Бензин з біоетанолом дешевший за звичайний, але чи варто його використовувати: думка експертів

Експерти пояснили, чи безпечно використовувати дешеву заміну бензину

Бензин, авто
Водіям пояснили, чи варто використовувати бензин з біоетанолом

На деяких АЗС можна знайти бензин з біоетанолом, який коштує менше, ніж звичайне пальне. Проте для цього, стверджують експерти, немає ринкових та податкових підстав. Спеціалісти пояснили, чи безпечно використовувати такий бензин.

Як передає видання UBR, біоетанол - це технічний спирт, який виготовляють на основі харчових або нехарчових біологічних компонентів. Його можуть також додавати до бензину на етапі виробництва, для підвищення октанового числа кінцевого продукту. Згідно з технічними регламентами, в звичайному бензині може бути лише до 10% такої речовини. У випадку, якщо вміст перевищує 30% - українське законодавство класифікує це пальне як "альтернативне". Воно оподатковується меншими ставками. 

На українських АЗС бензин з біоетанолом з'явився ще до повномасштабної війни, проте це стало дуже популярною тенденцією. Директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн пояснив, що раніше в бензин для підвищення октанового числа додавали тетраетил-свинець, метил-трет-бутиловий ефір (МТБЕ). Проте ці речовини є шкідливими.

"Все це шкідливі добавки, які заборонено і в Штатах, і в Європі. Аби замінити їх та щоб паливо горіло, в Європі зобов'язали використовувати біоетанол", - зазначив аналітик.

При цьому українська влада зацікавлена в тому, щоб споживання біоетанолу зростало. Це пов'язано із зобов'язаннями України перед Європейським Союзом щодо збільшення частки відновлюваних джерел у загальних витратах енергії на транспорті. Проте ідея заміщення шкідливих речовин біоетанолом полюбилася не всім гравцям ринку. Наприклад, зазначається, що "Укрнафта" виступила проти, коли в 2020 році депутати "Слуги народу" запропонували зобов'язати АЗС щодо загального обсягу їхнього місячного продажу моторного палива було не менш ніж 7% біоетанолу.

Крім того, з нелегального ринку Україна вилучила палива на понад 1,6 мільярда гривень. Сергій Куюн пояснив, що зараз деякі українські імпортери просять європейських контрагентів виробляти для них бензин без біоетанолу через складнощі зі зберіганням спиртового палива. Проте це не завжди можна зробити. 

"В Європі після виробництва партія бензину продається за тиждень, а до нас вона лише тиждень їде. Були випадки псування нафтопродуктів під час зберігання", - зазначив експерт.

Чому так дешево?

Директор Українська асоціація виробників альтернативних транспортних палив "Укрбіопаливо" Тарас Миколаєнко підкреслив, що з початку повномасштабної війни виробники зіткнулися зі значним зростанням внутрішнього попиту - альтернативне пальне стало популярнішим. 

"У альтернативного палива  дещо менша теплота згоряння і, відповідно, на 7-10% вища витрата порівняно зі звичайним. Тому для споживача воно стає цікавим, коли на 15% дешевше. Якщо на стелі ціна звичайного бензину – 50 гривень за літр, то альтернативний не повинен бути дорожчим за 42,5 гривні за літр. Якщо він коштує 40 гривень за літр, то, умовно, споживач може виграти 2,5 гривні на літрі", - пояснив спеціаліст.

Водночас за даними Інституту споживчих експертиз, таке паливо може бути безпечним для автомобіля. За результатами дослідження 2015 року, експерти прийшли до висновку, що це пальне мало чим відрізняється від звичайного. Сергій Куюн вважає, що створити якісне "альтернативне пальне" можна, але це не буде рентабельно. 

"За тими документами, що я бачив, до бензину А-92 просто додається біоетанол. В чистому вигляді таку суміш не можна використовувати в машинах, тому що там буде багато параметрів, які суперечитимуть техрегламенту, наприклад, надмірно високе октанове число", - зауважив директор "Консалтингової групи А-95".

Що змінилося на українському ринку?

З початком повномасштабної війни пропозиції на ринку стало менше. Директор Українська асоціація виробників альтернативних транспортних палив "Укрбіопаливо" Тарас Миколаєнко пояснив, що одна з причин - це подорожчання нафти. 

"До війни ми виробляли в середньому 70-80 тисяч тонн, з них 40-60 тисяч тонн йшло на український ринок, а на зарубіжний – 20-30 тисяч тонн. Однак тоді нафта коштувала 40 доларів за барель, тож альтернативне паливо було нецікавим. А зараз нафта подорожчала, що змінює ситуацію", - підкреслив аналітик.

Чи безпечно економити?

Попри високі податки та подорожчання нафти все одно на деяких АЗС під час повномасштабної війни з'являвся бензин з біоетанолом за ціною в 40 гривень за літр. Експерти вважають, що причиною може бути невисока якість. Зазначається, що такий вид пального роблять з традиційного бензину, який є його базою, та, найімовірніше, є дешевим прямогонним сурогатом, який отримується з міні-НПЗ. Такий бензин може бути небезпечним для автомобіля. 

Через таке неякісне пальне автомобіль може вийти з ладу. Проте машини зі старими карбюраторами інколи можуть "перетравлювати" цей бензин нормально. Однак важко вгадати, коли варто або не варто ризикувати. 

Ситуація з пальним в Україні

В Україні попри повномасштабну війну більше не прогнозують дефіцит пального. Про це також казав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. За словами голови уряду, дефіциту не спостерігається і в нашій державі, і в країнах Європейського Союзу. При цьому він зауважив, що цю тему регулярно обговорюють з представниками ключових мереж.

"Тому бачимо спокійну ринкову ситуацію з нормальним постачанням та продажем дизелю та бензину. Дефіцит не очікуємо", - додав Денис Шмигаль.

Водночас чимало експертів діляться невтішними прогнозами щодо цін на пальне восени 2023 року. Зазначається, що реальна ціна на бензин восени 2023 року може сягнути 60 гривень за літр. Проте, вважають аналітики, цінники деяких великих АЗС можуть довго відтягувати цей момент подорожчання. Підкреслюють, що якщо  чорне золото проб’є позначку у 90 доларів за барель, то вже у вересні вартість палива на АЗС може сягнути 63-64 гривень за літр.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube