Ізраїль та Штати готуються до війни з Іраном: як на це реагують у Тегерані

Читать на русском

Пряме зіткнення із силами Ізраїлю та США може обернутися для Ірану перезавантаженням системи

Читать на русском
Жаба в казані
У Вашингтона та Тель-Авіва є спокуса вирішити ситуацію раз і назавжди

Пряме зіткнення із силами Ізраїлю та США може обернутися для Ірану перезавантаженням системи

З’явилися нові ознаки, що бойові дії проти ХАМАСу в Газі можуть перерости у війну проти Ірану. Лише усунувши іранських аятол від влади Вашингтон та Тель-Авів можуть розраховувати на довготривалий спокій на Близькому Сході. Повноцінне вторгнення союзників малоймовірне, проте методичне знищення проксі-сил Тегерану вкупі з авіаційними атаками можуть надовго вивести Іран із гри. Ситуація кардинально зміниться на краще, якщо владу в ослабленого режиму заберуть ліберально налаштовані опозиціонери.

Ізраїль готується воювати з Іраном

Війна на Близькому Сході, здається, далека до завершення: якщо щодо Гази заговорили про перехід до «бойових дій низької інтенсивності», то довкола Ірану, держави, яка й розпалила цю кризу, напруга зростає. Агенція Israelinfo заявляє, що Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) готується до захисних дій на Голандських висотах, поблизу кордону Сирією: дороги перекрито, в’їзд/виїзд із кількох міст обмежено. За кілька десятків кілометрів розміщується тисячі іранських ополченців, підконтрольних Корпусу вартових ісламської революції (КВІР). Вони залишилися тут після того, як допомогли розшукуваному за воєнні злочини сирійському диктатору Башару Асаду відновити контроль над частиною країни.

Раніше Тель-Авів вважав найбільшою небезпекою дії проксі-сили Тегерану, найпотужнішого угруповання бойовиків на планеті — ліванської «Хезбалли». Наказ готуватися до прямого зіткнення з іранськими збройними силами ЦАХАЛ отримав після того, як у Дамаску ударом із повітря було вбито високопоставленого офіцера КВІРу Саїда Разі Мусаві. Він відповідав за координацію між Сирією та Іраном, зокрема за перевезення воєнного обладнання.

Ліквідацію іранського генерала, здійснили ізраїльські пілоти 25 грудня. Водночас США завдали ударів по низці військових об’єктів в Іраку. Мішенню стали бази терористів, пов’язаних Іраном угруповань. Багдад, який через обставини змушений мати гарні стосунки з Тегераном, висловив обурення.

«За вказівкою президента Байдена військові сили США завдали необхідних і пропорційних ударів по трьох об’єктах, які використовували «Катаїб Хезболла» та пов’язані з нею групи в Іраку», — заявив міністр оборони Сполучених Штатів Ллойд Остін.

Тегеран пообіцяв помститися «сіоністам» за генерала Мусаві. Щоби повідомити про його смерть, навіть, перервали прямий ефір своїх телеканалів. Іран уникає прямого зіткнення зі США та Ізраїлем, але в нього все менше шансів на те, щоби продовжуючи таку тактику «зберегти обличчя».

Що робити із частиною «вісі зла»

Американський сенатор-республіканець Мітч Макконнелл назвав Китай, росію та Іран новою «віссю зла» з якою Сполучені Штати повинні впоратися. Тегеран, на його думку, є головним спонсором тероризму у світі, який, до того ж допомагає путіну тероризувати Україну, постачаючи «Шахеди».

«Це надзвичайна ситуація, коли ми повинні активізуватися і розібратися із цією новою віссю зла — Китаєм, росією, Іраном, тому що це безпосередня загроза для Сполучених Штатів, — заявив Макконнелл.

Тегеран не приховує, що має на меті витіснити американські сили з Близького Сходу. Для цього використовують тактику гібридної війни, створюючи низку тліючих конфліктів довкола країн, дружних до США. Іранська влада сподівається, що тривалі бойові дії створять нестерпні умови і змусять американців забрати свої війська з регіону, як це сталося в Іраку та Афганістані.

«Американські платники податків є свідками того, як їхній уряд витрачає гроші на невдалі війни в Сирії, Іраку та Афганістані замість того, щоб виділяти їх на вирішення внутрішніх криз», — заявив командувач КВІР Хоссейна Саламі.

Такий очевидний реверанс в сторону риторики трампістів, які набирають чимраз більшу силу, означає, що Іран розцінює ситуацію, як близьку до переможного кінця. На відміну від регулярної армії, гібридні партизанські війська можуть святкувати перемогу, якщо їм вдається зберегти себе.

Прем’єр Ізраїлю Беньямін Нетаняху у Wall Street Journal, заявив, що «план мирного врегулювання» конфлікту передбачає повне знищення ХАМАСу, демілітаризацію Гази та «дерадикалізацію» палестинського суспільства. Це завданнями теоретично можна виконати грубою силою: знищити ватажків руху, підземні тунелі й інфраструктуру, встановити контроль над принаймні частиною інфопростору. Але результати будуть тимчасовими.

