Костилі, протези, коляски: в Україні змінили порядок отримання засобів реабілітації

Заяву про забезпечення засобом реабілітації можна подати онлайн або через найближчий ЦНАП, ОСЗН, а також територіальне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю

Допомога людям з інвалідністю
Допомога людям з інвалідністю

Із 1 січня 2025 року впроваджена нова система оцінювання повсякденного функціонування людини — відтепер рішення ухвалюють експертні команди, які замінили МСЕК. Також подати заяву про отримання допоміжного засобу реабілітації (ДЗР) стало простіше. 7 лютого Мінсоцполітики розповіло, як це відбувається. 

Заяву про забезпечення засобом реабілітації можна подати онлайн або через найближчий центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (ОСЗН), а також територіальне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. 

У випадку подання заяви онлайн формується одна заява на усі призначені засоби реабілітації або лише на ті, які людина хоче отримати в даний момент. Дублювати заяву на кожен окремий виріб не потрібно. У випадку особистого звернення людини до ЦНАП, ОСЗН та територіального відділення ФСЗОІ, фахівці реєструють заяву за допомогою Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС), в якій вказують всі призначені людині засоби реабілітації. Однак вносити такі дані потрібно, якщо інформація у системі не підтягнулася.

Це не означає, що всі призначені засоби реабілітації потрібно замовляти в одного підприємства. Після перевірки поданих документів територіальним відділенням ФСЗОІ, людина отримує направлення на кожен виріб окремо. З ним можна звернутися до будь-якого підприємства (або кількох) на вибір, щоб замовити призначені їй засоби реабілітації.

Термін розгляду — протягом 3-х робочих днів із дати подання заяви. Статус розгляду заяви відображається в особистому кабінеті на Соціальному порталі Мінсоцполітики або відповідну інформацію можна отримати в органі, до якого таку заяву подавали. Ознайомитися із деталями про кожен крок та відповідями на часті запитання можна на онлайн-платформі про державну програму протезування за посиланням.

Продовження інвалідності з 1 січня 2025 року

У МОЗ пояснюють, що якщо вам необхідно пройти повторний огляд у 2025 році для встановлення інвалідності, як зазначено у довідці МСЕК, першим кроком є звернення до вашого лікуючого лікаря. Лікар має сформувати електронне направлення до експертної команди, для проведення оцінювання повсякденного функціонування. 

Направлення формується після проведення всіх необхідних обстежень, які допоможуть лікарю якісно оцінити ваш стан, підготувати всю інформацію, необхідну експертним командам для прийняття рішення. Експертна команда проводить оцінювання очно, заочно, дистанційно або за місцем перебування особи — залежно від її стану та можливостей. 

Можуть бути оновлені як статус, так і деталі щодо вашої індивідуальної програми реабілітації. Варто зазначити, що рекомендації, які є частиною ІПР, не регулюють питання, але надають рекомендації, пов’язані із соціальними виплатами, видом догляду чи облаштуванням робочого місця. 

Оновлення індивідуальної програми реабілітації

Якщо вам потрібно лише оновити індивідуальну програму реабілітації (ІПР), слід також звернутися спочатку до лікуючого лікаря, який направить із цією метою до експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Саме експертна команда розробляє рекомендації, які є частиною ІПР, чи оновлює діючі ІПР, адже це стосується вашого статусу інвалідності. 

Отримання допоміжних засобів реабілітації

Для забезпечення допоміжними засобами реабілітації (ДЗР) потрібно звернутися до територіального відділення фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Інформація з рішення експертної команди про потребу в забезпеченні допоміжними засобами реабілітації передаватиметься шляхом електронної інформаційної взаємодії до Міністерства соціальної політики України.

Продовження тимчасової непрацездатності

Якщо тимчасова непрацездатність триває понад 120 днів або понад 150 днів (з перервами), вас мають направити на оцінювання до експертної команди для продовження тимчасової непрацездатності або, за наявності ознак, для встановлення інвалідності. Для окремих категорій діагнозів та станів не потрібно очікувати 120 днів непрацездатності, щоб отримати направлення на оцінювання. Зокрема, це стосується ампутацій, видалення або трансплантацій органів, артродезів, сліпоти або відсутності очей, хронічної хвороби нирок 4-5 стадії та психічних розладів.

Санаторно-курортне лікування

Для отримання рекомендацій про потребу в санаторно-курортному лікуванні також слід звернутися до експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування людини. Команда визначить, чи відповідає ваш стан здоров’я критеріям для проведення реабілітації у санаторно-курортних закладах.

Інші цілі направлення

Також оцінювання може проводитись з іншими цілями. Зокрема, для: 

  • Визначення медичних показань та протипоказань для забезпечення автомобілем чи електроскутером — включає оцінку потреби та можливості керування транспортним засобом, у разі функціонального обмеження ходи та пересування.
  • Визначення потреби в догляді та соціальних послугах — оцінка ступеня залежності пацієнта від сторонньої постійної допомоги.
  • Встановлення зв’язку інвалідності з хворобами, перенесеними у дитинстві, для отримання гарантованих соціальних гарантій батьками, які доглядали дитину з інвалідністю.
  • Встановлення ступеня втрати професійної працездатності — визначення відсотків втрати професійної працездатності, що перешкоджає виконувати трудові обов’язки після отримання травм чи захворювань.
  • Встановлення причинного зв’язку смерті з професійним захворюванням, трудовим каліцтвом або іншими ушкодженнями здоров’я.

Як раніше повідомляв Інформатор, за номером 0-800-602-019 працюватиме гаряча лінія для консультування громадян з питань функціонування Електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube