Дефіцит, погодні умови або смерть інструкторів: через що росія стала рідше атакувати Україну «шахідами»

Росіяни намагаються використати всі можливі способи для атак на українську інфраструктуру

Дефіцит, погодні умови або смерть інструкторів: через що росія стала рідше атакувати Україну «шахідами»
Є декілька версій того, чому росія стала рідше використовувати дрони-камікадзе

Окупанти поновили атаки на цивільну інфраструктуру України іранськими безпілотниками. За даними Генштабу, в ніч з 6 на 7 грудня українські військові збили 14 ударних дронів типу Shahed-136. Схоже, прогнози тих, хто казав про припинення польотів "мопедів" у зимовий період, не справдились. З чим була пов’язана перерва у застосуванні росією цієї зброї і чи дійсно "птахи" з теплих країв бояться холоду? 

Нельотна погода?

До 6 грудня “шахіди” не з’являлися в небі над Україною майже три тижні. Відтоді, як 17 жовтня від їхнього удару в Києві було знищено житловий будинок, у якому загинули чотири людини. Всього у той день окупанти запустили по столиці 28 "мопедів", 23 з яких вдалось знищити. Перед тим, за офіційною інформацією, росіяни випустили Україною близько 400 іранських дронів, 340 з яких було збито.

З приводу того, чому дрони, які раніше літали Україною великими групами, різко зникли, висувалися різні версії. Перша з них зводилася до того, що "шахіди" просто скінчилися, а нову партію з якихось причин не можуть завезти. За другою версією, росія тимчасово змінила тактику застосування іранських дронів-камікадзе.

"Ворог може притримувати їх для одночасного використання з масованими ракетними ударами", – висунула припущення спікер оперативного командування Південь Наталія Гуменюк.

Третя версія, за її словами, – зміна нюансів маневреності безпілотників у нових погодних умовах. Тобто окупанти взяли тайм-аут для вивчення того, як дрони поводяться у зимовий період.

Що кажуть міжнародні аналітики?

Як вважають аналітики Інституту вивчення війни (ISW), із настанням зими дрони, ймовірно, почали обмерзати у повітрі. Як наслідок, вони падали раніше, ніж досягали цілей, а тому були неефективні на фронті. Російські сили, вочевидь, модифікували іранські безпілотники для роботи у холодних погодних умовах.

Аналітики прогнозують, що найближчими тижнями рф збільшить використання безпілотників проти критичної інфраструктури України.

Яка думка українських експертів?

Всі літальні апарати, які працюють на висоті понад 1000 метрів, можуть витримувати мінусові температури. Висота пересування "шахідів" заявлена на рівні п’яти тисяч метрів, тож безпілотник здатний працювати в зимових погодних умовах, - зауважив військовий експерт Роман Світан в коментарі Інформатору.

"Тому розмови про те, що росіяни не використовували іранські дрони через настання морозів, м’яко кажучи, дилетанські, – говорить експерт. – Двигун внутрішнього згоряння, яким забезпечений Shahed-136, сам себе гріє. Він навпаки, потребує охолодження". 

На думку Романа Світана, пауза у застосуванні дронів-камікадзе росіянами, скоріш за все, була пов'язана з тим, що їх не було кому запускати та скеровувати.

Дійсно, в середині листопаду з’явилася інформація про загибель іранських інструкторів, які допомагали росії в окупованому Криму керувати дронами Shahed-136. Її підтвердив секретар Ради національної безпеки й оборони України Олексій Данілов.

"Вони були на нашій території. Ми їх сюди не запрошували, і якщо вони співпрацюють із терористами та беруть участь у знищенні нашого народу, ми повинні їх убити", – заявив Данілов в інтерв’ю британській газеті The Guardian.

За словами Світана, судячи з того, що дрони припинили на якийсь час атакувати українські міста, на території Криму були знищені не інструктори, а пілоти з Ірану, які не навчають російських військових, а самі управляють безпілотниками. А виходячи з того, що їхні атаки поновились, до рф доставлені нові партії не лише “шахідів”, а й іранських пілотів.  

Що відомо про атаки дронів 7 грудня


Раніше Інформатор писав про те,
як ЗСУ знешкоджують дрони-камікадзе Shahed-136 з ІрануТакож розповідали про те, як в Україні випробовують власний безпілотник.

Ольга Чорна

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube