Індексація пенсій в Україні - як виростуть виплати з 1 березня та хто залишиться без підвищення

Індексація стосується не всієї пенсії, а тільки її базової величини

Пенсія
В Україні чергова індексація пенсійних виплат запланована у березні 2025 року

В Україні 1 березня відбудеться індексація пенсій за віком. Пенсіонери отримають перерахунок своїх виплат, що дозволить отримувати на кілька сотень гривень більше, а деяким навіть понад тисячу гривень. Про це йдеться у публікації видання "РБК-Україна". 

У 2025 році індексацію пенсій традиційно проведуть 1 березня. Такий перерахунок відбувається автоматично з 2017 року, коли була проведена пенсійна реформа. У межах реформи було встановлено, що з 1 березня кожного року пенсію за віком підвищують відповідно до рівня інфляції та росту середньої заробітної плати за минулий рік.

До цієї категорії належать громадяни України, пенсія яких розрахована відповідно до Закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тобто так звана солідарна страхова пенсія. Це стосується трудових пенсій, обчислених згідно з положеннями цього закону.

Спеціальні та інші пенсії, що регулюються окремими законами, можуть бути проіндексовані за рішенням Уряду, зокрема військовим, як це було зроблено торік. Однак обов'язковою є індексація саме трудових пенсій, які виплачуються більшості пенсіонерів – близько 95%. У проєкті бюджету Пенсійного фонду України на доплати, визначені постановами Кабінету міністрів про індексацію пенсійних виплат та додаткові заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення, передбачено 44,7 млрд гривень.

Підвищення пенсії буде здійснено відповідно до формули, зафіксованої в частині другої статті 42 закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Для розрахунку береться 50% від інфляції за попередній рік та 50% від темпів зростання заробітної плати в Україні за той самий період. Сума цих двох величин визначає відсоток, на який буде проіндексована пенсія.

Індексація стосується не всієї пенсії, а тільки її базової величини, але навіть це підвищення є суттєвим. У бюджет ПФУ на цей рік була закладена індексація на рівні 10%. Однак 18 лютого ПФУ затвердив показник середньої заробітної плати за 2024 рік, з якої сплачувалися страхові внески і яка використовується для обчислення пенсії. Цей показник дозволяє визначити коефіцієнт індексації пенсій, який становитиме 1,115. Згідно з даними Пенсійного фонду, середня зарплата у 2024 році склала 17 486 гривень, що на 22,2% більше порівняно з 2023 роком (14 308 гривень).

"З 1 березня люди почнуть отримувати перераховані пенсії", - пояснив колишній міністр соціальної політики України Павло Розенко.

При цьому він додав, що хоч ще в жовтні-листопаді 2023 року влада заявляла про план закласти в бюджет ПФУ зростання пенсій на 13% на 2024 рік. Однак, коли вийшла постанова Уряду, там було зазначено, що пенсії будуть проіндексовані лише на 7,9%. Тому, на його думку, не виключено, що й в цей раз цифри можуть відрізнятися. Проте, вказує Розенко, є великі шанси побачити реальні показники.

Зазвичай Уряд у своїй постанові визначає мінімальний та максимальний розмір надбавок. Наприклад, у 2024 році мінімальна надбавка складала 100 гривень, а максимальна – 1 500 гривень. При цьому індексація стосується лише тієї пенсії, яка розрахована за основною формулою (без урахування додаткових доплат, гарантій).

Розмір надбавки до пенсії залежить від того, яку розрахункову пенсію має особа, а не від фактичної виплати. Наприклад, якщо індексація буде на рівні 10%, то українцям можуть додати до пенсії наступні суми:

  • мінімальну надбавку у 100-200 гривень отримають люди, чия розрахункова пенсія є меншою за мінімальну пенсію (2 361 гривня),
  • надбавки від 300 до 400 гривень можуть отримати українці з розрахунковою пенсією від 3 до 4 тисяч гривень,
  • відповідно на надбавки від 400 до 500 гривень можуть розраховувати люди з пенсією до 5 тисяч гривень.

Підвищення від 1 тисячі гривень отримають ті, чия розрахункова пенсія перевищує 10 тисяч гривень. Таким чином, розмір підвищення пенсії залежить від розрахункової суми пенсії, і найзначніше підвищення отримають ті, у кого пенсія вище 10 тисяч гривень.

Хто не отримає підвищення

Індексація пенсій не застосовується до осіб, які вийшли на пенсію після 1 січня 2025 року, оскільки їхні пенсії вже розраховані з урахуванням актуальних заробітних плат, і тому немає потреби в додатковому коригуванні. Також зазначено, що пенсії, призначені за останні три роки, не підлягають індексації, оскільки розрахунки базуються на сучасному рівні зарплат. Однак для таких пенсіонерів може бути встановлена невелика надбавка (наприклад, 100 гривень), як це було в попередні роки.

Індексація також не торкнеться пенсіонерів, чия пенсія перевищує 10 прожиткових мінімумів, що становить 23 610 гривень. Це означає, що якщо пенсія людини наближається до цієї суми або перевищує її, то вона не отримає індексацію, оскільки вважається, що такий розмір пенсії достатньо високий для компенсації інфляційних змін.

Умови призначення надбавки непрацюючим пенсіонерам з-поміж військовослужбовців, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї

Непрацюючі пенсіонери, яким призначено пенсію по інвалідності або за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262-ХІІ), мають право на отримання надбавки на непрацездатних членів сім’ї, які знаходяться на їх утриманні. Перелік непрацездатних членів сім’ї визначено ст. 30 Закону України № 2262-XII. Зокрема, це діти до 18 років. Надбавка нараховується тільки на тих членів сім’ї, які не одержують:

  • пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування,
  • державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю,
  • державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю,
  • допомогу на дітей одиноким матерям.

Надбавки призначаються на кожного непрацездатного члена сім’ї в розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку на непрацездатного члена сім’ї до пенсії за вислугу років або по інвалідності за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім’ї надбавку. За наявності в сім’ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім’ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором. Перелік документів, необхідних для призначення надбавки, визначено постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 (зі змінами). Такими документами є:

  • паспорт, ідентифікаційний код;
  • документи, що підтверджують родинні зв’язки з годувальником (паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, при потребі – рішення суду);
  • документи про перебування на утриманні заявника непрацездатних членів сім’ї:
  • відомості про проживання (разом за однією адресою) або інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт;
  • рішення суду про встановлення факту перебування непрацездатного члена сім’ї на утриманні.
  • документи, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування ЄСВ), не проходить службу.

За відсутності відомостей про трудову діяльність в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування подається копія наказу (розпорядження) про звільнення з роботи, трудова книжка або/та трудовий чи цивільно-правовий договори (контракт про проходження служби). У разі відсутності вищезазначених документів факт звільнення з роботи (служби), припинення діяльності встановлюється на підставі особистої заяви із зазначенням дати, з якої особа не працює (служить), припинила діяльність, та поясненням обставин, у зв’язку з якими неможливо надати такі документи. Документи для призначення надбавки до пенсії можна подати особисто, звернувшись до найближчого сервісного центру ПФУ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube