Деяких ВПО можуть примусити повернути отриману допомогу - подробиці

Відповідно до Порядку надання допомоги на проживання ВПО зазначається, що у разі виникнення змін, які впливають на право отримання допомоги, переселенці мають протягом 14 календарних днів повідомити про це, якщо ВПО вчасно не повідомила про такі зміни та отримала виплати, то соцзахист має право вимагати повернути отримані кошти

ВПО
ВПО

Статус ВПО в Україні мали понад чотири млн громадян. Про це повідомив заступник голови комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк. Нардеп зазначив, що переселенців, дохід яких перевищує 9444 грн на місяць в розрахунку на кожного члена родини, можуть позбавити права на виплати. Ця норма буде стосуватись людей, які звертатимуться за продовженням виплат. А в деяких випадках переселенців можуть примусити віддати отриману допомогу.  

Виплати ВПО — хто та скільки отримує

У жовтні виплати без додатково звернення отримуватимуть найбільш вразливі категорії переселенців: 

  • пенсіонери, у яких розмір пенсії не перевищує 9444 грн;
  • люди з інвалідністю I чи II групи, діти з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворі діти;
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування віком до 23 років, а також батьки-вихователі та прийомні батьки.

Громадяни, що проживають в Україні та мають статус ВПО можуть отримати виплати розміром:

  • 3000 грн для осіб з інвалідністю та дітей;
  • 2000 грн для інших осіб.

Допомога ВПО — кого можуть позбавити виплат

У серпні 2024 сплив термін виплати допомоги на проживання для значної частини ВПО вразливих категорій населення. Вони отримували фінансову допомогу щонайменше з липня 2023 року, а більшість з них — півтора чи два роки. Для продовження допомоги ВПО, які перебувають у найскрутніших життєвих ситуаціях, Кабмін продовжив такі виплати до лютого 2025. 

Згідно з пунктом 7−1 Порядку надання допомоги на проживання ВПО із 1 грудня 2023 грошова допомога не призначається сім'ї переселенців, яка вперше звертається за її призначенням, якщо протягом трьох місяців перед зверненням один з членів сім'ї: 

  • купив іноземної валюти (або банківських металів) на суму від 100 000 гривень (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних послуг, зокрема реабілітаційних, соціальних та/або освітніх);
  • придбав майно на загальну суму, що перевищує 100 000 гривень або має депозит на цю суму.

Тобто через таку покупку одного члена сім'ї виплати може втратити вся сім'я. 

Виплати ВПО — коли соцзахист може вимагати повернути кошти

Відповідно до Порядку надання допомоги на проживання ВПО зазначається, що у разі виникнення змін, які впливають на право отримання допомоги, переселенці мають протягом 14 календарних днів повідомити про це. Для цього можна звернутися до органу соціального захисту або виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або у ЦНАП. Якщо ВПО вчасно не повідомила про такі зміни та отримала виплати, то соцзахист має право вимагати повернути отримані кошти.

Відповідний орган визначає обсяг неправомірно перерахованих коштів та має протягом 30 робочих днів повідомити про це отримувачу, надіславши повідомлення поштою чи за допомогою засобів електронного зв’язку. Якщо ВПО не повертає отримані виплати, то орган соцзахисту може звернутись до суду з метою стягнення коштів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube