Чоловік у судовому засіданні позовні вимоги не визнав
Ощадбанк надав чоловіку кредит у розмірі 180 тисяч гривень. Він допустив порушення зобов'язання за договором, що призвело до утворення заборгованості. Клієнт відмовляється вносити кошти для погашення. Про це йдеться у рішенні Слов'янського міськрайонного суду Донецької області, опублікованому 5 червня 2025 року.
22.12.2021 року між акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» та чоловіком було укладено договір про споживчий кредит, за яким він отримав кошти у сумі 180 тисяч гривень. 21.03.2023 року між банком та боржником було укладено додатковий договір № 1 до кредитного договору, відповідно до якого змінено основну суму боргу на 160 012 гривень. У зв'язку з тим, що ним допущено порушення зобов'язання за договором з грудня 2022 року (з жовтня 2023 здійснює часткове погашення кредиту), тобто на день звернення до суду прострочення виконання зобов'язання клієнтом склала більш ніж 88 календарних днів, то відповідно до п. 3.9.3.2 кредитного договору строк повернення кредиту є таким, що настав. Станом на 03.04.2024 загальна сума заборгованості за кредитним договором складає 130 998 гривень, з яких: 127 812 гривень заборгованість за основним боргом (кредитом); 3 186 гривень проценти за користування кредитом. Ощадбанк просить стягнути з клієнта заборгованість за договором про споживчий кредит від 22.12.2021 року в сумі 130 998 гривень.
Чоловік у судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Він зазначив, що Ощадбанком не підтверджено факт невиконання умов кредитного договору позичальником. Крім того, в кредитному договорі відсутні наступні істотні умови визначені законодавством: детальний розпис сукупної вартості кредиту для споживача (у процентному значенні та грошовому виразі) з урахуванням відсоткової ставки за кредитом та вартості всіх послуг (реєстратора, нотаріуса, страховика, оцінювача тощо), пов'язаних з одержанням, обслуговуванням, погашенням кредиту та укладенням договору про надання споживчого кредиту п. 2, ч. 4, ст. 11 ЗУ «Про захист прав споживачів»; умови дострокового розірвання договору п. 6, ч. 4, ст. 11 ЗУ «Про захист прав споживачів»; порядок зміни і припинення дії договору - п. 8 ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг». Відсутній детальний розрахунок заборгованості, з якого було б зрозуміло виходячи з яких обставин формувалися суми коштів, які просить стягнути банк. Також визнанню недійсним підлягають п. 2.5, п.п. 2.5.1 кредитного договору, які вказують що «за надання кредиту позичальник зобов'язаний сплатити банку комісійну винагороду в розмірі 9 тисяч гривень протягом 1 банківського дня з моменту підписання договору». Комісійна винагорода банку, яку просить сплатити банк є незаконною та не може стягуватися з нього виходячи з того, що умови договору про встановлення будь-яких комісій є не справедливими відповідно до ЗУ «Про захист прав споживачів», що є наслідком нікчемності цієї умови. Також в матеріалах справи відсутній оригінал договору про передання права вимоги та оригінали додаткових угод до цього договору, що виключає можливість впевнитися, що право вимоги до громадянина передавалося банку.
Суд задовольнив позов Ощадбанку. З чоловіка на користь акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» стягнуть заборгованість за договором про споживчий кредит від 22.12.2021 року у загальному розмірі 55 186 гривень, з яких: сума заборгованості за основним боргом в сумі 51 999 гривень, сума процентів за користування кредитом в сумі 3 186 гривень.
"Суд не бере до уваги доводи викладені відповідачем та представником відповідача у відклику на позовну заяву, оскільки вони були спростовані дослідженими у судовому засіданні доказами. Таким чином, зважаючи на вищезазначене, оскільки відповідачем не було належним чином виконано умови кредитного договору та не спростовано будь-якими доказами правильність розрахунку заборгованості за кредитним договором, суд вважає, що позовні вимоги щодо стягнення заборгованість за кредитним договором від 22.12.2021 року станом на 23.05.2025 року у розмірі 55 186 гривень, з яких: 51 999 гривень - заборгованість за основним боргом (кредитом); 3 186 гривень - проценти за користування кредитом, є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.