Фанати плейлистів - мають рацію: але тільки якщо вони не слухають Винника і Потапа

Вчені дослідили вплив різної музики на мозок людей під час розумової роботи

Музика, мозок, дослідження, вчені, наука, психологія
Виявилося, що певна музика допомагала ефективніше обробляти інформацію!

Списки відтворення медитативних аудіо є на всіх потокових платформах, таких як Spotify. Тепер нові дослідження підтвердили їхню ефективність для роботи. Виявляється, прослуховування правильних мелодій дійсно може підвищити продуктивність, пише IFLScience. Дослідження вивчало, як різні види музики та фоновий шум впливають на настрій і розумові показники під час виконання завдання. Воно вимагало швидкого визначення центрального подразника й ігнорування відволікаючих факторів. Вчені залучили 196 учасників, а слухали вони:

  • так звану музику робочого потоку,
  • музику "глибокого фокусу",
  • звичайний офісний шум,
  • поп-хіти. 

Гарний настрій – краща продуктивність 

Результати показали, що музика під час роботи позитивно впливала на настрій і продуктивність. Час реакції учасників покращувався в міру виконання завдання. Це говорить про те, що музика допомагала ефективніше обробляти інформацію.

Також був зв'язок між покращенням настрою та підвищенням продуктивності. Причому ті, хто відчув більший приріст настрою, продемонстрували найбільший приріст у швидкості реакції. Результати підходять до так званої теорії збудження-настрою, згідно з якою, якщо ми почуваємося краще, ми краще працюємо, а гарний настрій відповідає хорошій продуктивності.

Вчені дійшли висновку, що інструментальна музика найкраще підходить для підтримки зосередженості й концентрації під час роботи. Вона включає сильний ритм, просту тональність, широкий спектр енергії та помірний динамізм. Всі ці фактори покращують настрій і збільшують швидкість обробки інформації під час розумово складного завдання, що вимагає вибіркової уваги.

Ці ефекти були продемонстровані в порівнянні з більш мінімалістичною музикою, яка так само рекламується для покращення концентрації уваги, популярною музикою та типовим фоновим шумом у спокійній офісній обстановці.

"Ця робота має реальні наслідки для регулювання людьми настрою й продуктивності під час рутинних робочих завдань, котрі часто сприймаються як емоційно та фізично обтяжливі", – написали автори дослідження.

Мозок у стані "потоку"

Існує кілька термінів для цього явища, але в галузі психології це відомо як входження в стан потоку або перебування "в потоці" – і це напрочуд специфічний і унікальний стан розуму сам по собі.

Термін "потік" вперше ввів психолог Міхай Чіксентміхайі в 1970 році. Описуючи свій досвід роботи з цим явищем, він розповідав, що люди сформулювали цей стан так, ніби їх несло рікою, коли завдання виконувалися ніби самі собою.

Сьогодні "потік" розуміється набагато точніше. Це не просто стан зосередженості без зусиль – як вчені з’ясували останніми роками, він насправді супроводжується декількома помітними змінами в мозку, йдеться в публікації IFLScience.

"Під станом потоку криється складна нейробіологія. Існують фундаментальні зміни в нейроанатомії – тобто те, що відбувається в мозку – нейрохімії та нейроелектриці, тобто двома способами, як мозок спілкується сам із собою", – пояснюють вчені.

Та ці зміни можуть бути не зовсім такими, якими ви очікували. Під час потоку частини мозку фактично сповільнюються, вимикаються. Саме тому цей стан може чимось нагадувати медитативний, коли час не відчувається.

Технічною мовою це називається транзиторною гіпофронтальністю – тимчасовим зниженням активності префронтальної кори. Це частина вашого мозку, яка відповідає за розумові здібності найвищого рівня, такі як:

  • планування,
  • прийняття рішень,
  • оперативну пам’ять,
  • самовираження,
  • соціальну поведінку, 
  • контроль мовлення й мову.

Взагалі-то вперше транзиторну гіпофронтальність вперше спостерігали ще в 1990-х роках, причому у шизофреніків і наркоманів. Але в ході дослідження виявили, що цей змінений стан з’являється в будь-яких ситуаціях: коли ви мрієте, медитуєте, занурюєтеся в музику.

"В результаті ми відчуваємо це звільнення. Ми нарешті виходимо зі свого шляху. Ми вільні від себе. Креативність зростає. Ризик зростає, і ми почуваємося чудово", – писали вчені.

Гігантський каскад нейрохімії

Однак це не єдина зміна мозку, яка відбувається, коли ви досягаєте потоку. Відомо, що вмикається система дофаміну, яка регулює мотивацію, задоволення та винагороду і може пригнічувати такі відчуття, як голод. Ось чому люди, які перебувають у стані потоку, можуть так легко отримувати сили через голод чи втому.

У потоці мозок створює гігантський каскад нейрохімії. Ви отримуєте норадреналін, дофамін, анандамід, серотонін і ендорфіни. Усі п’ять є нейрохімікатами, що підвищують продуктивність, отже, вони роблять вас швидшими й сильнішими.

Як потрапити в стан "потоку"

Оскільки всі ці хімічні речовини, що сприяють гарному самопочуттю, прокачують наш мозок, не дивно, що перебувати в потоці не тількт продуктивно, але й вельми ейфорично. Можливо, саме цей стан поети називають станом високого натхнення або "музи". Дослідники ж вважають, що потік є вихідною точкою внутрішньої мотивації.

Проте не лише чисті хімічні реакції роблять потік важливим. Дослідження виявили ряд переваг від переходу в цей стан: цьому сприяють гарні навички, доведені до автоматизму, і певні умови праці, як ми вже з'ясували вище (зокрема, музика).

Також вам потрібно дати собі достатньо часу, щоб увійти в стан потоку, і не надто тиснути на себе з цього приводу – пам’ятайте, цей стан позначається відсутністю самосвідомості, тому надмірна концентрація вже працює проти вас. Ви також можете виявити, що тихе середовище без відволікань є корисним, тож, можливо, налаштуйте свій телефон у режим "Не турбувати".

"Потік відбувається, коли навички людини повністю задіяні в подоланні труднощів, які реально здолати. Вони діють як магніт для вивчення нових навичок і зростаючих викликів", – писали вчені.

Щоб познайомитись із цим станом ближче, можна почати з йоги, читання, садівництва чи занять улюбленим спортом. З часом ви зможете працювати в цьому стані, тобто він атоматично виникатиме у вас, коли ви працюєте. 

Знайдіть те, що вам цікаво робити, і як тільки ви почнете досягати майстерності в чомусь, ви потраплятиме в цей стан без будь-яких зусиль, обіцяють психологи. Ну а поки навички формуються, допомогати собі можна музикою! Тож вдягайте навушники і працюйте із задоволенням. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube