Київстар зі зв’язком, але без інтернету та смс: що стане проблемою, навіть якщо ви придбали “сімку” іншого оператора

Для входу у більшість застосунків необхідно ввести СМС-повідомлення

Збій у Київстар
Абоненти Київстару зіштовхнуться з проблемами без інтернету. Колаж: Інформатор

В Україні абоненти вже другий день залишаються без повноцінної роботи мобільного оператора Київстар, який напередодні атакували російські хакери. І хоча мобільний зв’язок з можливістю голосових дзвінків частково повертається до користувачів, то  інтернет-з’єднання та SMS-повідомлення все ще недоступні для користувачів. Українці купують SIM-картки інших операторів, але проблему це не вирішує, адже здебільшого різні послуги одного оператора пов’язані одна з одною.

Інформатор розповідає про проблеми, що можуть виникнути в абонентів Київстару, які придбали нові “сімки” інших операторів. Зокрема, це пов’язано з роботою різних застосунків.

SIM-картка іншого оператора не вирішить проблем Київстару

Після того, як абоненти спробували марно скористатися національним роумінгом після падіння Київстару, наступною дією багато хто обрав придбання “сімки” іншого оператора. Частково це, звісно, вирішить проблему – інтернет з’являється і можна, наприклад, знову “погуглити” потрібну інформацію, прочитати новини та отримати сповіщення про небезпеку через атаку російських окупантів. Втім, глобальних питань для людей це не закриє, адже одного лише інтернет-зв’язку замало для того, щоб всіма благами цього інтернету користуватися.

Уявімо ситуацію, що абонент вирішує замінити “сімку” на іншу, активує її та хоче одразу ж авторизуватися у Google, Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp тощо. Передусім для цього потрібно ввести особисті дані, включно з паролем, однак після цього у застосунок, який встановлений на телефоні, вас не пустять. Справа у тому, що безпекова перевірка зазвичай займає більше часу і відводиться для неї дещо більше кроків.

Зазвичай користувач після введення логіну/паролю має отримати SMS-повідомлення, наприклад, із кодом підтвердження на номер телефону, який прив’язаний до акаунту. І саме тут з’являється цей “глухий кут” – “смс-ки” абоненти Київстару все ще не можуть отримувати. Тому “зайти” у застосунок або в особистий кабінет сайту вийде лише у випадку, якщо розробники дозволили проходити авторизацію не лише через SMS, але й через телефонні дзвінки — часто клієнту може зателефонувати бот та продиктувати код або попросити натиснути відповідну цифру на клавіатурі.

Київстар зі зв’язком, але без інтернету: що стане проблемою, навіть якщо ви придбали “сімку” іншого оператора 1

Зайти українці також не зможуть в особисті кабінети або у застосунки фінустанов. Переважна більшість банків також для аутентифікації надсилає повідомлення на номер, за яким зареєстрована картка. У оператора можна запросити дзвінок та спробувати авторизуватися, наприклад, надавши відповідь на секретне запитання, яке ви обирали при реєстрації (дівоче прізвище матері, ім’я домашнього улюбленця тощо). Втім, оператори не завжди “пропустять” далі, тому доведеться все ж вводити код, який можна отримати у повідомленні. Отримати його можна у вигляді звичайної SMS або у месенджер (Viber, Telegram, WhatApp). Але, як вже з’ясували, скористатися ними з іншої “сімки” також не вийде.

Київстар зі зв’язком, але без інтернету: що стане проблемою, навіть якщо ви придбали “сімку” іншого оператора 2

Наприклад, у соцмережах користувачі вже скаржаться, що не можуть зайти у застосунок "Приват24" від ПриватБанку. Пишуть, що всі підтвердження відбуваються телефоном. 

Київстар зі зв’язком, але без інтернету: що стане проблемою, навіть якщо ви придбали “сімку” іншого оператора 3

Натомість у коментарях клієнтці банку Лесі Падалці порадили придбати "віртуальний номер". Втім, вона зауважила, що пояснити оператору той факт, що змінює цей номер саме вона, їй не вдасться. Ба більше, побоюється "прив'язувати до свого фінансового номеру, на якому зав'язано все, невідомі номери невідомих операторів". Водночас їй відповіли, що "це звичайна послуга, яку в Україні звичайні оператори зазвичай тільки для бізнесу надають за великі гроші". Зокрема, віртуальні номери прив'язують до фінансових послуг, коли виїжджають за кордон.

Київстар зі зв’язком, але без інтернету: що стане проблемою, навіть якщо ви придбали “сімку” іншого оператора 4

Київстар зі зв’язком, але без інтернету: що стане проблемою, навіть якщо ви придбали “сімку” іншого оператора 5

З інтернет-магазинами ситуація може бути дещо інша. Багато таких пускають до особистого кабінету на сайті або у застосунку лише за наявності логіна та пароля. Але великі мережеві маркети теж попросять у вас код, який надішлють на номер. 

Таким чином, купівля SIM-картки іншого оператора мобільного зв’язку не вирішить проблеми загалом, хіба що частково. Тому для повноцінного користування усіма “фішками” у вашому телефоні, які залежать від інтернету, варто все ж почекати принаймні повернення звичайних повідомлень, а з ним вже й відновлення роботи інтернет-з’єднання. Навряд на це доведеться чекати надто довго, враховуючи, що на відновлення можливості здійснення голосових викликів у фахівців пішло дещо більше однієї доби.

Глобальний збій у Київстарі

Напередодні у вівторок, 12 грудня, в абонентів Київстар" зникли зв'язок та інтернет, а сайт оператора перестав працювати. Цього ж дня у ГУР повідомили про злам системи федеральної податкової служби росії та компанії, яка її обслуговує. В результаті хакерської атаки була знищена уся база даних відомства та її резервні копії. Відновити роботу податкової росіяни безрезультатно намагаються уже п'ятий день поспіль.

А вже 13 грудня відповідальність за атаку на “Київстар” взяла на себе російська хакерська група “Сонцепьок”. Там заявили про знищення мережевої інфраструктури “Київстару”, яка забезпечувала зв’язком не лише мільйони абонентів, а й ЗСУ. Також хакери рф начебто отримали особисті дані клієнтів компанії: ПІБ, паспортні дані та адреси. Втім, український оператор спростував цю заяву та запевнив, що всі дані українців безпечно захищені.

Водночас надвечір 13 грудня компанія Київстар провела перезапуск мережі. Для того аби вона запрацювала, варто відключитися та підключитись до неї знову, або ж просто включити та виключити авіарежим. SMS-повідомлення та мобільний інтернет залишаються недоступними, однак і можливість здійснювати голосові викликити повернулася все ще не до всіх абонентів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube