 році. Під час Другої світової війни Тайвань знов повернувся до складу Китая. Але в його материковій частині почалася громадянська війна між комуністами на чолі з Мао Цзедун і націоналістами (лідер – Чан Кайші). В 1949 році Комуністична партія перемогла, і націоналісти втекли на Тайвань. Там вони правили кілька десятків років. Сьогодні Тайвань (конкретніше – Китайську Республіку Тайвань) визнає 14 держав включно з Ватиканом. Серед них – 4 країни Океанії, 1 африканська країна, а також 8 країн Латинської Америки та Карибського басейна.

Чи зможе Тайвань захиститись самостійно?

За даними аналітичного порталу GlobalFirePowerв 2022 році Тайвань посідає 21 місце в рейтингу воєнної міці. Китай – друге. А на першому місце – США, союзник Тайваню. Китай входить до топ-3 країн по більшості позицій. За кількістю робочої та воєнно-морської сил посідає перше місце. Єдине, в чому суттєво програє, – в кількості буксированої артилерії. Її більше, ніж у Тайваня, але у світовому рейтингу Китай в цьому контексті – на 10 місці. Втім, тут провідне місце дісталось росії, до якої східна країна намагається зберегти лояльне ставлення. 

Збройні сили Тайваню та Китая
Збройні сили Тайваню та Китаю

Чи допоможе Тайваню США

Ще у вересні Президент США Джо Байден у відповідь на питання журналістів CBS заявив, що Збройні сили Штатів допоможуть Тайваню в обороні, якщо станеться безпрецедентний напад. При цьому журналіст уточнив, чи підуть американські чоловіки і жінки захищати острів. І Байден відповів ствердно.

Варто відзначити, що поблизу Китаю присутні сили Сьомого флоту США. Його призначення – забезпечувати стабільність і безпеку в регіоні. На власному сайті представництво Сьомого флоту повідомляє, що до його складу входить 50-70 кораблів і підводних човнів, 150 літаків, понад 27 тисяч моряків та морських піхотинців. Він присутній в Індо-Тихоокеанському регіоні понад 75 років. А 29 листопада своє право на присутність ракетного крейсера USS Chancellorsville в Південнокитайському морі, поблизу островів Спратлі. Вони розташовані північніше Тайваню. Згідно з заявою на офіційному сайті Сьомого флоту, таким чином США відповіли на вимогу КНР, В'єтнаму та Тайваню попереджати про прохід іноземного військового судна через територіальне море. Флот зважує на те, що одразу кілька країн претендують на суверенітет над островами Спратлі. 

“Здійснюючи невинний прохід без попереднього повідомлення чи запиту дозволу будь-кого з позивачів, Сполучені Штати оскаржили незаконні обмеження, накладені КНР, Тайванем і В’єтнамом. Сполучені Штати продемонстрували, що невинний прохід не підпадає під такі обмеження”, – йдеться у повідомленні.

Як ця війна може вплинути на події в Україні

Це змістить фокус уваги від того, що зараз відбувається у нас. А головний редактор журналу “Україна по-арабські” Мохаммад Фараджаллаха в серпні навіть висловлював точку зору, що саме через Тайвань Китай намагається допомогти росії відвернути світ від України. Навіть якщо він не злякається США, треба враховувати, що наразі американська допомога для Тайваню передбачає фінанси та воєнно-морські сили. Це може вплинути на постачання військової допомоги для України, але не так суттєво, адже для нас ключова потреба полягає не у флоті. 

Попри засудження Китаєм намір росії застосувати по Україні ядерної зброї, країни намагаються зберегти лояльне ставлення одна до одної, і в першу чергу це стосується економічних відносин. Китай продовжує отримувати від росії скраплений газ і сталеливарне вугілля. А у вересні імпорт досяг рекордних обсягів. У відповідь Китай допомагає росії обходити санкції і постачає туди мікросхеми. Цікаво, що у виробництві чіпів одним з головних конкурентів Китаю є Тайвань, який заборонив продаж цього товару росії та Білорусі. Як раніше повідомляв посол України в Японію Сергій Корсунський, 70% чіпів Тайвань продає Китаю.

Куди після цього потрапляють мікросхеми – очевидно. Нагадаємо, вони використовуються в тому числі і для виготовлення ракет. 

Зворотний ефект 

Війна в Україні може стати взірцем як для Тайваню, так і для Китаю: плануєш наступ чи оборону – готуйся заздалегідь. Таку думку висловлював директор ЦРУ Вілл Бернс в липні 2022 року під час виступу на Форумі безпеки. Він не виключає спроби наступу Китаю на Тайвань, проте ключовим йому здається час і місце вторгнення.

“Я підозрюю, що урок, який засвоюють китайське керівництво і військові, полягає в тому, що вам треба накопичити переважну силу, якщо ви збираєтесь обдумувати це в майбутньому”, – цитує Вілла Бернса видання LB.

Аналітики Національного інституту безпеки та оборони Тайваню вважають, що приклад України показав, наскільки важливою є допомога ДО початку війни, ніж після. А головна редакторка телеканалу “Еспресо” Анастасія Равва наводить статистику: 83% тайванців переконані, що треба битись за свою країну для того, щоб врятувати її.

Раніше ми писали про те, що США хочуть зірвати постачання зброї з Ірану до росії. Також читайте про те, що росія почала використовувати стратегічний запас ракет

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.