Заморожені російські активи на майже 350 мільярдів доларів можуть бути передані на відбудову нашої країни
Передача активів росії для відновлення та відбудови України йде повільно попри загальний консенсус західних еліт про необхідність такого кроку. Річ у тім, що уряди західних країн мають побороти низку юридичних суперечностей, аби втілити заплановане в життя. Водночас деякі країни, як Канада, уже розпочали процес передачі заморожених активів.
Міжнародне співтовариство переконане, що після війни відбудова України має відбуватися у тому числі й коштом рф. Але ідея передати Україні мільярди доларів заморожених російських активів зустрічаєсться із серйозними юридичними проблемами, пише France 24.
Після вторгнення Кремля в Україну Захід запровадив безпрецедентні економічні санкції проти москви. Унаслідок цього заморозили державні активи, валютні резерви та власність олігархів на суму приблизно 350 мільярдів доларів. Відтоді мова йде про те, як ці кошти використати для відновлення зруйнованої інфраструктури, будинків і підприємств.
У грудні Канада вперше почала передачу близько 26 мільйонів доларів, які належать компанії олігарха Романа Абрамовича. У лютому Європейська комісія пообіцяла «посилити свою роботу з використання заморожених активів росії для підтримки відновлення України». Польща та країни Балтії публічно наполягали на необхідності діяти «якнайшвидше».
«Путін знищив це, і він повинен це виправити… Є 50 різних альтернативних пропозицій щодо того, як це зробити. І якщо ви хочете бути впевненими, що щось ніколи не буде зроблено, надайте 50 різних пропозицій», — сказав колишній американський інвестор і активіст Білл Браудер
Конгрес США проводив слухання про те, як можна змінити законодавство США, щоб дозволити вилучення російського майна. Експерти розмежовують приватні активи й державну власність. У випадку приватних активів законодавство дає можливість західним державам конфіскувати їх лише за дуже обмежених обставин — зазвичай, коли можна довести, що вони є доходами від злочинної діяльності. Для того, щоб довести, що майно російських багатіїв набуте злочинним шляхом, потрібна співпраця з російськими «правоохоронними» органами, що неможливо. Вилучення активів в інший спосіб ставить під загрозу права людини, такі як право власності, захист від свавільного покарання або право на вільний суд, чого Захід не може допустити.
Щодо активів держави, то це буде зробити простіше, хоча всеодно виникають потенційні ризики судових позовів у міжнародних арбітражних судах. Як це буде відбуватися — невідомо, Канада, поки що, єдина держава, яка пішла на такий рішучий крок. На державні активи росії поширюється так званий «суверенний імунітет» — правова норма, яка передбачає, що одна держава не може конфіскувати майно іншої. Є винятки, але їхнє застосування не до кінця зрозуміле.
Юристи сперечаються щодо того, як західні держави можуть «передавати» такі активи, як резерви центрального банку. Один із варіантів — застосування норм міжнародного права контрзаходів, яке стверджує, що одна держава може покласти витрати на іншу, якщо остання діє поза межами міжнародного права. Але річ у тім, що такі й «контрзаходи» мають бути оборотними.
Тому, наприклад, заморожені Євросоюзом активи Центробанку рф, а також майно російських олігархів планують передати до спеціального інвестиційного фонду, що дасть змогу уникнути порушення міжнародного права. Інший варіант — прописати репарації в майбутній угоді про припинення вогню. Але для цього потрібно перемогти у війні з очевидною і безумовною перевагою.
Водночас є також думка, що потрібно діяти радикально і вилучити російські кошти, після того, як буде введено нові правові рамки. Це має також послужити застереженням для інших потенційних агресорів, як Китай.
«Здається нелогічним, що путін може винаходити нові типи злочинів, а ми не можемо заново винайти правові рамки для реагування на ці злочини», — сказав пан Браудер.
Раніше ми писали про те, що Україна спрямує 17 мільярдів гривень конфіскованих активів на реконструкцію зруйнованого житла. Інформатор також розповідав, що понад 150 тисяч мешканців Харкова втратили своє житло внаслідок російської агресії проти України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.