Reuters з'ясувало, що тепер у переліку цілей майже немає російських аеродромів – удари по них втратили актуальність
Україна спочатку планувала використовувати ракети великої дальності ATACMS переважно для ураження російських авіабаз. Керівництво країни просило дозволу США з урахуванням цих цілей і вказувало їх у списку, про який у серпні дізналися світові ЗМІ. До вересня пріоритети змінилися, тепер потенційні цілі для українських ударів включають російські військові командні центри, склади горючого та озброєння, а також місця зосередження військ.
Два європейських дипломати, які говорили з Reuters на умовах анонімності, повідомили, що Україна передала США і Великій Британії оновлений список потенційних цілей на території Росії. Йдеться, що вони можуть бути уражені західною далекобійною зброєю, якщо це буде дозволено.
За словами посадовців, спочатку українці хотіли використовувати американські ракети великої дальності ATACMS для ураження російських авіабаз. Але Пентагон заявив, що 90% російських літаків, які запускають планерні бомби, що є однією з головних загроз для України, знаходяться на аеродромах, розташованих щонайменше за 300 кілометрів від підконтрольної Україні території, нагадує Reuters.
Це ставить аеродроми поза зоною досяжності системи ATACMS. За словами офіційних осіб, тепер Україна хоче використовувати ракети для ураження російських військових командних центрів, складів пального і озброєння, а також місць зосередження військ.
Якщо коротко - момент втрачено. Тому що, як у 2023 році про контрнаступ ЗСУ, влітку 2024 року лише лінивий не знав, що Україна має намір обстрілювати російські авіабази. Forbes ще в червні писав, що російські літаки, які щодня убивають українців, базуються на аеродромах всього лише у 200 км від лінії кордону, а іноді й менше. ЗСУ спокійно могли б уразити такі цілі американськими ракетами ATACMS, але Вашингтон цього так не дозволив. А тривала дискусія між США та Україною дала Росії час підготуватися та прибрати літаки туди, куди не долетять ракети.
Інформатор писав, що Україна наприкінці серпня офіційно передала США список цілей для ударів ATACMS по території Росії. Попри дані про перекидання російських літаків, там фігурували військові аеродроми, що підтвердив міністр обороні України Рустем Умєров. До того ж експерті казали, що перекидання літаків не допоможе росіянам зменшити ризики для штурмовиків та гелікоптерів, які матимуть обмежені можливості через необхідність додаткового пального. Але американські чиновники анонімно визнавали, що багато високоцінних цілей України в Росії знаходяться поза зоною дії ATACMS, включаючи літаки, що запускають плануючі бомби.
Це американці визнають вже і офіційно. Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі говорив, що російські сили перемістили 90% своїх бомбардувальників на відстань понад 300 км від українського кордону, що зменшує досяжність ракет ATACMS і робить їх використання менш ефективним.
А голова Пентагону Ллойд Остін взагалі заявив, що будь-які засоби, включно з далекобійними ракетами, не є вирішальними для повномасштабного російського вторгнення в Україну. Він зазначив, що Україна вже має можливість вражати цілі в Росії за допомогою безпілотників. Американські посадовці визнають, що ATACMS могли б посилити цей потенціал, але вони занадто дорогі і обмежені в кількості, щоб змінити динаміку, говорять вони.
Нагадаємо, що Сполучені Штати Америки та Велика Британія погодилися розглянути можливість використання наданої Україні далекобійної зброї для ударів по території Росії після того, як стало відомо про постачання балістичних ракет Іраном Росії. Також повідомляється, що остаточне рішення найімовірніше не приймуть до наступного засідання ООН, що заплановане на 22 вересня.
The Economist 2 вересня спрогнозував, що у президента України Володимира Зеленського залишається остання нагода переконати Байдена та отримати дозвіл на далекобійні удари по РФ. На думку видання, цей шанс – зустріч на Генасамблеї ООН, яка відкривається 22 вересня у Нью-Йорку. Зеленський підтвердив, що якщо ситуація в Україні дозволить йому відлучитися в США, то він зустрічатиметься з Байденом і хоче домогтися дозволу на далекобійні удари по РФ американською зброєю.
Financial Times пише про певний розкол в адміністрації Байдена щодо можливого дозволу Києву на удари американською зброєю вглиб території Росії (про це також свідчать заяви Кірбі та Остіна). У Пентагоні, зокрема, вважають, що Києву слід віддати пріоритет використанню західної зброї для захисту східних та північних регіонів України, а також для збереження доступу до Чорного моря та тиску на російські війська у Криму.
Водночас ходять чутки, що президент США Джо Байден схиляється до того, щоб дозволити Україні бити по цілям в РФ західною далекобійною зброєю - але будь-яким, крім ATACMS. Також анонімний американський чиновник у коментарі CNN зазначив, що США вже передали Україні "кілька сотень" ракетних комплексів ATACMS й "Україна використала більшість із них". За його словами, США мають обмежений запас ракетних комплексів. Водночас у Пентагоні, як давно відомо, побоюються ескалації.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.