Подружжя отримало чеський паспорт, аби впродовж десятиліть допомагати ГРУ Росії нищити склади боєприпасів та вбивати людей по всій Європі
Чергові “хороші росіяни” виявилися агентами ФСБ. У 2000-их роках, за сприяння російських спецслужб вони отримали чеське громадянство, вдаючи з себе політичних емігрантів. Після того шпигуни координували серію вибухів у Чехії та Болгарії, а також були причетні до отруєнь по всьому ЄС. Згодом Ніколай зловживав спиртним і помер від серцевого приступу, але його дружина Єлена досі на свободі в Греції.
Про це йдеться в розслідуванні видання The Insider. Російська сімейна пара, Ніколай і Єлєна Шапошнікови, емігрувала до Чехії ще на початку 90-их. У 2000-х Ніколай влаштувався працювати в компанії Imex, яка торгує зброєю, де отримав доступ до клієнтської бази. Працювати на фірму він згодом забрав дружину та двох дітей. Єлєна, українка за походженням, передавала секретну інформацію очільнику підрозділу 29115 ГРУ МО РФ генералу Авер'янову. Якщо Кремль вважав такі поставки шкідливими, подружжя допомагало влаштовувати диверсії.
У такий спосіб у 2014 році Шапошнікови допомогли підірвати склад боєприпасів у Чехії, з якого мали йти поставки в Україну та Сирію. Для чого вони співпрацювали з відомими любителями "солтсберзьких шпилей" Анатолієм Чепігою та Алєксандром Мішкіним. Подружжя також причетне до отруєння болгарського торговця зброєю Омеляна Гебрева та вибухах на військових складах у цій країні. Шапошнікови отримували незаконні доходи з офшорів і вели розкішний спосіб життя. Вони купили віллу в Греції, яка стала явочною квартирою для російських шпигунів.
Чеська поліція в рамках розслідування диверсій в країні вийшла на слід Шапошнікових. Шпигуни на той час перебували в Греції й заявляли про політичне переслідування. Доки тривало слідство, у лютому 2024 року Ніколай помер — від безперервної пиятики він припинив вживати ліки. Єлена, українка за походженням, досі на волі.
За останні 2 роки діяльність російських шпигунів у Європі стала більш помітною й агресивною. У 2022 році після початку повномасштабного вторгнення спецслужби європейських країн почали висилати дипломатів РФ, звинувачуючи їх у роботі на спецслужби, тоді Чехія відправила додому аж 63 співробітники посольства. Президент країни Петер Павел закликав союзників по НАТО уважно придивлятися до російських мігрантів.
Шпигуни проникли в спецслужби західних країн. У Німеччині співробітник Федеральної розвідувальної служби (BND) передавав росіянам дані про місце розташування HIMARS. Росіянин навіть намагався прикинутися стажером з Бразилії, аби потрапити до Міжнародного кримінального суду в Гаазі. А вже у 2024 році затримали поляка, який разом з російськими спецслужбами планував замах на президента Володимира Зеленського.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.