Гетманцев повідомив про скорочення держборгу України вперше за два роки війни

Державний борг несуттєво скоротився, бо Україна взяла менше запозичень і послабила курс євро до долара і гривні

Данило Гетманцев
Данило Гетманцев нечасто повідомляє гарні новини про економіку

Державний та гарантований державою борг України вперше від початку війни дещо скоротився. Такими є дані Міністерства фінансів за січень. Вплинути на це могли два фактори: менше запозичень і послаблення курсу євро.  

Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев у своєму телеграм-каналі. 

"За даними Міністерства фінансів, на 31 січня державний та гарантований державою борг становив 5 488,1 млрд. грн. або 144,9 млрд. дол. у валютному еквіваленті.  За перший місяць нового року держборг скоротився на 0,6% в гривні (мінус 31,4 млрд. грн.), у валютному еквіваленті на 0,3% (мінус 0,42 млрд. дол.)", - написав він. 

За словами Гетманцева, на скорочення державного боргу вплинула відсутність значних зовнішніх офіційних запозичень, а також невелике послаблення курсу євро до долара і гривні на звітну дату. Це призвело до переоцінки й зменшення доларового і гривневого еквівалента заборгованості у євро, насамперед - за пільговими кредитами від Євросоюзу.

За інформацією голови податкового комітету, структура державного боргу на кінець січня виглядала так: 

  • 69,6% - зовнішній борг, 30,4% - внутрішній;
  • 72,5% - борг у валюті (зовнішній + валютні ОВДП), 27,5% - борг у гривні;
  • 67% - борг із фіксованою ставкою, 33% - борг зі змінною ставкою.

Україна у боргах

З початку війни державний борг перевищив 5,5 трлн грн, збільшившись удвічі за два роки. (+2 758 млрд. грн.), у валютному еквіваленті – на 55% (+51,6 млрд. дол.). На його приріст здебільшого вплинуло отримання пільгових кредитів від ЄС, кредитів за програмами МВФ, Світового банку, ЄБРР, а також від уряду Канади.

Завдяки реструктуризації очікується економія на погашенні і обслуговуванні держборгу у 2024 році у сумі 4,6 млрд.дол, сумарно до 2027 року – 14,8 млрд.дол.  За підсумками 2023 року співвідношення державного боргу до ВВП складе близько 85% ВВП (проти 78,4% у 2022 і 48,9% у 2021 році). Водночас, попередні прогнози на цей рік були набагато гіршими (зокрема МВФ давав 98% ВВП).  

Загалом Україна наближається до понад 8 трильйонів гривень держборгу. Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує збільшення загального державного боргу України до 88,1% від валового внутрішнього продукту країни, а у 2025 році – перевищить 100% ВВП. Україні відтермінували виплати за зовнішнім держборгом до 2027 року через війну. 

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Сергій Войченко, керуючий партнер адвокатського обʼєднання «Войченко і Дульський», розкриває важливі відмінності між юристом і адвокатом, розповідає, які навички необхідно розвивати для вибору професії адвоката і на що слід звертати увагу. Приєднуйтеся до перегляду, це буде цікаво та інформативно!

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube