Інсайд від Зеленського: просто бити по Росії ATACMS вже пізно, потрібно дещо серйозніше

Україна просила далекобійну зброю, оскільки росіяни наступають виключно за однією методикою – знищують усі керовані авіабомбами

пуск ракети, володимир зеленський, atacms
Зеленський дав зрозуміти, що просто удари атакмс по території РФ вже запізнилися, потрібен серйозніший підхід до далекобійних можливостей України (але який?)

Президент України Володимир Зеленський зауважив, що Україна просила далекобійне озброєння, щоб ефекти працювати по російській армії під час наступів. Однак РФ вже адаптувалася до потенційного застосування такого озброєння по своїй  території, а дозвіл від партнерів Україна так і не отримала. За словами голови держави, тепер уже пізно просто використовувати ATACMS, адже Росія переміщує свою техніку все далі від кордону.

Зеленський заявив про це на зустрічі з журналістами у п'ятницю, 20 вересня, повідомляє "РБК-Україна". Він зазначив, що Україна просила далекобійну зброю, оскільки росіяни наступають виключно за однією методикою – знищують усі керовані авіабомбами. Тому українським захисникам доводиться відходити, окупанти артилерією добивають та руйнують позиції, а потім захоплюють їх.

"Сьогодні ми не можемо говорити про просто можливість використовувати нам ATACMS. Чому? Тому що пізно. Вони пересувають літаки на інші аеродроми. Підготували майданчики для своєї зброї, щось відтягли на 300+ кілометрів. Так, багато тактичних речей є на цій відстані, і нам потрібна далекобійна зброя. Але вони багато перетягнули туди. Тому і треба говорити сьогодні про серйозні рішення", - заявив Зеленський.

Президент не розкрив, що він має на увазі під "серйозними рішеннями" у контексті далекобійних можливостей України. Хоча, може, й розкрив, але оскільки зустріч із президентом, про яку пишуть 21 вересня українські ЗМІ, була закритою, можливо коментар про бажаний підхід до далекобійних можливостей України пролунав офрекордс.

Дозвіл бити вглиб РФ

Financial Times пише про певний розкол в адміністрації Байдена щодо можливого дозволу Києву на удари американською зброєю вглиб території Росії. У Пентагоні, зокрема, вважають, що Києву слід віддати пріоритет використанню західної зброї для захисту східних та північних регіонів України, а також для збереження доступу до Чорного моря та тиску на російські війська у Криму.

Водночас ходять чутки, що президент США Джо Байден схиляється до того, щоб дозволити Україні бити по цілям у РФ західною далекобійною зброєю - але будь-яким, крім ATACMS. Також анонімний американський чиновник у коментарі CNN зазначив, що США вже передали Україні "кілька сотень" ракетних комплексів ATACMS й "Україна використала більшість із них". За його словами, США мають обмежений запас ракетних комплексів. Водночас у Пентагоні, як давно відомо, побоюються ескалації.

Як пише Reuters, Джо Байден підтвердив, що його адміністрація наразі обговорює питання можливості дозволу Україні на використання далекобійної зброї. Водночас прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що в Кремлі вважають, що Білий дім вже прийняв рішення і воно позитивне. 

Західні ЗМІ зазначають, що США та Велика Британія, скоріше за все, найближчим часом все ж нададуть Україні дозвіл на удари далекобійними ракетами по Росії. Проте зроблено це буде непублічно, а поширюватися дозвіл буде тільки на застосування ракет Storm Shadow. Непублічність потрібна для збереження фактору несподіванки для росіян. Але, враховуючи репліку Пєскова і вже багатомісячну підготовку РФ до можливого застосування далекобійних ракет ЗСУ на тлі поки що безплідної публічної дискусії України із Заходом з цього питання, незрозуміло, про яку раптовість вже може йтися.  

Нагадаємо, Боррель виступив за те, щоб надати дозвіл ЗСУ бити по всіх військових цілях РФ без винятку. Франція теж схиляється до такого рішення, але офіційно ще не повідомляла.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube