У Раді називають питання відставки генпрокурора болючим: Костін, як і Венедиктова, політичний призначенець - система їх вичавлює через скандали та зливи у ЗМІ: кажуть, у нинішній ситуації з ОГП є навіть конкретний замовник - Григорій Козловський
Подейкують, що у Верховній Раді вже не вперше збираються звільняти генерального прокурора Андрія Костіна, тепер ще й на тлі звільнення його заступника Дмитра Вербицького. Навіть ті народні депутати, які відмовляються коментувати ситуацію, називають Інформатору це питання болючим. Однак, на відміну від минулих чуток, цього разу, ймовірно, Офіс генпрокурора збираються перезавантажити повністю. І виглядає все куди серйозніше, зважаючи зокрема на більшу рішучість влади і кадрові зміни, які відбуваються останнім часом.
Ми поговорили із членом парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності Владленом Неклюдовим та запитали у нього, чи дійсно готується перезавантаження генпрокуратури після корупційних скандалів. Він не підтвердив, але і не спростував це твердження.
“Не готовий зараз сказати. Ця тема дуже неприємна багатьом депутатам, сподіваюсь, що Костін вирішить це питання, будуть вжиті заходи”, – відповів Неклюдов Інформатору.
Також ми намагалися отримати відповідь від інших членів профкомітету, зокрема від його голови Сергія Іонушаса, а також Юлії Яцик та Олександри Устінової, але не змогли з ними зв’язатися.
Про можливе звільнення Андрія Костіна говорять ще з кінця 2023-го року, а навесні 2024-го ці розмови набрали нових обертів, коли стало відомо про його чисельні відрядження за кордон. Тепер ця тема зависла у повітрі, але ігнорувати владі її вже навряд вийде. Перезавантажити Офіс генпрокурора, ще й під час повномасштабної війни, зважаючи навіть на завантаженість органу, дійсно можна. Про це свідчить минулий подібний кейс, коли у відставку відправили Ірину Венедіктову і замінили її Андрієм Костіним два роки тому.
Вважається, що новому очільнику, якщо такий буде, потрібен час, щоб прижитися у команді та переналаштувати роботу. Політолог Володимир Фесенко каже, що можливі і часткові зміни, які відбуваються досить швидко, як це було з приходом Венедіктової, а після неї - Костіна. А от хто міг би очолити ОГП нині – невідомо.
“Венедіктову та Костіна призначили політично, президент Володимир Зеленський поставив представників своєї команди. Може бути продовження такої ж історії, наприклад, когось призначить з депутатського корпусу. Політичне призначення – це варіант номер один. Але ми бачимо, як прокурорське середовище вичавлює “чужих” – підкреслив Фесенко.
Водночас Ігор Рейтерович каже – на посаду генпрокурора потрібна професійна людина, яка буде незалежною.
“Влада вважає, що скандали навколо Костіна не несуть репутаційних втрат, тож його поки тримають. Обмежитися можуть звільненням заступника, а можуть навіть і його не чіпати – скажуть, що провели розслідування, немає зараз конкретно людини, яка була б готова піти на цю посаду”, – зазначив політолог.
Виглядає так, що навколо Андрія Костіна та його заступника Дмитра Вербицького виникають спочатку певні інтриги, а вже після випливають підстави для звільнень. Останній зрештою позбувся обійманої посади, далі ж справа за керівником ОГП.
Фесенко додає, що місце для незаконного збагачення у системі прокуратури дійсно є, і корупція, за його словами, розквітає не лише у “верхівці”, але й в обласних управліннях. Втім, чи зміниться щось у системі у випадку звільнення очільника ОГП та його заступника – залежатиме лище від того, хто потім прийде на їхнє місце.
Дмитра Вербицького офіційно звільнили з посади заступника генпрокурора 1 липня. Загалом щодо нього останнім часом було два розслідування проєкту “Схеми”. У першому йшлося про те, що Вербицький оселився в таунхаусі у котеджному містечку "Коник" у Києві. Нерухомість придбав його племінник за довіреністю для одеського бізнесмена, причому аж у шість разів дешевше ринкової вартості. В другому – розповіли про дівчину Вербицького - Христину Ільницьку. У 2024 році вона стала власницею нового автомобіля Porsche та 3-поверхового котеджу в тому ж "Конику". Загальна вартість цих речей становить щонайменше 52 мільйони гривень, хоча заробляє вона трохи більш як 360 тисяч гривень на рік.
“Як правило, такі розслідування не є випадковістю, коли з’являється інформація, яка стає приводом, щоб це розслідування розпочати. Скоріш за все, хтось підкинув ідею звернути увагу саме на цю людину (на Вербицького – ред.)”, – зазначив у коментарі Інформатору політолог Ігор Рейтерович.
Він каже, що інформацію розслідувачам міг надати або ж хтось саме з Офісу генпрокурора, або ж хтось із західних партнерів, які постійно моніторять діяльність таких органів в Україні, адже допомагають нам фінансово. Однак, за його даними, сам очільник ОГП Андрій Костін хотів би питання щодо можливої корупції свого заступника вирішити якнайшвидше, адже не хоче залишатися на цій посаді і планує перейти на іншу. На яку – поки невідомо. Водночас підкреслює, рішення про звільнення Костіна наразі немає.
Водночас політолог Володимир Фесенко у спілкуванні з нами зазначає, що корупція у прокуратурі була присутня з давніх часів. За його словами, прояви незаконного збагачення збереглися донині у всій структурі, що впливає і на обстановку всередині ОГП.
“У мене немає сумнівів, що ситуація і з Вербицьким, і з чутками про відставку Костіна – це відображення внутрішньої боротьби у прокуратурі”, – наголосив експерт Інформатору.
За його словами, інформація про незаконне збагачення зокрема не може з’явитися нізвідки – це зливи зсередини самої прокуратури, які іноді формально виглядають як журналістські розслідування. Фесенко називає це “інструментом політичної боротьби”.
Крім того, анонімні Telegram-канали, які вважають наближеними до Офісу президента, писали, що розслідування проти Вербицького буцімто замовив львівський бізнесмен Григорій Козловський, який за це “заплатив за це десятки тисяч доларів”. За словами Володимира Фесенка, це (замовлення Козловського проти Вербицького) дійсно може бути правдою, однак сам він не готовий відповісти, чи дійсно так і є.
У мережі є низка сайтів, присвячених Григорію Козловському. Відомо, що він був депутатом 8-го скликання Львівської міськради, а нині його називають власником ФК "Рух", меценатом та волонтером. Також вні володіє тютюновою фабрикою, ресторанами у Львові та різними бізнесами.
За даними руху "Чесно", Козловський є фігурантом низки антикорупційних розслідувань. Зокрема, журналісти проєкту "Наші гроші", підконтрольна йому будівельна компанія "Авалон юніон" будує ЖК у Львові на території запланованого раніше парку "індустріальний" попри Генеральний план та плану зонування. У 2015 році він, будучи депутатом, не задекларував 10,6 млн грн, у 2016-му не вказав витрати на житло, а у 2019-му писали, що він будує готель за 6,5 млн.
У 2023 журналісти писали, що благодійний фонд Козловського сприяв виїзду з України кількох десятків чоловіків, які після цього не повернулися. Крім того ЗМІ писали, що його тютюнова фабрика причетна до контрафакту цигарок в ЄС. У медіа також пов'язували його із нині колишнім заступником Єрмака Андрієм Смирновим, але сам він це спростовував.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.