Готується рішення про заборону Telegram: поки лише на Полтавщині

Полтавська область може стати першою в Україні, де заборонять Telegram, але наскільки реально втілити таке обмеження?

Telegram

У Полтавській обласній раді готуються заборонити використання Telegram на території області. Місцеві депутати одноголосно підтримали проведення такого голосування. Доля месенджера на Полтавщині вирішиться на сесійному засіданні.

Про це пишуть місцеві видання. Заборону популярного месенджера обговорили на депутатської комісії з питань регламенту. Депутатська комісія розглянула питання "Про заборону використання Telegram".

Один з депутатів заявив, що йому довелося реєструватися через Telegram, щоб потрапити на Державний аграрний реєстр. Обранців це обурює, бо існує ризик передачі інформації в Росію.

Депутати одноголосно рекомендували заборонити месенджер на Полтавщині. Надалі це питання має розглянути Полтавська обласна рада.

Засідання депутатської комісії у Полтаві
Засідання депутатської комісії у Полтаві

В Україні все ще вирішують, чи блокувати Telegram

Вже декілька місяців в Україні тривають палкі дискусії щодо блокування Telegram. В Раді навіть був зареєстрований відповідний законопроєкт, але питання залишається без розгляду. 

Так, 19 вересня Національний координаційний центр кібербезпеки заборонив Telegram у державних органах. Тепер месенджером не зможуть користуватися військові та держслужбовці. Втім, йдеться про заборону використання лише на службових пристроях.

Одним з тим, хто найактивніше виступає за повне блокування месенджера є народний депутат від "слуг" та голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв. Він заявляв, що саме у Telegram вербують агентів, які палять автівки військових, збирають інформацію про армію, передають координати цілей, та звітують про попадання ракет. У цьому його "цілком підтримав" голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.

Потураєв також наголошував, що Telegram активно використовується не лише громадянами, а й державними органами, що створює додаткові ризики. Він вважає, що вимкнення месенджера може бути єдиною можливістю повпливати на його роботу в Україні.

Водночас не всі українські посадовці підтримують таке радикальне рішення. Наприклад, очільник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що Telegram становить загрозу національній безпеці України, оскільки використовується для дезінформації та інформаційних атак. При цьому Буданов не схвалює повну заборону Telegram. Він також вказав на технічну складність блокування Telegram, але наголосив, що це можливо.

Окрім того, соціологічні опитування показують, що більшість українців виступають проти блокування Telegram. Якщо ж це станеться, то велика кількість українців використовуватиме засоби обходу блокувань, щоб могти й надалі ним користуватися.

Технічно заблокувати Telegram важко

Раніше в СБУ пояснювали, що повністю заблокувати месенджер Telegram в Україні з технічного боку важко. Бо українці легко зможуть обходити заборону за допомогою сервісів VPN та інших технологій. 

Окрім того, заборонити Telegram неодноразово пробували й в Росії. Наприклад, у 2018 році була така спроба через скарги ФСБ та Роскомнагляду - тоді блокування призвело до перебоїв в роботі багатьох сторонніх сервісів (Google, Amazon), але практично не вплинула на доступність Telegram.

Тож на рівні Полтавщини запровадити такі радикальні дії щодо Telegram майже неможливо. Якщо депутати все ж підтримають заборону месенджера на сесійному засіданні, ймовірно, це рішення буде просто показовим.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube