Зростання цін на зовнішніх ринках призводить до подорожчання пального в Україні
Глобальні ціни на дизельне паливо та маржа переробки різко зросли після чергового раунду санкцій США проти російської нафтової торгівлі. Про це 17 січня повідомляє агентство Reuters.
10 січня США запровадили найжорсткіші санкції проти російських виробників і танкерів, щоб скоротити доходи другого за обсягами експортера нафти у світі, які фінансують війну в Україні. Більшість нових обмежень стосуються суден із так званого "тіньового флоту", який намагається обійти західні санкції. Ці судна перевозили нафту до Індії та Китаю, де переробники отримували вигоду від дешевих російських постачань, заборонених у Європі після вторгнення Москви в Україну.
"Маржа на дизель зросла після новин про санкції, і ми очікуємо значних перебоїв у російському експорті дизеля," — заявила аналітик Energy Aspects Наталія Лосада. За її словами, під загрозою опинилося щонайменше 150 тисяч барелів дизелю на добу з російських нафтопереробних заводів "Газпром Нафти" та "Сургутнафтогазу".
Премія європейського дизельного контракту на найближчий місяць над контрактом на шість місяців вперед зросла до $50,25 за тонну в четвер — це 10-місячний максимум, згідно з даними LSEG. Ринок дизеля вже перебував у стані беквардації, коли контракти з ближчими строками торгівлі мають вищу ціну, що свідчить про обмежену пропозицію.
Маржа переробки дизелю досягла п’ятимісячного максимуму — $20 за барель у четвер, 16 січня.
В Азії маржа переробки дизеля підскочила на 8% у понеділок, досягнувши понад $17 за барель — найбільшого зростання з вересня, перед тим як знизитися до близько $16,50 16 січня.
16 січня відбувся черговий етап підвищення цін на пальне у роздрібних мережах. Це продовження поступового зростання внаслідок підвищення акцизів та різкого злету цін на нафту. Про це пише Enkorr. Внаслідок корекції цін 15-16 січня мейджори – ОККО і WOG – зупинились на ціні А-95 на рівні 59,99 грн/л, дизельне пальне — по 57,99 грн/л. Скраплений газ «зелені» запропонували по 38,99 грн/л. До естафети доєднався й Socar, який був солідарний у цінах на «світлі», але пригальмував на 50 коп./лі по газу – 38,49 грн/л.
Востаннє такі ціни на бензин сягали такого рівня у травні-жовтні 2024 року, на дизель — в першій половині квітня. Щодо газу, то ціни б’ють рекорди з кінця червня 2022 року, коли вартість досягала 42 грн/л. Вартість бензину і скрапленого газу на стелах UPG в середньому зросла на 60 коп./л і 77 коп./л відповідно, до 56 грн/л і 36,99 грн/л. В регіональних мереж приріст на бензині склав в 0,50-1 грн/л, на дизелі — 0,20-1 грн/л, LPG здорожчав на 10-80 коп./л залежно від станції.
«Ретроспективний аналіз співвідношення гуртових та роздрібних цін дозволяє казати про досягнення на даному етапі стелі по бензинах і потенціал зростання по дизпальному в межах 1,5 грн/л», – прокоментували в «Консалтинговій групі А-95».
Вказується, що здорожчання пального обумовлене високими цінами на нафту, ф’ючерси на яку збільшилися на 25 центів, або 0,3%, до $82,28 за барель на 04:46 за Гринвічем після зростання на 2,6% на попередній сесії до найвищого рівня з 26 липня минулого року. Висхідна динаміка котирувань нафти підтримана занепокоєнням пропозиціями на тлі санкцій США проти Росії, більшим, ніж прогнозувалося, падінням запасів сирої нафти в США й покращенням глобального попиту. Крім того, з 1 січня зросли акцизи на моторні палива в діапазоні 1,3-2,0 грн/л.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.