Економічне бронювання: як працює сьогодні та що хочуть змінити

Відповідно до тексту Порядку, бронюванню підлягають керівники, заступники, а також 50 % від кількості військовозобов'язаних працівників критично важливих підприємств

Економічне бронювання
Економічне бронювання

Бронювання військовозобов'язаних працівників надає ключовим співробітникам підприємств, компаній, установ та організацій тимчасову відстрочку від мобілізації на термін до шести місяців. Ці працівники є критично важливими для забезпечення стабільної роботи їхніх установ. Але наразі у Верховній Раді готують закон, який може змінити наявну систему. 

Наприкінці січня 2023 року Кабмін прийняв порядок №76, що стосується реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Тоді було оновлено попередню процедуру бронювання військовозобов'язаних. Однак, згодом уряд ще вдосконалив процедуру бронювання військовозобов'язаних під час мобілізації та воєнного стану постановою "Про внесення змін до Порядку бронювання військовозобов'язаних під час дії воєнного стану" № 400, яка стала чинною 2 травня. 

Відповідно до тексту Порядку, бронюванню підлягають керівники, заступники, а також 50 % від кількості військовозобов'язаних працівників, що працюють:

  • на підприємствах з мобілізаційними завданнями, якщо це необхідно для їх виконання;
  • на підприємствах, що забезпечують виробництво товарів і послуг для Збройних Сил України та інших військових формувань;
  • на критично важливих для економіки та життєдіяльності населення підприємствах.

Ця процедура забезпечує стабільне функціонування ключових установ в особливий період. Військовозобов'язані громадяни, що мають "бронь" від мобілізації, не потребують проходження ВЛК на період дії бронювання. Про це повідомила заступниця директора департаменту з розвитку електронних послуг Міністерства цифрової трансформації Валерія Ткач під час телемарафону. Крім того, вже дуже довго обговорюють тему економічного бронювання, зараз проводиться робота над розробкою законопроєктів. Вони викликають значний резонанс у суспільстві та серед військових.

Існує кілька основних концепцій, серед пропозицій - бронювання співробітників за умови сплати роботодавцем підвищеного військового збору у розмірі 20 400 грн. Інша ідея передбачає бронювання співробітників із заробітною платою від 36 тисяч гривень. Третя пропозиція – гібридний варіант. Наразі у Верховній Раді зареєстровані три законопроєкти, що розглядають ці питання. Нардеп і голова парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха, озвучив ці пропозиції. Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк розповів, що економічне бронювання сприятиме збільшенню фінансування Збройних Сил України. 

"Ще раз нагадаю, що на одного військового припадає п'ять платників податків. Детінізація української економіки в ідеальному вигляді не відбулася, відтак гроші треба шукати. На сьогодні теж є певне бронювання, виходячи із забезпечення критичної інфраструктури. Те ж саме буде стосуватися економічного бронювання, тільки за прозорими процедурами. Ми додатково бронюємо певну кількість людей і додатково за них платимо. Не розумію, звідки тут про нерівність", - розповів Подоляк.

Однак, звісно існують і противники цього законопроєкту, які вважають, що "економічне бронювання" можна розглядати як спосіб відкупитися від обов'язку захищати країну. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube