Інфляція в Україні прискориться. Як зміняться ціни на продукти та пальне?

Економіка України вже понад 240 днів тримає удари повномасштабної війни

Інфляція в Україні прискориться. Як зміняться ціни на продукти та пальне?

У 2022 році інфляція прискориться до 30%. Економіка скоротиться на майже 32% через руйнівні наслідки повномасштабної війни росії проти України. Очікується зростання цін на пальне і продукти. 

Про це йдеться у повідомленні Національного банку України. Водночас вже наступного року інфляція почне сповільнюватися, а економіка – зростати помірними темпами. 

"Оновлений макроекономічний прогноз НБУ не зазнав суттєвих змін порівняно з липнем. Бізнес і надалі пристосовується до роботи в воєнних умовах, відчутно сприяє економіці запуск "зернового коридору". За базовим прогнозом НБУ, до кінця року ВВП скоротиться на третину та повернеться до помірного зростання вже у 2023 році", - йдеться у повідомленні.

Інфляція цього року прискориться до 30% насамперед через наслідки війни. Такий рівень є достатньо помірним, ураховуючи виклики війни та рекордні за кілька десятиліть світові темпи зростання цін. Надалі інфляція сповільнюватиметься: в наступному році до близько 21%, а у 2024 році – нижче 10%.

"Реалізація такого прогнозу насамперед залежить від безпекової ситуації. НБУ закладає у прогноз її поступове поліпшення в 2023 році", - зазначається у повідомленні.

Основним джерелом покриття дефіциту бюджету подальша міжнародна фінансова допомога. Нацбанк розраховує на укладення нової програми з МВФ. Натомість НБУ планує повністю припинити емісійне фінансування у 2023 році. 

"Фахівці розглядають й альтернативні сценарії. Так, у разі тривалішого терміну війни відновлення економіки сповільниться, інфляція довше повертатиметься до цілі. Водночас у разі швидкої реалізації плану відновлення для України зі значним припливом інвестицій, що не врахований у прогнозах, зростання ВВП може прискоритися до двознакового рівня, а інфляція швидше знизиться до цілі НБУ – 5%", - наголошується у повідомленні. 

Що буде з цінами на бензин в Україні

Зростання цін на пальне в Україні суттєво сповільнювалося (до 66,2% р/р у вересні), хоча їх рівень стабілізувався на високому рівні. Це пояснюється зменшенням цін на нафту у світі та насиченням ринку завдяки налагодженню логістики й відновленню конкуренції між АЗС. Надалі пальне дорожчатиме повільніше (до 20% на рік). З одного боку, ціни стримуватиме поступове зниження світових цін на нафту. З іншого — очікуване повернення системи оподаткування пального на довоєнний рівень зберігатиме ціни високими. Проте ефекти перенесення високих цін на пальне триватимуть і надалі, зумовлюючи, зокрема, подорожчання транспортних послуг. Це підживлюватиме загальну інфляцію.

Джерело: НБУ
Джерело: НБУ

Що буде з цінами на продукти 

Прогнозується, що у найближчі місяці ціни зростатимуть високими темпами. Зокрема, вагомими чинниками здорожчання продуктів  залишаться високі ризики та витрати бізнесу, що посиляться в зимовий період через дорогі енергоносії. В Україні вже зросли ціни на фрукти (цитрусові та банани), овочі, олію, м'ясо, яйця. 

Якою буде облікова ставка в Україні

Національний банк України ухвалив рішення залишити облікову ставку на рівні 25% річних. Це сприятиме збереженню керованості інфляційних процесів. В умовах війни інфляція очікувано зростає. Споживча інфляція в Україні становила до 24,6% р/р у вересні, а базова інфляція перевищила 20% р/р. За попередніми оцінками Національного банку, прискорення інфляції триває й у жовтні. Прогноз НБУ передбачає збереження облікової ставки на рівні 25% щонайменше до II кварталу 2024 року. 

Нагадаємо, українцям заборонили переказувати гроші з гривневих карток на закордонні. Крім того, голова НБУ Кирило Шевченко подав у відставку та пояснив причину свого рішення.

Також Інформатор писав, як отримати спадщину на вклад у банку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube