Допомога від США в обмін на надра: чого хочуть від України сенатор Грем та республіканці

Заяву конгресмена взяли на щит російські пропагандисти, але чи є в ідеї республіканців плюси для українців

Надра та зброя
MAGA готова продати нам озброєння

Американський сенатор Ліндсі Грем запропонував надавати допомогу Україні у вигляді кредитів або в обмін на цінні корисні копалини, що, на його думку, має допомогти просунути рішення через Конгрес. Сенатор ретранслює ідею Дональда Трампа, пропонуючи систему, подібну до Ленд-лізу. Ініціатива викликає несприйняття, адже виглядає як "викручування рук", але до неї варто придивитися уважніше. Республіканці, зокрема і Трамп, знаходяться під тиском через Україну, тому ініціатива може бути спрямована на розчищення місця для маневру.

Грем пропонує угоду

На Мюнхенській конференції знаковим був виступ сенатор Ліндсі Грема. Політик має проукраїнською позицією, йому приписують слова "ми ще ніколи не витрачали гроші так вдало", сказані в контексті смертей росіян. Але також він є палким прихильником експрезидента Дональда Трампа, підтримує його голосуванням і цього разу озвучив із трибуни ідею свого боса. Фаворит республіканців пропонував передавати гроші союзникам не просто так, а в борг, аби вони не здійснили "стратегічний розворот". У випадку України, заставою мають слугувати надра.

"Сполучені Штати повинні надавати допомогу Україні не безплатно, а у вигляді кредитів або в обмін на цінні корисні копалини… Я хочу перетворити пакет допомоги на кредит. У нас борг 34 трильйони доларів. Україна має цінні корисні копалини, у них багато ресурсів. Це ідея Трампа. Якщо її ухвалять, я думаю, що ми зможемо отримати багато голосів у палаті представників і сенаті", — зазначив Грем.

Сенатор
Сенатор Ліндсі Грем. Фото з сайту ABCNews

Звісно, така заява викликала щенячий захват у російських пропагандистів, які звикли повторювати, що українці проливають кров, а вигоду отримує Америка. Варто згадати, що подібні наративи вони поширювали й у 2013 році, коли йшлося про розробку сланцевих родовищ газу. Через початок війни до цього так і не дійшло. Але здається, якби видобувні вежі Chevron чи Shell вже тоді стояли десь на Донеччині, це змусило б путіна тричі подумати, перш ніж розпочинати війну.

Ленд-ліз під заставу

Те, про що говорить Трамп та сенатор Грем — це фактично Ленд-ліз, закон, який передбачає передачу військового обладнання, боєприпасів, транспортних засобів, продовольства та інших необхідних ресурсів за пільговими умовами. Процентна ставка на такі позики, як казав сам Трамп, може бути нульовою, або дуже низькою.

"Зробіть це так. Позичте їм гроші. Якщо їм це вдасться, вони повертають нам гроші. Якщо вони не зможуть цього зробити, вони не повинні повертати нам гроші. Чому ви повинні просто віддати їм їх? Зробіть це як позику", — закликав Трамп.

Як компенсацію після Другої світової європейці передавали американцям в оренду свої військові бази. Якщо йдеться про пільгові умови для видобування корисних копалин, то США цікавить насамперед сланцевий газ.

На Україну припадає 3,6 трильйона кубічних метрів, або 1,75 % світових запасів. Його видобуток потребує іноземних технологій, і першість тут мають саме американські корпорації, як от ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips чи Anadarko Petroleum. Власне, лише вони й здатні оживити цю галузь. Ще до повномасштабної війни тривала робота із залучення цих компаній. Навіть якщо вони платитимуть символічні податки, а весь прибуток йтиме в США, це все одно краще, ніж якби ці родовища працювали на росіян, поки ті готують новий напад на Україну. Крім того, хай там як, будуть створені додаткові робочі місця. За газ, навіть якщо його видобутком займатиметься українська компанія, населення й так платитимемо ринкову ціну. Ми будемо мати менші надходження до бюджету, але матимемо країну.

Видобуток корисних копалин, як от сланцевого газу, вимагає великих інвестицій. Фото: Getty Imeges
Видобуток корисних копалин, як от сланцевого газу, вимагає великих інвестицій. Фото: Getty Imeges

Є ще питання екологічного забруднення, адже для видобутку використовують метод гідравлічного розриву, що потребує великої кількості води, проте американські технології точно безпечніші, ніж, скажімо, китайські. І не можна забувати, що ціною відсутності озброєння та боєприпасів є більші втрати не лише наших людей та ресурсів, а зокрема і спалена земля та ліси.

Найбільші поклади сланцевого газу зосереджені в Юзівському (Харківська та Донецька області), Олеському (Львівська та Івано-Франківська області) та Скіфському родовищах (глибоководний шельф Чорного моря). Тобто США будуть зацікавлені в поверненні окупованих росією територій, зокрема і Криму. Лобіювання постачання серйозного озброєння суттєво спростилося б. Зросли б також шанси України на вступ до НАТО, оскільки Сполучені Штати зацікавлені в захисті своїх інвестицій.

Чому план Грема важко сприйняти

Озвучення ідеї виділення кредитів під заставу надр виглядає як відверте "викручування рук" у ситуації, коли над жертвою агресії нависла смертельна небезпека. Україна не в тих умовах, аби мати сильні позиції для перемовин. Це дуже тригерить й ситуацію з блокуванням польського кордону, яка поступово перетворилася в антиукраїнську акцію на чолі з ультраправими популістами. Джейк Салліван, радник Білого дому з питань нацбезпеки, зазначає, що ідея неприйнятна, оскільки Україна й так потребуватиме економічної підтримки на відбудову.

"У зовнішній допомозі може бути місце для позик, і воно існувало впродовж тривалого часу. Однак існує низка категорій іноземної допомоги, де такий підхід не має сенсу", — каже він.

А ще американці, зокрема Дональд Трампа, лукавлять, коли говорять, що нічого нікому не зобов’язані: хай яким недосконалим був Будапештський меморандум, на ньому підписи їхнього президента. Це у 2014-му почали дошукувати лазівки, аби його не виконувати й не починати Третю світову. Але Америка сприймала цей документ серйозно й Київ виконав, що обіцяв - позбувся понад 4 тисяч ядерних боєголовок. Так, із багатьох причин ми не могли їх утримувати, але могли зберегти ядерний статус.

Коли Будапештський меморандум підписували, його сприймали всерйоз. Фото: Getty Immages
Коли Будапештський меморандум підписували, його сприймали всерйоз. Фото: Getty Immages

Ні в кого нема сумнівів, що ядерна зброя, навіть кількості 20 одиниць, назавжди убезпечила б нас від повномасштабного вторгнення зі Сходу. А порушення Будапештського меморандуму покаже союзникам США, що слово Вашингтону нічого не варте. Але Україна не має на це ні часу, ні грошей, тож деякий сенс хоча б просто розглянути пропозицію Грема, якого, між іншим, окупанти внесли до списку екстремістів та терористів і оголосили в розшук, є.

Що стоїть за планом Трампа-Грема

Всупереч поширеній думці про самоізольованість американців, республіканці стикаються з усе більшим громадським тиском через свою позицію щодо України. За результатами опитування Harvard CAPS-Harris Poll, маже дві третини американців вважають зовнішньополітичні питання важливими для себе й національної безпеки. Це важко ігнорувати навіть Трампу, тому й лунають заяви на кшталт допомоги в кредит. Водночас "миротворець" Маск і далі закликає взагалі припинити надавати кошти Україні, чого хочуть ультраправі з MAGA.

Двопартійну підтримку так і не отримав багатостраждальний законопроєкт про допомогу, який містив угоду про міграційну політику. Сенатори спромоглися прийняти альтернативний, відділений від цього дражливого питання, але він "завис" у нижній палаті. Конгресмени напрацювали ще один законопроєкт, у ньому сума допомоги Україні знижена до 47 мільярдів доларів. Він також передбачає відновлення антимігрантської програми "Залишайтеся в Мексиці" на один рік і виключає будь-яку гуманітарну допомогу і для Гази, і для Києва, чого вимагає MAGA. Грем каже, що цей законопроєкт має більше шансів на реалізацію.

"Я думаю, що це виграшна комбінація. Але я запропонував зробити летальну допомогу позикою, як запропонував президент Трамп. Європейці дали Україні 50 мільярдів доларів, з них 33 – кредит. Тож я думаю, що якщо ви перетворите смертоносну допомогу на позику, виконайте "Залишитися в Мексиці", ця комбінація не лише проходить через Палату представників, вона збирає голоси в Сенаті, це було б бажаним полегшенням для України, це було б бути ударом по путіну", — каже сенатор-трампіст.

Джонсон та Байден домовилися про зустріч, щоб спробувати знайти спільну мову. Фото: Getty Imeges
Джонсон та Байден домовилися про зустріч, щоб спробувати знайти спільну мову. Фото: Getty Imeges

На перший погляд, ініціатива фаворита республіканців схожа на банальне затягування часу, але, можливо, йдеться не лише про це — вона дає Трампу можливість маневрувати. Якщо питання не суто в блокуванні підтримки України, а в спробі довести свою перевагу перед Байденом у передвиборчій боротьбі, є місце для перемовин. У понеділок президент США заявив, що готовий зустрітися зі спікером палати представників республіканцем Майком Джонсоном, щоб обговорити законопроєкт про фінансування України, "якщо він має що сказати". Можливо, сторони зуміють дійти якогось компромісу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube