Таємне повідомлення, приховане в шовковій сукні вікторіанської епохи, насправді є давно втраченим кодом.
Десять років тому американська археологиня купила шовкову сукню вікторіанської доби в магазині штату Мен. Вивернувши спідницю навиворіт, вона виявила приховану кишеню, у якій містився зім’ятий клубок паперу. На ньому було два десятки рядків якоїсь тарабарщини. Вчена поділилась текстом у своєму блозі в мережі, де його роками намагались перекласти зламувачі кодів з усього світу.
Дехто навіть почав вважати криптограму "шовкової сукні" одним із 50 найбільш складних і нерозгаданих шифрів у світі. Нарешті його зламали, пише Sciencealert із посиланням на Cryptologia! Комп’ютерний аналітик з університету в Канаді не тільки з’ясував значення цих слів, але й точно вказав день, коли вони ймовірно були написані: 27 травня 1888 року.
Як виявилося, повідомлення є формою телеграфного коду, який використовувався армією Сполучених Штатів і метеорологічним бюро в XIX столітті для бюджетного обміну даними про прогноз погоди. У цей час у Північній Америці кожне слово в телеграмі коштувало кілька доларів, що було недешево.
Хоча відомо, що деякі телеграфні коди використовувалися в комерційних цілях і в широкому масштабі, цей конкретний код використовувався лише обраною групою урядовців, які відповідали за створення національної карти погоди. Це один із небагатьох знайдених на сьогоднішній день зразків, в якому йдеться про метеорологічний прогноз переважно для східного узбережжя Америки та Канади, виявив автор відкриття.
Перше слово описує станцію. Друге слово описує тиск і температуру. Слова, що починаються з голосних, наприклад, можуть означати значення тиску або температури нижче 0. З іншого боку, слова, що починаються з приголосних, можуть означати зростаючий тиск або температуру залежно від їхнього розташування в алфавіті.
Кожен місцевий прогноз тоді, ймовірно, потрапляв в телеграфну кімнату військового міністерства у Вашингтоні. І хоча жодна жінка не працювала тут оператором, та жінки займали посади переписувачок або друкарок.
"Тому цілком можливо, що канцелярський персонал міг обробити закодовані повідомлення, і що власниця сукні могла бути серед них", - припустив розгадувач шифру.
Однак, те, чому ця жінка заховала папірець із кодом в секретну "ледь доступну" кишеню, залишається загадкою. Наразі все, що нам відомо про власницю сукні, це її ім'я, вшите у вбрання, - Беннет.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.