Командувач КВІР Саламі вважає, що у США не вистачить духу вдарити по Ірану. Фото з відкритих джерел
Командувач КВІР Саламі вважає, що у США не вистачить духу вдарити по Ірану. Фото з відкритих джерел

Тисячі палестинців виростуть на руїнах Гази передаючи з рук у руки антиізраїльску пропаганду, замість ХАМАСу з’являться інші рухи, створять нові шляхи постачання озброєння. Мир в Ізраїлі та Близькому Сході неможливий, доки в Ірані існує режим, який зацікавлений в існуванні «вісі стримування» і черпає свої сили з нестабільності регіону.

Хто кого дістане першим

Іранські посадовці переконані, що США та Ізраїль не можуть вести проти Тегерану класичну війну із захопленням території, як, до прикладу «Буря в пустелі». Для того, щоб окупувати Іран із його армією, ВПК та 85 мільйонами населення потрібні гігантські фінансові, військові, людські ресурси та багато часу. Тегеран вважає, що на такі жертви нинішня адміністрація Білого дому не піде.

Перспективнішою стратегією для Вашингтону та Тель-Авіва є знищення іранських проксі — ХАМАСу, хуситів, «Хезболли» та ін. — одного за другим. Натяки на такий сценарій є: Вашингтон організував міжнародну морську коаліцію з 20 країн, яка має навести лад у Червоному морі. Методичне знищення іранських проксі майже неминуче призведе до спроб Тегерану напряму вдарити по Ізраїлю, а значить до початку затяжної та важкої регіональної війни. Іранці переконані, що у такому конфлікті жодна зі сторін не зможе здобути вирішальну перемогу. При тому Захід ризикує втратити більше через внутрішньополітичну ситуацію в Сполучених Штатах.

Але, можливо, Тегеран переоцінює небажання США вв’язуватися у велику війну. Зрештою, іранські вчені на порозі створення ядерної зброї, якщо в Білому домі розмірковують над знищенням режиму аятол, то це може бути найбільш зручним моментом.

У суботу, 24 грудня, США офіційно звинуватили Тегеран в атаці безпілотника на цивільне судно в Індійському океані.Тим самим вони фактично прирівняли дії Ірану до нападів єменських хуситів, які загрожують стабільності світової економіки. Тож чому б не спробувати запропонувати міжнародній коаліції розібратися ще з одним злочинним режимом, або принаймні не «вирвати йому жало»?

Замість того, щоби атакувати в лоб, Сполучені Штати та Ізраїль можуть зробити ставку на внутрішню опозицію в Ірані. Про те, що такі ідеї в Білому домі розглядалися, свідчать хоча б обмовки Байдена.

«Не хвилюйтеся, ми звільнимо Іран. Вони збираються звільнитися досить скоро», — казав американський президент у листопаді 2022 року.

Не минуло й року з того часу, коли країною прокотилася хвиля масових акцій громадянської непокори. Іранців обурило, що поліція моралі забила до смерті молоду жінку тільки за те, що вона не одягла хіджаб. Лише за допомогою вогнепальної зброї, бронетехніки, масових репресій, страт та деяких поступок протестувальникам режим зумів впоратися із ситуацією.

Лише репресіями та поступками влада зуміла приборкати протести

Сценарій для жаби, яку варять

Поки в Газі триватимуть «обмежені бойові дії», що повинно заспокоїти довколишні арабські країни, союзники мають можливість розібратися з хуситами. Майже неминуче в цей час активізується «Хезболла» і, ймовірно, сам Іран. Швидше за все він атакує Ізраїль ракетами й задовольнитися бойовими діями на кордоні. Тегерану йдеться про ослаблення, а не окупацію ізраїльської держави — на заваді багато чинників, зокрема ядерна зброя.

Ізраїльський історик та журналіст Бенні Морісс вважає, що для ЦАХАЛу настав ідеальний час, аби атакувати іранські проксі та завдавати авіаційних ударів по ключових військових об’єктах Тегерану. Пріоритетними мішенями мають бути ядерні об’єкти, верхівка КВІРу, уряду чи сам аятола, адже це може дестабілізувати ситуацію в країні.

Якщо влада буде дезорієнтована, а війська втратять боєздатність і керованість, є шанс на відновлення акцій непокори. США та Ізраїль мають також подбати, аби протестувальники цього разу не були беззбройними. Союзники будуть зацікавлені, аби війна сприймалася саме як атака на режим аятол, а не на іранський народ, тож уникатимуть жертв серед цивільних. У підсумку є шанс отримати світську ісламську країну, якою Іран був до Ісламської революції, і перезавантажити Близький Схід. Якщо ж антиклерикальне повстання не відбудеться, адже проурядова підтримка зросла після старту операції в Газі, принаймні Захід на деякий час виведе Тегеран з гри.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.