Кілька способів не послати до біса нестерпних родичів за новорічним столом

Настав сезон новорічних свят, втім деякі бояться проводити його з родичами через токсичність останніх

Новорічні свята, психологія, новий рік, свято, корисні поради, подарунки
З цими порадами ви цілком зможете зберегти свою автентичність і почуватися прекрасно в цей святковий сезон!

Настав сезон новорічних свят, і вулиці наповнені святковими блискітками й мерехтливими вогниками. Хоча багато хто з нас з нетерпінням чекає, щоб провести святковий період із родиною та друзями, трапляються і конфузи. Наприклад, ваші нарцисичні родичі ображаються через подарунок, з яким ви не вгадали. Або диктують на яких умовах має пройти новорічна вечірка, аби вони на неї прийшли. А тоді ще й захоплюють всю увагу за святковим столом чи провокують суперечки, створюючи замість святкової доволі токсичну атмосефру тощо.

Так, дійсно, дехто переживає що родичів не буде на святі, а хтось боїться свята через родичів. Як вгамувати жагу до смаовихвалять у родичів, які звикли, що світ обертається навколо них, і нікого при цьому не образити, розповіла викладачка судової психології в університеті Лондона Ава Грін, пише IFLScience.

Така поведінка характерна для нарцисизму, риси особистості, яку всі ми різною мірою виявляємо. Нарцисичні люди мають невгамовну потребу в увазі та підтвердженні їхньої унікальності, ваги, таланту і так далі. Вони відчувають право на особливе ставлення, не здатні співпереживати іншим, експлуатують людей для підвищення власної самооцінки та демонструють контроль та маніпулятивну поведінку. Не дивно, що багато хто з членів сім’ї таких нарцисичних родичів починає боятися святкового сезону.

Хороша новина полягає в тому, що цей святковий сезон не повинен зазнати краху. Ось як ви можете керувати цими взаємодіями екологічно, піклуючись про себе.

Обмежте час разом

Не кожен має здатність уникати складних людей, особливо якщо це ваші власні батьки або брати і сестри. Якщо ви не можете повністю уникнути своїх самозакоханих родичів, обмежте час, який ви проводите з ними. Уявіть, що ваша сестра підстерігає вас або створює сцену, щоб привернути до себе увагу. Складіть план, як витончено завершити розмову чи саму подію, якщо вона стане занадто емоційно виснажливою.

Це може передбачати наявність кількох аварійних виходів, щоб уникнути конфронтації, наприклад, !Я збираюся піти допомогти мамі й татові на кухні" або "Я збираюся пограти з дітьми" тощо. Крім того, ви можете бути більш прямолінійними та прокоментувати: "Я думаю, мені потрібно видихнути, договоримо пізніше".

Встановіть здорові межі

Відмінною рисою нарцисизму є відсутність емпатії. Через свою нездатність співпереживати іншим, самозакохані люди будуть розширювати кордони та ставити свої потреби вище ваших. Маючи реалістичні очікування та відповідне планування, можна зменшити почуття розчарування.

Наприклад, якщо ви вступаєте в суперечку зі своїм двоюрідним братом, він, ймовірно, знехтує вашими потребами, точкою зору та почуттями. У будь-якій ситуації встановіть здорові межі, перенаправляючи розмову, щоб нейтралізувати потенційний конфлікт. Ви можете говорити про його інтереси, ставлячи запитання на кшталт "до речі, ти дивився останній епізод (його улюбленого шоу)" або "ти збираєшся наступного тижня на футбольний матч (його улюблена команда)"?

Якщо це не вдається, чітко й лаконічно встановіть свої межі, сказавши: "Я не хочу говорити про це прямо зараз".

Зосередьтеся на тому, що можете контролювати

Іншою ознакою нарцисизму є погана емоційна регуляція. Іншими словами, люди з нарцисичними рисами можуть відчувати обурення, реагувати гнівом і агресією, якщо відчувають погане поводження або критику. У таких ситуаціях вони можуть маніпулювати й навіть залякувати інших, щоб вивищити себе. Уникайте оборонних позицій і намагайтеся зосередитися на тому, що ви можете контролювати: як ви реагуєте.

Якщо хтось принижує вас за подарунок або за те, що ви не досягли такого ж життєвого успіху, як, на їхню думку, досягли вони, використовуйте тактику "сірого розгойдування" – будьте байдужим, нудним і нецікавим. Це дозволить уникнути посилення їх потреби в увазі. Нагадайте собі, що їхні напади не є особистими – справа не у вас, а в їхній потребі контролю.

Переформулюйте емпатію

Якщо нічого не допомагає, ви можете спробувати маніпулювати нарцисичним родичем, щоб він проявив трохи співчуття. Дослідження показують, що можна змінити емпатію таким чином, щоб вона була бажаною для нарцисичних людей.

Наприклад, ви можете навести факти чи історії про те, як люди, які вміють сприймати точку зору інших, є більш успішними як лідери, ніж ті, хто цього не робить. Нарцисичні люди хочуть, щоб їх бачили успішними в усьому, тому, щоб співчуття виглядало вигідним, вони, швидше за все, проявлятимуть його – або принаймні вдадуть, що роблять це.

Слідкуйте за собою

Переконайтеся, що ви віддаєте пріоритет своєму психічному та емоційному благополуччю. Можна відійти в тиху кімнату, щоб отримати вільний простір або вийти на вулицю й прогулятися. Нагадайте собі, що вам не варто взаємодіяти або залишатися на весь час заради сімейного єднання.

Знайдіть час, щоб відпочити в місці, де ви відчуваєте себе в безпеці, і виділіть час для того, що вам подобається, будь то випікання печива, перегляд улюбленого різдвяного фільму чи пакування подарунків. Спробуйте звести до мінімуму спілкування один на один з людьми, які виснажують вас. Натомість оточіть себе членами сім’ї, які більше розуміють, чують і підтримують.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube