Вирішальний момент: чому атомна субмарина США прямує до берегів Ізраїлю

Вашингтон підсилює свою військову присутність на Близькому Сході, адже Армія оборони Ізраїлю наблизилася до своєї стратегічної мети — знищення ХАМАС

Ентоні Блінкен
Підводний човен має стати частиною стратегії зі стримування конфлікту

Сполучені Штати демонстративно надіслали в Східне Середземномор’я атомний підводний човен. Вашингтон зберігає інтригу, адже з офіційних повідомлень не зрозуміло, несе субмарина ядерне чи “конвенційне” озброєння. Паралельно з підсиленням своєї присутності на Близькому Сході, США проводить потужну дипломатичну роботу, щоб заручитися підтримкою регіональних лідерів у війні проти ХАМАСу, і, здається, досягли серйозних успіхів. Армія Ізраїлю переходить до рішучих дій в Секторі Газа й це значно підсилює ймовірність включення в конфлікт іранських проксі, зокрема ліванського угруповання “Хезболла”.

Американська атомна субмарина на Близькому Сході

Пентагон оголосив, що 5 листопада американський атомний підводний човен проєкту "Огайо" прибув у зону оперативної відповідальності Центрального військового командування США. Тобто йдеться про Близький Схід, Північну Африку та Передню Азію. Західні ЗМІ наголошують на унікальності події, адже зазвичай атомні підводні човни рухаються в режимі цілковитої секретності. Це свідчить про те, що Білий дім хоче аби основні гравці в регіоні замислились про наслідки агресії проти Ізраїлю, головного союзника США поза НАТО. Але привертає увагу також двозначність, з якою подано цю інформацію: вона межує з ядерним шантажем.

Пентагон не повідомляє, про який саме човен йдеться, а тут є нюанси, адже у ВМС США 14 човнів цього класу є складовими ядерної тріади й переносять по 24 ядерні балістичні ракети “Trident” кожен. Але в рамках домовленостей про скорочення ядерного озброєння, американці переобладнали чотири такі субмарини під носіїв крилатих ракет, пише авторитетне мілітарне видання Stars and Stripes

CNN пише що, ймовірно, мова саме про переобладнану субмарину, адже її присутність у разі війни з іранськими проксі видається більш доцільною. Водночас Business Insider припускає, що це човен з балістичним ядерним озброєнням, адже саме такий нещодавно бачили поблизу регіону. Так чи інакше, це надзвичайно потужна сила.

Субмарина класу "Огайо" може мати на борту 24 балістичні чи 154 крилатих ракети. Фото з відкритих джерел
Субмарина класу "Огайо" може мати на борту 24 балістичні чи 154 крилатих ракет. Фото з відкритих джерел

Переобладнані підводні човни типу "Огайо" можуть нести на борту 154 крилаті ракети "Томагавк", що на половину більше, ніж американські есмінці та майже в чотири рази більше, ніж новіші субмарини. Ракети оснащені осколково-фугасними боєголовками вагою майже у півтони, тобто, стільки ж як у російських ФАБів, от тільки значно точніші — відхилення не більше 10 метрів. Раніше “Томагавки” могли нести також тактичну ядерну боєголовку потужність від 5 до 150 кілотонн тротилу, але вони, нібито, зняті з експлуатації. Радіус дії “Томагавка” — 1600 кілометрів, які, до того ж ракета долає на гранично малих висотах з оминанням рельєфу місцевості, а сама вона є малопомітною для радарів та тепловізорів.

З акваторії Східного Середземного моря “Томагавки” можуть сягати, навіть, Тегерану. Така кількість крилатих ракет, запущена майже одночасно, стане серйозним викликом для ППО будь-якої держави Близького Сходу. Плюс до цього на борту може знаходитися до 66 командос для виконання спецоперацій.

Підготовка до остаточного знищення ХАМАСу?

Паралельно з оголошенням про підсилення присутності США, держсекретар США Ентоні Блінкен вирушив у бурхливе турне країнами Близького Сходу, демонструючи чудеса працездатності та неабияку дипломатичну майстерність. Він відвідав Туреччину, країну-члена НАТО, президент якої, Реджеп Ердоган, декларує підтримку Палестини й де на військову базу США натовп здійснив спробу нападу. Блінкен побував також в Іраку, влада якого має тісні стосунки з Іраном, але намагається дружити й зі США. Після цього прем'єр країни Мухаммед Аль-Судані терміново зустрівся з іранським лідером аятоллою Хаменеї, здається, маючи якесь послання. Насамкінець, американський держсекретар відвідав Ізраїль, Західний берег Палестинської автономії, Йорданію, Єгипет, Саудівську Аравію, Катар та Кіпр.

 Схоже, Блінкен знайшов порозуміння з Махмудом Абассом

Устами Блінкена США відкинули ідею про перемир'я чи припинення вогню в Секторі Гази. Натомість головний американський дипломат фактично отримав від регіональних гравців підтримку дій з усунення терористів від влади в Газі в обмін на обіцянку продовжити державотворчий процес палестинців. Це факто означає мовчазну згоду на знищення ХАМАСу, при чому президент Палестини Аббас погодився брати участь в управлінні Сектором Гази, якщо вдасться повалити режим терористів і знадобиться його допомога.

"Ми повністю візьмемо на себе наші обов'язки в рамках всеосяжного політичного рішення, яке включає весь Західний берег, включаючи Східний Єрусалим, і Сектор Гази", — говорить Аббас.

Американці занепокоєні

Слід нагадати, що субмарина йде на допомогу авіаносцям “Джеральд Р. Форд” і “Дуайт Д. Ейзенхауер”, їхнім кораблям супроводу та додатковими ескадрильями літаків, розміщеними на базах союзників Вашингтону на Близькому Сході. За повідомленням Пентагону, авіаносці вже запускали літаки та відпрацювали протиракетну оборону під час триденних навчань у Середземному морі.

Не зрозуміло, чи є якісь розвіддані щодо можливого розростання конфлікту, але поява підводного човна та дипломатична активність Вашингтону свідчить, що американці оцінюють ризики, як дуже високі. Зрештою, для того, щоб просто просигналізувати серйозність намірів, Білому дому вистачило б і однієї авіаносної групи.

ЦАХАЛ розділив Сектор Гази та продовжує військову операцію проти палестинських терористів. Через це значно зростають ризики втручання проксі-сил Ірану, до прикладу, єменські хусити розпочали обстріли території Ізраїлю, а ліванська “Хезболла” заявляла, що доєднається до війни, якщо ХАМАСу загрожуватиме цілковита поразка. Якщо це станеться, Білий дім, військові бази якого в Сирії та Іраці періодично зазнають нападів, не зможе залишатися осторонь. У неділю, 5 листопада, під час розмови з ізраїльським міністром оборони Йоавом Галлантом, його американський колега Ллойд Остін сказав, що США зобов’язані стримувати "будь-яку державу чи недержавну силу, яка прагне до ескалації цього конфлікту", тобто прозоро натякнув на Іран та “Хезболлу”.

Хасан Насралла каже, що війна з Ізраїлем є проблемою ХАМАСу, а не "Хезболли". Фото: Getty Images
Хасан Насралла каже, що війна з Ізраїлем є проблемою ХАМАСу, а не "Хезболли". Фото: Getty Images

Головна інтрига, на що готовий іти Тегеран, причетність якого до операції “Потоп Аль-Акса” як і підтримка ХАМАСу та “Хезболли” очевидні. Президент Ібрагім Раїсі заявляв, що "злочини сіоністського режиму переступили червоні межі, які можуть змусити кожного вжити заходів”.  Але є обережні сигнали щодо того, що демонстративна рішучість Сполучених Штатів може виявитися виграшною стратегію. У п'ятницю, після консультацій з Іраном, лідер "Хезболли" Хасан Насралла виступив з широко розрекламованою промовою, у якій хоч і розхвалював палестинських терористів, дистанціювався від нападу ХАМАС 7 жовтня, заявивши, що операція була "на 100 відсотків палестинською з точки зору як рішення, так і виконання". Ізраїлю він обіцяє знищення, якщо ЦАХАЛ нападе на Ліван.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube