Китай по неформальних каналах сигналізував про готовність допомогти стримати росію — WSJ

Делегація політичних радників КНР консультувалися з американськими колегами напередодні зустрічі лідерів держав про можливу співпрацю

Китай по неформальних каналах сигналізував про готовність допомогти стримати росію — WSJ
КНР шукає покращення стосунків зі США, використовуючи кулуарну дипломатію

Китай використовує американських лобістів, аби покращити відносини з Білим Домом. Схоже, Сі Цзіньпінь серйозно зацікавлений стабілізувати відносини зі США. Конкурентна боротьба між країнами буде й надалі посилюватися, хоча можлива співпраця по багатьох напрямках, зокрема й війні в Україні. 

«Старий друг Китаю»

За інформацією джерел Wall Street Journal, за кілька днів до зустрічі лідера Китаю Сі Цзіньпіня з президентом Сполучених Штатів Джо Байденом на саміті G20, Пекін відправив до Нью-Йорка делегацію старших політичних радників і бізнес-менеджерів для налагодження контактів із групою американських колег. Делегацію погодив сам Цзіньпінь. У США організацією зустрічі займався Моріс «Хенк» Грінберг — відомий американський бізнесмен, який має тісні стосунки з Китаєм.

Грінберг один з небагатьох, кого називають "другом Китаю"
Грінберг один з небагатьох, кого в Піднебесній називають "другом Китаю"

Пану Грінбергу вже 97 років і за свою довгу кар’єру він встиг отримати довіру як Пекіна, який називає його «старим другом Китаю», так і визнання в США. Досить сказати, що свого часу він був директором Федрезерву — центрального банку Сполучених Штатів. Моріс «Хенк» Грінберг великий спонсор Республіканської партії й зараз є членом правління Ради з міжнародних відносин США, пише CNN.

Грінберг і раніше допомагав Пекіну лобіювати свої інтереси. Так він сприяв входженню Китаю до Світової організації торгівлі у 2001 році, за що став одним з 10 іноземців нагороджених державними відзнаками КНР.

До складу групи з китайської сторони входила низка колишніх політичних діячів, таких як Чень Демін, колишній міністр торгівлі та Нін Цзічже, колишній віцеміністр головного агентства економічного планування Китаю. У складі американської контактної групи були колишній сенатор США Джо Ліберман, Макс Баукус, колишній сенатор, і Террі Бренстад, у минулому губернатор Айови.

Про що говорили сторони

Така високорівнева група не приїжджала до США від початку пандемії Covid-19, тобто майже три роки. За цей час відносини між країнами впали до найнижчого рівня за останні десятиліття. І лише особиста зустріч Байдена та Сі, на якій вони домовилися відновити співпрацю з питань зміни клімату та контакти на високому рівні, дещо послабила напруження. Однак, недовіра все ще висока, і в її основі лежить питання контролю над Тайванем та доступ до технологій США.

Погіршення стосунків між Китаєм та США турбує обидві сторони
Погіршення стосунків між Китаєм та США турбує обидві сторони 

«Сі прагне певного рівня стабільності в рамках своєї підготовки до посилення конкуренції зі США. Враховуючи, що між двома сторонами бракує взаємодії на будь-якому рівні, будь-який прямий діалог є цінним» — сказав Деніел Рассел, колишній чиновник адміністрації Обами в Китаї.

Погоджуючи делегацію такого рівня на встановлення контактів зі США, Сі Цзіньпінь просигналізував про свої наміри продовжити діалог і не допустити зриву відносин. У Вашингтоні та Пекіні однаково стурбовані погіршенням відносин між державами, які потенційно можуть перерости в Третю світову, у якій не буде переможців.

За словами учасників, китайська група вказала, що було б бажано, щоби Пекін співпрацював із Вашингтоном у геополітичних питаннях, пов’язаних із вторгненням росії в Україну та проблемою Північної Кореї. Але китайські делегати, схоже, обумовили співпрацю зі США в цьому питанні повагою до ключових інтересів Китаю, таких як Тайвань, і послабленням обмежень на продаж високотехнологічних продуктів китайським компаніям. Так що, співпраця можлива.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube