Людина може ні сіло ні впало почати говорити те саме знову і знову або звинувачувати когось у намірах її, ну, скажімо, отруїти
Новорічні свята – це час, який більшість родин проводять разом. Саме в цей період ви можете звернути увагу, що ваші родичі, яких ви давно не бачили, поводяться невластиво їм або дивно. В такому випадку це нагода запитати себе, чи не потрябна їм стороння допомога. Літнім людям може бути важко приймати у себе багато гостей чи готуватися до цього, а похід в гості до когось змушує їх надміру стресувати. Але такі реакції є варіантом норми з віком.
Проте трапляються й інші, які змушують звернути на себе увагу. Так, до прикладу, людина може ні сіло ні впало почати говорити те саме знову і знову або звинувачувати когось у намірах її, ну, скажімо, отруїти. Звичайно, така поведінка не є адекватною, і це одні з симптомів деменції. Саме про них і поговоримо.
Різні типи деменції можуть спричиняти різні симптоми – від втрати пам’яті до труднощів із повсякденними завданнями. Найпоширенішим видом деменції є хвороба Альцгеймера, ранні симптоми якої включають сплутаність свідомості та проблеми з короткочасною пам’яттю. За нею йдуть судинна деменція разом з проблемами з плануванням і концентрацією. І зрештою деменція з тільцями Леві, що включає деменцію Паркінсона – труднощі зосередження та марення.
Деякі симптоми, такі як втрата пам’яті, характерні для багатьох деменцій, особливо на ранніх стадіях. Ось на що слід звернути увагу і що робити, якщо ви хвилюєтеся за родичів у ці свята.
Цей симптом деменції, як правило, стосується короткочасної пам’яті. Якщо людина пам'ятає, що вона робила 10 років тому, але забуває, що робила вчора, це симптом. Також варто насторожитись, якщо літні родичі плутають імена рідних чи забувають, у яких вони з ними стосунках: хто кому і ким буде. Звичайна регресія пам'яті при старості не повинна викликати занепокоєння. Втім, якщо відбуваються речі, невластиві цій людині, слід задуматись.
Як і у випадку з втратою пам’яті, це досить узгоджено для всіх типів деменції, і це може статися досить рано, кажуть лікарі. Першою помітною ознакою хвороби Альцгеймера зазвичай є погіршення епізодичної пам’яті. Це коли людина має проблеми з кодуванням нових спогадів про події, і це спричинено пошкодженням ділянок мозку, які називаються гіпокампом та енторинальною корою. Людина може говорити одне й те саме, знову і знову, оскільки не пам’ятає, що вже говорила про це раніше.
Хоча така складна справа, як приготування цілої різдвяної вечері, може збентежити багатьох із нас, проте проблема виникає тоді, коли комусь важко виконати добре знайому роботу. Наприклад, якщо одна й та сама людина щороку робить начинку, а потім забуває покласти потрібні інгредієнти чи взагалі забуває процес, як щось робити.
З часом людям з деменцією, що розвивається, все важче справлятися з цим мінікомп'ютером в кишені. Тож, телефон чи ноутбук може стати дедалі складнішим у використанні. Людина забуває кнопки, функції тощо.
Людям може бути важко знайти потрібне слово або просто слідкувати за темою розмови. Їм може знадобитися більше часу, щоб обробити почуту інформацію, або вони можуть просто не дуже багато спілкуватися. Іноді вони стають трохи замкнутими.
Взагалі людина може втратити нитку розмови з двох причин: або тому, що їхня робоча пам’ять – здатність утримувати думку в голові кілька секунд або більше – перевантажена, або тому, що їній мозок працює не так добре, як раніше.
Це може бути симптомом усіх типів деменції: іноді люди можуть не розуміти, в чиєму будинку вони знаходяться, або не пам’ятати, де знаходиться туалет. Вони можуть знати, що зараз Різдво, тому що сидять за різдвяним столом з індичкою перед собою, але вони можуть не пам’ятати, який зараз рік.
Ви можете виявити, що людина стає менш стриманою. Та ключовим тут є те, чи не відповідає їхня поведінка характеру. Якщо ця людина зазвичай не реагує таким чином в такий момент, якщо у неї раптово змінюється настрій і їй важко контролювати свої емоції, то це може бути ранньою ознакою деяких форм деменції.
Особливо люди з судинною деменцією, як правило, більш схильні до проблем з настроєм, а також до сильної втоми та труднощів у зосередженні.
Хоча цього не спостерігається при хворобі Альцгеймера, судинній або багатьох інших типах деменції, деменція з тільцями Леві, що включає деменцію Паркінсона – може спричиняти маревні переконання або галюцинації. Наприклад, людина раптом почала говорити про те, що сусіди її цькують (натомість ви впевнені, що цього не відбувається).
По-перше, не варто хвилюватися. Багато ранніх симптомів можуть бути викликані іншими причинами, кажуть лікарі. Вони переконані, що не можна поставити діагноз за обіднім столом. Але якщо хтось має багато цих симптомів, йому варто поговорити з лікарем загальної практики.
Лікар загальної практики, як правило, проводить тести, щоб виключити інші причини, включаючи недостатність щитовидної залози, інфекції сечовивідних шляхів і дефіцит вітаміну B12, які можуть викликати плутанину свідомості.
Не слід говорити про ваші спостереження прямо за святковим столом. Зробіть це після свята, наодинці з родичем, делікатно. Також корисно записувати симптоми. В ідеалі людина сама піде до лікаря загальної практики, який потім може надати направлення до невропатолога й психотерапевта та, можливо, призначити сканування мозку.
Якщо людина заперечує свої симптоми – що само по собі може бути частиною деменції – член сім’ї може зателефонувати лікарю загальної практики та передати свої занепокоєння, так медики матимуть змогу стежити за пацієнтом.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.