Чи звільняє віросподівання від мобілізації під час воєнного стану: Верховний суд дав остаточну відповідь

У рішенні суду йшлося, зокрема, про Свідків Єгови, віровчення яких не дозволяє виконувати будь-яку військову службу

Звільнення від служби через віру
Під час воєнного стану віросповідання не звільняє від військової служби. Колаж: Інформатор, Getty Images

Віросповідання не звільняє українських громадян від військової служби під час воєнного стану. Про це оголосив Верховний суд у справі щодо того, що вірянин не прибув до ТЦК за повісткою саме через свої релігійні переконанні. У рішенні суду йшлося, зокрема, про Свідків Єгови.

Відомо, що їхні віровчення не дозволяють виконувати будь-яку військову службу. Про це повідомила пресслужба Верховного Суду України.

У ВС розповіли про кримінальне провадження, в якому суди попередніх інстанцій визнали винним військовозобов'язаного чоловіка у тому, що він не прибув в ТЦК після отримання повістки. У підсумку його покарали на три роки позбавлення волі.

Адвокат заявив, що його підзахисний не прийшов до військкомату через належність до релігійного об’єднання Свідків Єгови, віровчення яких не дозволяє виконувати будь-яку військову службу. І нібито тому через глибокі релігійні переконання кримінальна відповідальність має бути виключена - так вважає захисник. 

Верховний суд вирішив, що під час мобілізації "обов’язок захисту України покладається на всіх громадян України, незалежно від їхнього віросповідання". Ба більше, держава запровадила альтернативи військовій службі у мирний час і українці можуть безперешкодно ними скористатися.

Увагу звернули і на попередні рішення Європейського суду з прав людини. В них визнавалася необхідність врахування "особливої суспільної потреби" у випадках, пов’язаних з необхідністю виконання певного обов’язку і свободою віросповідання. 

Утім, Верховний суд не аналізує рішення ЄСПЛ щодо відмови від військової служби через релігійні переконання, "оскільки жодне з рішень ЄСПЛ не стосувалося оцінки дій держави й громадянина в контексті такої масштабної війни, яка ведеться проти України". У ВС наголосили, що перебування держави у правовому режимі воєнного стану "є вагомою причиною, щоб вести мову про необхідність виконання військового обов’язку всіма громадянами України, зокрема й Свідками Єгови".

На Дніпропетровщині чоловік не з'явився до ТЦК: як його покарали

У Дніпропетровській області місцевого мешканця засудили до трьох років і шести місяців позбавлення волі за ухилення від мобілізації. Йдеться про чоловіка, який після проходження військово-лікарської комісії, що визнала його придатним до служби, отримав повістку. Однак до ТЦК він так і не з’явився.

Замість цього він подав письмову заяву, в якій повідомив про свою відмову від служби у війську. Прокурор переконував суд, що чоловік свідомо уникав виконання свого обов’язку та навіть намагався дезінформувати суд, ініціювавши через адвоката проведення почеркознавчої експертизи - ймовірно, для спроби довести, що не підписував повістку особисто. 

Окремо розглядається справа військового з релігійними переконаннями (послідовник Крішни), який відмовлявся від армійського харчування. Наразі він перебуває під вартою, а омбудсмен Дмитро Лубінець наголошує, що право на віросповідання не може бути обмежене навіть під час війни. Загалом, ці кейси демонструють, що в умовах загальної мобілізації суди, як правило, не схильні визнавати аргументи на кшталт релігії, особистих переконань чи родинних труднощів достатніми підставами для звільнення від військової служби.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube