Документальні стрічки 20 днів у Маріуполі та Звідки куди потрапили в шорт-лісти двох номінацій головної кінопремії світу
Американська академія кіномистецтв представила шорт-лист претендентів на кінопремію «Оскар» у 10 категоріях. Одразу два українських фільми, які знімались в копродукції зі США, Францією та Польщею, потрапили в декілька номінацій. Так, наприклад, фільм журналіста Мстислава Чернова «20 днів у Маріуполі» обійшов понад 150 конкурентів з 88 країн світу та увійшов в ТОП-15 претендентів в категорії «Найкращий іноземний фільм».
Стрічка також опинилась в номінації «Найкращий документальний фільм». В цю категорію потрапив й фільм «Звідки куди» (In the Rearview) польського режисера Мачека Хамели про евакуацію українських біженців з прифронтових територій.
В українських фільмів є всі шанси отримати премію «Оскар». Але для цього потрібно пройти два важливих етапи: потрапити до фінального списку номінантів (оголосять 23 січня), і, авжеж отримати більшість голосів від членів Американської академії кіномистецтва. Фінальні результати можна буде дізнатися під час урочистої церемонії премії «Оскар», яка пройде 10 березня в Лос-Анджелесі.
У номінації «Найкращий іноземний фільм», окрім «20 днів у Маріуполі» представлені «Ідеальні дні» (Perfect days) японського режисера Віма Вендерса, «Тотем» (TOTEM) мексиканця Ліли Авілес, «Суспільство снігу» (La sociedad de la nieve) іспанця Хуана Антоніо Байона, «Зона інтересів» (The Zone of Interest) британця Джонатана Глейзера, а також стрічки з Вірменії, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Італії, Тунісу та Марокко.
До шорт-листа в номінації «Кращий документальний фільм», в якому є і «20 днів у Маріуполі», і «Звідки куди», також потрапили «Американська симфонія» (American Symphony) режисера зі США Меттью Гейнемана, «За утопією» (Beyond Utopia) американки Мадлен Гевін, «Вічна пам'ять» (La memoria infinita) чилійки Альберді, «Дочки Ольфи» (Les filles d'Olfa) туніського режисера Кутер Бен Ханьї, «Із самого початку: Історія расизму в Америці» (Stamped from the Beginning) американця Роджера Росса Вільямса та інші фільми.
Прем'єра документалки (спільне виробництво Польщі, Франції та України) відбулася на Каннському міжнародному кінофестивалі у травні цього року. Стрічка вже отримала 19 премій, зокрема, головну нагороду журі на британському кінофестивалі Sheffield DocFest. А на Одеському міжнародному кінофестивалі «Звідки куди» перемогла в номінації «Найкращий український повнометражний документальний фільм».
Режисер стрічки Мачек Хамела прокоментував потрапляння в шорт-лист премії «Оскар».
«Вся команда фільму в захваті від цієї новини. Ми доклали багато зусиль, щоб наш фільм отримав широкий суспільний резонанс та охопив якомога ширшу аудиторію. Здається, що нам це вдалось. Очевидно, що історій наших героїв достатньо, щоб фільм говорив саме за себе, адже він чесний та автентичний. Слава Україні!».
У фільмі показують перші дні вторгнення росії до України. Люди стикаються з невизначеністю, тут і зараз вони вирішують відмовитися від того, що мають і втекти від війни. Коли вони сідають у запилений автобус на іноземних номерах, то тримають у руках найцінніше, що залишилось.
Автівка долає десятки тисяч кілометрів, виконуючи різні функції для біженців: кімнати очікування, лікарні, притулку, зони довіри та свідчень, які є спільними для людей, що зустрілись випадково.
Світова прем’єра відбулась на кінофестивалі Sundance, де стрічка отримала приз глядачів. Потому були покази та нагороди ще багатьох міжнародних фестивалів. За свою роботу українські журналісти отримали Пулітцерівську премію.
Відеожурналіст Associated Press Мстислав Чернов разом зі своїми колегами Василиною Степаненко та фотографом Євгеном Малолєткою зустріли повномасштабну війну у Маріуполі. Попри усі розмови та чутки про напад росії, до такого розвитку подій люди не були готові. Шок від жорстокості, з якою терористи руйнували не лише будинки, а й долі безлічі маріупольців, журналісти пережили разом з усіма.
На 21-й день після початку вторгнення їм вдалося виїхати через гуманітарний коридор. Відтоді у Маріуполі немає жодного журналіста. Документальний фільм зроблено у співробітництві Associated Press та американських документалістів з Frontline. Матеріал для фільму було відзнято під час перших днів облоги Маріуполя.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.