Киянка вимагає від Ощадбанку повернення процентів за депозитом у загальній сумі 85 479 доларів - що вирішив суд

На депозитний вклад жінки накладався арешт, тому Ощадбанк припинив нарахування процентів

Ощадбанк
Жінка звернулася до суду, аби з Ощадбанку стягнули проценти за депозитом у загальній сумі 85 479 доларів

Жінка розмістила в Ощадбанку депозит у розмірі 1 мільйона доларів. Під час тимчасового арешту на кошти вкладу АТ «Ощадбанк» змінив процентну ставку за депозитним договором в односторонньому порядку. Вона просить фінустанову поновити нарахування процентів за період з 14 листопада 2019 року до 30 липня 2021 року у загальній сумі 85 479 доларів. Про це йдеться у рішенні Печерського районного суду Києва, опублікованому 22 січня 2025 року.

22 квітня 2019 року жінка уклала з АТ «Державний ощадний банк України» договір комплексного банківського обслуговування фізичних осіб та відкриття поточного рахунку з використанням електронного платіжного засобу (банківської картки). 1 серпня 2019 року шляхом заповнення заявки про відкриття депозиту через систему Ощад 24/7 та підписання електронного договору одноразовим ідентифікатором (паролем), направленим на її номер телефону, відкрито депозитний рахунок з такими умовами:

  • тип депозиту «Мій преміальний депозит»;
  • сума договору 1 000 001 долара;
  • процентна ставка 5%;
  • термін дії: 12 місяців;
  • дата закриття 31 липня 2020 року.

14 листопада 2019 року Національне антикорупційне бюро України прийняло постанову про арешт коштів, у тому числі на депозитному рахунку. 18 листопада 2019 року Вищий антикорупційний суд постановив ухвалу у справі № 760/7590/19 про арешт коштів, у тому числі на депозитному рахунку. 1 серпня 2020 року депозитний договір пролонговано до 1 серпня 2021 року. Ухвалою Вищого антикорупційного суду від 29 липня 2021 року у справі №991/5046/21 скасовано арешт, накладений на кошти, розміщені на депозитному рахунку. 30 липня 2021 року кошти, розміщені на депозитному рахунку, їй повернуто.

12 жовтня 2021 року на запит жінки АТ «Ощадбанк» надало довідку, відповідно до якої нарахування відсотків по рахунку автоматично призупинено з дня накладення арешту та встановлено нульову відсоткову ставку згідно з умовами договору. Вона вважає дії АТ «Ощадбанк» щодо відмови у нарахуванні їй процентів по депозитному договору з 14 листопада 2019 року до 30 липня 2021 року на загальну суму 85 479 доларів такими, що суперечать ст. 18 Закону України «Про захист прав споживачів», оскільки умови пункту 2.10. депозитного договору щодо припинення нарахування процентів на депозит з дня надходження до банку документів про арешт є несправедливими. Зокрема, вказані умови є несправедливими, оскільки всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживача. Вказаний дисбаланс полягає у тому, що маючи право та можливість користуватися коштами клієнта (споживача), банк (надавач послуг) не зобов'язаний зі своєї сторони нараховувати проценти за таке користування. Також, дії АТ «Ощадбанк» суперечать положенням пункту 2.8. депозитного договору, оскільки накладення арешту на кошти, розміщені на депозитному рахунку, не є підставою для зміни процентної ставки по депозиту.

Отже, враховуючи, що кошти розміщені жінкою на депозитному рахунку, увесь час зберігалися саме на цьому рахунку, АТ «Ощадбанк» мав фактичну можливість користуватися ними увесь час розміщення таких коштів. Таким чином, положення пункту 2.10 депозитного договору не відповідає вимогам справедливості та суперечить положенням Інструкції про розрахунки, що дає підстави для визнання цієї умови договору недійсною в частині припинення нарахування процентів на депозит з дня надходження до банку документів про арешт, як такої, що порушує принцип добросовісності, призводить до істотного дисбалансу договірних прав та обов'язків сторін і завдає шкоди споживачеві.

"Згідно з умовами депозитного договору, укладеного між сторонами 1 серпня 2019 року, вкладник вніс, а банк прийняв на вкладний депозитний рахунок на умовах цього договору кошти в сумі 1 000 001 долара з процентною ставкою 5 % річних строком на 12 місяців, днем повернення депозиту є 31 липня 2020 року. При цьому, сторони погодили, що у разі накладення арешту на депозит (його частину) банк припиняє нарахування процентів по рахунку з дня надходження до банку документів про арешт. Постанова Національного антикорупційного бюро України про арешт коштів від 14 листопада 2019 року № 01-092/39630 та ухвала Вищого антикорупційного суду від 16 листопада 2019 у справі № 760/7590/19 є обов'язковими до виконання та виконуються негайно. Отже, припиняючи нарахування процентів по рахунку з дня надходження документів про арешт (14 листопада 2019 року) і до моменту отримання передбачених законодавством документів про зняття арешту (2 серпня 2021 року), АТ «Ощадбанк» діяло відповідно до вимог депозитного договору та норм чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства", - заявили в Ощадбанку.

Що вирішив суд?

Суд відмовив жінці у задоволенні позову. З моменту накладення арешту на кошти вкладниці в AT «Ощадбанк», залучені кошти не могли використовуватись банком та враховуватись як строковий вклад, натомість могли бути списані у будь-який момент на підставі платіжної вимоги про примусове списання коштів.

"Законодавством України обмежено використання арештованих коштів і банк на підставі пункту 2.10 депозитного договору правомірно припинив нарахування процентів за вкладом на період арешту коштів із 14 листопада 2019 року до 30 липня 2021 року, отже вимога позову про зобов'язання AT «Ощадбанк» здійснити нарахування та виплату процентів за депозитним договором, згідно з розміром відсоткової ставки 5 %, за вказаний позивачкою період, безпідставна і задоволенню не підлягає. Суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позов є безпідставним, тому не підлягає задоволенню у повному обсязі", - наголосив суд. 

Що відомо про вкладницю депозиту

Вкладницею депозиту є колишня директорка департаменту Генерального департаменту банківського нагляду Національного банку України Алла Шульга. Вона фігурувала у справі щодо заволодіння 1,2 млрд грн кредиту НБУ ВіЕйБі банком. 20 грудня 2024 року Вищий антикорупційний суд закрив обвинувачення стосовно дев'ятьох фігурантів справи за обвинуваченням колишнього заступника голови правління НБУ Олександра Писарука та інших у причетності до заволодіння 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту НБУ, виданого ВіЕйБі банку, власником якого є олігарх Олег Бахматюк. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube