Гетманцев повідомив, що державний борг України перевищив 5 трильйонів грн

Читать на русском

Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики розказав, що у листопаді прискорилося зростання держборгу на 3,3%

Читать на русском
Данило Гетманцев
Гетманцев розказав, що сума держборгу різко зросла

Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики розказав, що у листопаді прискорилося зростання держборгу на 3,3%

У листопаді 2023 року державний та гарантований державою борг України зріс на 4,5 мільярда доларів. Загалом він перевищив 140,8 мільярда доларів (або 5 122,5 мільярда гривень). На приріст держборгу вплинули: черговий транш макрофінансової допомоги від ЄС, позики від Світового банку та розміщення ОВДП.

Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев у своєму телеграм-каналі. За його словами, у листопаді зростання державного боргу прискорилось.

"За даними Міністерства фінансів, на 30 листопада державний та гарантований державою борг досяг 5 122,5 мільярда гривень або 140,8 мільярда доларів у валютному еквіваленті" - написав Гетманцев у Telegram.

За його словами, протягом листопад держборг збільшився на 3,3%. Приріст склав 4,5 мільярда доларів (164,3 мільярда гривень). Гетманцев пояснив, що на приріст державного боргу вплинули залучення чергового траншу макрофінансової допомоги від ЄС, позики від Світового банку та розміщення ОВДП. Так, з початку війни основний приріст державного боргу зумовлюється зовнішніми позиками від офіційних кредиторів на фінансування дефіциту бюджету, обумовленого війною:

  • З 28 лютого 2022 року держборг зріс на 87,6% (2 392,4 мільярда гривень), у валютному еквіваленті — на 50,9% (47,5 мільярда доларів).
  • У борговій структурі зовнішній держборг збільшився до 68,6% (до війни 60,9%), борг у валюті (зовнішній + валютні ОВДП) — 71,4% (65,1%).

Також посадовець нагадав, що частину із зовнішнього боргу реструктуризовано. За його словами, це суттєво зменшує навантаження на бюджет, адже завдяки реструктуризації очікується економія на погашенні та обслуговуванні держборгу у 2024 році у сумі 4,6 мільярда доларів, сумарно до 2027 року - 14,8 мільярда доларів.

"За підсумками 2023 року співвідношення державного боргу до ВВП складе близько 85% ВВП (проти 78,4% у 2022 і 48,9% у 2021 році). Це значний рівень державного боргу, утім попередні прогнози на цей рік, які давали рівень державного боргу до ВВП близько 100% ВВП (МВФ - 98% ВВП) були набагато гіршими", - наголосив Гетманцев.

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів додав, що боргове навантаження залишається високим. Але ситуація є контрольованою, про що свідчить успішне продовження реструктуризації наприкінці цього року перед офіційними кредиторами, а також озвучені плани Мінфіну повернутись на ринки зовнішніх комерційних запозичень вже у 2025-2026 роках. 

Україна наближається до понад 8 трильйонів гривень держборгу

Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує збільшення загального державного боргу України. Вже поточного року він зросте до 88,1% від валового внутрішнього продукту країни, а у 2025 році – перевищить 100% ВВП. У серпні цього року загальний державний борг України зріс на 3,1% і досяг нового історичного максимуму. Цифри виглядають наступним чином. Борг зріс на 4 млрд доларів, до 132,92 млрд доларів. В Уряді це пояснили тим, що до бюджету країни надійшов сьомий транш макрофінансової допомоги ЄС у розмірі 1,5 млрд євро.

Нагадаємо, що 22 грудня група офіційних кредиторів із країн "Великої сімки" та Паризького клубу погодила реструктуризацію державного боргу України. Також відтерміновані виплати по ньому до 2027 року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.