Цей документ розроблено для реалізації змін до Податкового кодексу, що набрали чинності 1 січня 2025 року й запрацювали з 1 квітня 2025 року
Кабінет міністрів України ухвалив постанову № 350, яка визначає порядок встановлення максимальної продуктивності обладнання для виробництва етилового спирту й біоетанолу, повідомила прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства.
Цей документ розроблено для реалізації змін до Податкового кодексу, що набрали чинності 1 січня 2025 року й запрацювали з 1 квітня 2025 року. Виробники спирту й біоетанолу мають враховувати гарантоване податкове зобов’язання (ГПЗ) під час розрахунку акцизного податку. Перший податковий період, за яким визначатиметься ГПЗ, – травень 2025 року, а декларацію необхідно подати до 20 червня 2025 року. Постанова передбачає, що виробники спирту й біоетанолу подаватимуть до Державної податкової служби розрахунок максимальної продуктивності обладнання за визначеною формою. Водночас вимоги щодо ГПЗ не стосуються підприємств, які займаються винятково виробництвом біоетанолу й мають відповідну ліцензію.
«Один з головних пріоритетів Мінагрополітики – глибинна переробка й виробництво біоетанолу. Адже біоетанол – альтернатива звичайному паливу, яку можна використовувати не лише для сільськогосподарської техніки. Мінагрополітики активно працює над розвитком цієї важливої галузі», — зазначив міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль.
Нагадаємо, у червні 2024 року Верховна Рада в цілому ухвалила закон про обов'язкове додавання біоетанолу в автомобільні бензини. Цей закон передбачає запровадження з 1 травня 2025 р. обов'язкової квоти на додавання біокомпонентів в автомобільні бензини на рівні не менше 5% (об'ємних). Ця вимога не поширюється на бензини з октановим числом 98 і вище, а також на бензини, що купуються Державним агентством резерву і Міністерством оборони.
Біоетанол - це технічний спирт, який виготовляють на основі харчових або нехарчових біологічних компонентів. Його можуть також додавати до бензину на етапі виробництва, для підвищення октанового числа кінцевого продукту. Згідно з технічними регламентами, в звичайному бензині може бути лише до 10% такої речовини. У випадку, якщо вміст перевищує 30% - українське законодавство класифікує це пальне як "альтернативне". Воно оподатковується меншими ставками.
На українських АЗС бензин з біоетанолом з'явився ще до повномасштабної війни, проте це стало дуже популярною тенденцією. Директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн пояснив, що раніше в бензин для підвищення октанового числа додавали тетраетил-свинець, метил-трет-бутиловий ефір (МТБЕ). Проте ці речовини є шкідливими.
"Все це шкідливі добавки, які заборонено і в Штатах, і в Європі. Аби замінити їх та щоб паливо горіло, в Європі зобов'язали використовувати біоетанол", - зазначив аналітик.
При цьому українська влада зацікавлена в тому, щоб споживання біоетанолу зростало. Це пов'язано із зобов'язаннями України перед Європейським Союзом щодо збільшення частки відновлюваних джерел у загальних витратах енергії на транспорті.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.